Strona Główna Nawadnianie Nawadnianie trawnika – kompleksowy poradnik

Nawadnianie trawnika – kompleksowy poradnik

Autor: Maciej
Nawadnianie trawnika - kompleksowy poradnik

Bez względu na to, czy właśnie zakładamy nowy trawnik, czy chcemy lepiej zadbać i poprawić kondycję trawnika już istniejącego, musimy zapoznać się z zabiegami pielęgnacyjnymi, a także poznać reguły dotyczące częstotliwości i sposobu ich wykonywania, po to, aby nasza praca była efektywna i pozwoliła cieszyć się pięknym zielonym dywanem w ogrodzie. Prawdopodobnie najistotniejszą kwestią decydującą o sukcesie naszej walki o piękny trawnik, jest jego odpowiednie nawodnienie. Podlewanie trawnika, wydawałoby się zwykłą prozaiczną czynnością, jednak nią nie jest. Jeśli chcemy bowiem ani nasz trawnik był gęsty, zdrowy i miał piękny intensywny kolor, musimy zadbać o jego odpowiednie nawodnienie. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć tajniki optymalnego podlewania trawnika.

Istota nawadniania trawnika

Dlaczego nawadnianie trawnika jest tak istotne? Przede wszystkim dlatego, że trwa, jak każda roślina potrzebuje wody do życia, a regularna jej podaż, sprzyja rozwojowi systemu korzeniowego, co z kolei czyni trawę bardziej odporną na suszę i upały. Regularne podlewanie w odpowiednich odstępach czasowych, a także w odpowiedniej ilości poprawia kondycję trawy, jej koloryt i zagęszczenie. Jeżeli więc dążymy do pięknego, zdrowego trawnika, regularne nawadnianie powinno stać się priorytetową sprawą, o którą musimy zadbać jak najszybciej to możliwe. Oczywiście jak wszystkie czynności pielęgnacyjne, podlewanie trawy rządzi się swoimi zasadami, bardzo ważna jest pora podlewania, jego długość oraz sposób.

Jak często nawadniać trawnik?

Dojrzały trawnik najlepiej jest podlewać 2, a przypadku dużych upałów 3 razy w tygodniu, dużą ilością wody. Przyjmuje się, że na 1 m2 trawnika, potrzebne jest co najmniej 5 litrów wody a najlepiej, aby otrzymał on w trakcie jednej sesji podlewania od 8 do 12 litrów. To bardzo ważne, aby podlewanie trawnika odbywało się powoli, niezbyt dużym strumieniem, tak aby woda stopniowo mogła wnikać w powierzchnię ziemi i dotrzeć na głębokość około 15 centymetrów. Aby mieć pewność odpowiedniego nawodnienia trawy, warto na bieżąco to sprawdzać, na przykład, za pomocą pręta, który wbijamy w ziemię i oceniamy jego wilgotność.

Koniecznie przeczytaj  Wąż nawadniający – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Zraszacz systemu nawadniania ogrodu

Długie, intensywne, ale rzadsze podlewanie trawy wpływa korzystnie na rozwój jej systemu korzeniowego. Woda, która zdarzy przeniknąć do głębokich warstw gleby, pozostaje tam na dłużej, dając odpowiednie warunki do rozwoju systemu korzeniowego, a trawa przyzwyczaja się do rzadszego podlewania. Częste, ale krótkie nawadnianie trawy, sprawia, że jest ona bardziej narażona na suszę i upał, ponieważ jej system korzeniowy może być zbyt słaby.

Jak często podlewać trawę po zasianiu?

O ile w przypadku dojrzałego już trawnika lepiej sprawdza się system podlewania co 2-3 dni większą ilością, to w przypadku młodej, świeżo zasianej lub świeżo rozłożonej trawy sytuacja wygląda inaczej. Większa ilość wody sprzyja szybszemu i prawidłowemu ukorzenieniu się, dlatego młody trawnik należy podlewać dwa razy dziennie, najlepiej rano, przed wschodem słońca, i późnym wieczorem, po zachodzie słońca. W ten sposób zapewnimy młodej trawie optymalne warunki do wzrostu.

Kiedy należy podlewać trawnik?

Bardzo istotną kwestią jest pora dnia, w której nawadniamy trawnik. Najlepiej jest podlewać trawę wcześnie rano, jeszcze przed wchodem słońca, pozwoli to wodzie spokojnie przeniknąć do głębszych warstw, zanim promienie słoneczne wpłyną na jej odparowanie. Należy unikać podlewania trawnika w ciągu dnia, zwłaszcza w upalne słoneczne dni, jest to nie tylko mało wydajne – nawet 40% wody odparowuje, zanim zdąży wniknąć w glebę, ale też niebezpieczne dla kondycji trawy, gdy może powodować jej poparzenie – krople wody, działają jak mini soczewki, skupiające promienie słoneczne. Podlewanie trawnika możemy również wykonać wieczorem, jednak nie jest to korzystne, ze względu na podatność wilgotnej trawy na ataki grzybów i pleśni.

Automatyczne nawanianie trawnika

Doskonałą efektywną i oszczędną opcją nawadniania trawnika jest inwestycja w system automatycznego nawadniania. Projektując odpowiednią instalację nawadniającą nasz trawnik, wraz z automatycznym sterownikiem uzyskujemy doskonałą kontrolę nad czasem i porą podlewania, co więcej minimalizujemy swoją pracę, ponieważ podlewanie wykonują za nas automatycznie uruchamiane zraszacze. Automatyczne systemy nawadnia, posiadają czujniki deszczu, pozwalające nam tak zaprogramować nasz system podlewania, aby odbywało się ono o optymalnej porze – czyli wcześnie rano, dzięki czemu nawadnianie będzie najbardziej wydajne. Czujnik deszczu natomiast zapobiegnie uruchamianiu systemu podlewania w czasie kiedy pada deszcz.

Koniecznie przeczytaj  Podlewanie kwiatów – co warto wiedzieć?

Jak zrobić nawadnianie trawnika?

Aby wykonać system nawadniania trawnika, mamy dwie możliwości. Możemy zlecić to profesjonalnej firmie zajmującej się projektowaniem i instalacją systemów nawadniania lub zrobić to samemu. Pierwsza opcja będzie z pewnością znacznie prostsza jednak dużo droższa, druga z kolei wymagać będzie od nas więcej pracy, ale pozwoli nieco odciążyć domowy budżet i wykonać nawadnianie w sposób ekonomiczny, ale równie efektywny. Jeżeli zdecydujemy się na samodzielne wykonanie systemu nawadniania trawnika, będzie nas czekać przygotowanie projektu ogrodu wraz ze strefami podlewania wybór odpowiednich zraszaczy, skompletowanie rur doprowadzających wodę, złączek, kolanek i innych elementów instalacji. Kiedy to zrobimy, będziemy mogli przejść do części budowlanej – co oznacza wykopanie rowków na rury doprowadzające, a następnie podłączenie całej instalacji i jej uruchomienie.

Samodzielne wykonanie nawadniani ogrodu może wydawać się skomplikowane, jednak jeżeli nieco zgłębimy temat, z pewnością bez problemu sobie z nim poradzimy. Warto jednak pamiętać o tym, aby kompletując zraszacze i pozostałe elementy instalacji, postawić na sprawdzonych i pewnych producentów sprzętu nawadniającego, da nam to pewność, że nasz system nawadniania spełni nasze oczekiwania.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies