Strona Główna Nawadnianie Nawadnianie roślin doniczkowych podczas urlopu

Nawadnianie roślin doniczkowych podczas urlopu

Autor: Maciej
Nawadnianie roślin doniczkowych podczas urlopu

Planując urlop poza domem, musimy zorganizować wiele spraw, począwszy od pakowania, kompletowania niezbędnych rzeczy, aż po przygotowanie domu do dłuższej nieobecności. Tutaj bardzo ważną kwestią jest zabezpieczenie posiadanych roślin w wodę. Jeżeli nasz dom jest pełen zieleni, o którą dbamy i pielęgnujemy na co dzień, to niezwykle ważne, żeby w czasie naszych wakacyjnych wyjazdów, kondycja roślin pozostała tak samo dobra. Jak to zrobić, o czym pamiętać i jak zabezpieczyć naszych zielonych przyjaciół przed wysuszeniem? Odpowiedzi na wszystkie pytanie znajdują się w poniższym artykule.

Kiedy nawadniać kwiaty doniczkowe?

Woda jest roślinom niezbędna do życia i prawidłowego wzrostu. Ich zapotrzebowanie jest różne, w zależności od gatunku, ale także pory roku, pogody, oraz etapu wzrostu. W czasie kwitnienia woda jest potrzebna najbardziej, z kolei zimą, podczas wegetacji zapotrzebowanie na nią spada, jednak z uwagi na to, że system korzeniowy roślin doniczkowych ma dość ograniczoną przestrzeń, a tym samym ilość podłoża, bardzo ważne, aby zadać o jego odpowiednią wilgotność, właśnie poprzez regularne podlewanie. Oczywiście częstotliwość podlewania musimy dopasować do wymagań i potrzeb danej rośliny. Dla przykładu sukulenty magazynują wodę w swoich tkankach, dlatego są w stanie wytrzymać dłuższy czas bez podlewania, niż rośliny, posiadające cienkie i delikatne liście. Domowe rośliny doniczkowe najczęściej podlewamy wtedy, kiedy podłoże w doniczce wyraźnie wskazuje na brak wody. Sprawdzenie stanu wilgotności podłoża jest bardzo istotne, ponieważ zbyt częste podlewanie, może być dla rośliny znacznie bardziej niekorzystne niż brak wody.

Jak nawadniać kwiaty podczas urlopu?

Planując dłuższy wyjazd na urlop, warto zadbać o to, aby nasze domowe rośliny miały przez ten czas zapewnione odpowiednie nawadnianie. Jak to zrobić? Najprostszym rozwiązaniem, stosowanym od lat, jest powierzenie tej funkcji zaufanemu sąsiadowi, bliskiemu przyjacielowi lub komuś z rodziny. Nie każdy jednak ma możliwość lub chce powierzać komukolwiek klucze do swojego domu, lub mieszkania. Na szczęście są różne rozwiązania, które pomogą utrzymać nasze kwiaty przy życiu, nawet podczas dłuższej nieobecności. Możemy skorzystać ze sprawdzonych trików takich jak kroplówki z butelki czy też kule nawadniające lub skorzystać z nowoczesnych automatycznych systemów nawadniania roślin doniczkowych. Jeżeli chodzi o pierwsze wspomniane rozwiązanie, czyli kroplówki z butelek, z pewnością jest ono najbardziej ekonomiczne – prawdopodobnie każdy z nas ma w domu kilka plastikowych butelek, do tego musimy w sklepie ogrodniczym dokupić specjalną nasadkę na butelkę, posiadającą trzpień dozujący wodę. Butelkę pet wystarczy napełnić wodą, nakręcić na nią trzpień o wybranym rozmiarze, dopasowanym do zapotrzebowania danej rośliny na wodę, a następnie przekręcić do góry dnem i wbić trzpień w ziemię w doniczce. Woda będzie powolutku sączyć się do ziemi, tym samym nawadniając roślinę w czasie naszej nieobecności. Szklane kule nawadniające są alternatywnym, z pewnością bardziej estetycznym, ale nieco droższym (musimy kupić ozdobne kule) sposobem na nawadnianie roślin w czasie urlopu. Kula działa na tej samej zasadzie, jak butelka, napełniamy ją wodą, a następnie wbijamy jej końcówkę w ziemię. Woda powoli sączy się do podłoża, zapewniając ciągłe nawilżenie. Jeszcze innym rozwiązaniem sprawdzającym się podczas krótkich nieobecności są tak zwane hydrożele. Specjalną odżywkę magazynująca wodę — tak zwany hydrożel czy też agrożel, należy zmieszać z glebą w doniczce. Zadaniem tego preparatu jest spowolnienie utraty wody i stopniowe i powolne oddawanie wilgoci z podłoża. Hydro i agrożele najczęściej sprzedawane są w formie granulatu lub proszku, do wymieszania z glebą, ważne, aby został on dobrze wymieszany co najmniej na głębokość 20 centymetrów w głąb podłoża. Przed planowanym kilkudniowym wyjazdem należy na kilka dni wcześniej zastosować hydrożel i regularnie i obficie nawadniać roślinę. Kiedy znajdujące się w glebie cząsteczki hydrożelu napęcznieją, będzie można zredukować częstotliwość podlewania, bez szkody dla kondycji roślin.

Koniecznie przeczytaj  System nawadniania ogrodu – poradnik krok po kroku

System nawadniania kwiatów doniczkowych

Jak już wspominano, możemy również skorzystać z bardziej nowoczesnych, oferowanych nam przez producentów akcesoriów ogrodniczych rozwiązań, takich jak systemy nawadniania kwiatów doniczkowych. Jest to doskonałe rozwiązanie dla posiadaczy dużej ilości roślin doniczkowych w domu czy w mieszkaniu, którzy często podróżują, lub też, którzy chcą zaoszczędzić nieco czasu i nie musieć pamiętać oraz poświęcać czasu na regularne nawadnianie swoich roślin. System nawadniania kropelkowego doniczek jest niezwykle wydajny i wygodny. Składa się on z pompy, transformatora z włącznikiem czasowym, rozdzielników, a także przewodów nawadniających. Możemy wybrać 3 rodzaje rozdzielników, różniących się od siebie wydatkiem wody, dzięki czemu mamy możliwość dobrać odpowiedni do zapotrzebowania różnego typu roślin.

Automatyczne nawadnianie kwiatów doniczkowych – jak to działa?

Automatyczny system nawadniania kwiatów doniczkowych za pomocą specjalnej pompy, uruchamianej przez transformator z włącznikiem czasowym pobiera wodę z kranu lub z pojemnika i przez system odpowiednio dobranych rozdzielników, dostarcza ją przewodami nawadniającymi do doniczek. Nawadnianie kropelkowe doniczek pozwala w taki sposób dozować wodę, aby rośliny otrzymywały optymalną jej ilość. Jeżeli mamy możliwości lepiej skorzystać z systemu zasilanego wodą z kranu, ponieważ przy większej ilości roślin, lub wysokiej temperaturze, będziemy mieć pewność, że rośliny nawet po kilkunastu dniach będą cały czas odpowiednio nawodnione.

Nawadnianie kwiatów balkonowych podczas urlopu

Nie tylko domowe rośliny doniczkowe potrzebują odpowiedniego zabezpieczenia wody na czas naszej nieobecności. Rośliny, które hodujemy na tarasie, czy też na balkonie również powinny być odpowiednio przygotowane, aby ewentualny brak opadów deszczu, nie pogorszył ich kondycji i nie doprowadził do uschnięcia. W wielu domach możemy spotkać piękne skrzynki balkonowe ze wspaniale kwitnącymi pelargoniami lub innymi popularnymi kwiatami ozdobnymi, ozdobą tarasów również bywają różnorodne rodzaje roślin doniczkowych, począwszy od małych kwiatów, poprzez duże iglaki, trawy, czy pnącza. Każda z tych roślin w czasie naszej nieobecności narażona jest na problem z deficytem wody, dlatego to bardzo ważne, aby zapewnić także im odpowiedni system nawodnienia. Skrzynki balkonowe najczęściej wyposażone są w podwójne dno, co pozwala na usuwanie nadmiaru wody, a także na magazynowanie małego jej zapasu. Nie jest to jednak rozwiązanie chroniące roślinę podczas naszego dłuższego urlopu. W przypadku roślin balkonowych czy też tarasowych warto skorzystać z profesjonalnego systemu nawadniania, który ochroni nasze rośliny przed zbytnią utratą wody. W przypadku większych drzew czy też krzewów doniczkowych dobrze sprawdzi się linia kroplująca z transformatorem czasowym, podłączana bezpośrednio do kranu, czy też węża ogrodowego. Pozwoli to na stałe i równomierne nawadnianie tychże roślin bez względu na warunki atmosferyczne.

Koniecznie przeczytaj  Odzyskiwanie wody deszczowej - koszt systemu zbierania wody

Nawadnianie roślin doniczkowych podczas urlopu – o czym należy pamiętać?

Planując zastosowanie automatycznego nawadniania kwiatów doniczkowych w czasie urlopu, musimy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu całego systemu. Powinniśmy wziąć pod uwagę ilość roślin, zarówno tych w domu, jak i na balkonie lub tarasie, a także ich zapotrzebowanie na wodę. Na tej podstawie musimy zaplanować odpowiednią instalację systemu, zastosować rozdzielniki dopasowane do potrzeb kwiatów, a następnie rozprowadzić przewody do konkretnych roślin. Warto na czas dłuższego urlopu wszystkie kwiaty doniczkowe skupić w jednym miejscu, ułatwi nam to montaż systemu nawadniania kwiatów doniczkowych, a także pomoże usystematyzować cały proces podlewania. Kolejnym krokiem jest ustawienie odpowiedniej pory podlewania, a także częstotliwości uruchamiania naszego systemu nawadniania roślin doniczkowych.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies