Strona Główna Nawadnianie Nawadnianie warzywniaka – wszystko o nawadnianiu warzyw

Nawadnianie warzywniaka – wszystko o nawadnianiu warzyw

Autor: Maciej
Nawadnianie warzywniaka – wszystko o nawadnianiu warzyw

Zdrowe, smaczne i dorodne warzywa z własnego ogródka to jedna z największych zalet posiadania działki z ogrodem i przydomowym warzywnikiem. W dobie otaczających nas warzyw i owoców wypełnionych chemią, pestycydami, konserwantami, tęsknimy za uch prawdziwym smakiem. Jednocześnie chcielibyśmy móc korzystać w pełni z dobrodziejstw natury, mnogości witamin i minerałów, które zawierają w sobie prawdziwe owoce i warzywa.

Stosunkowo prostym i skutecznym rozwiązaniem jest samodzielna uprawa roślin jadalnych. Bez względu na to, czy będzie to mały krzak pomidorów koktajlowych, lub poziomek rosnących na parapecie, czy przydomowy warzywniak lub mała szklarnia w ogrodzie – wyhodowane w ten sposób warzywa i owoce z pewnością zagwarantują nam zupełnie inne walory smakowe i zdrowotne. Jak więc zadbać o domową uprawę warzyw? Przede wszystkim pamiętajmy o odpowiednim podlewaniu. Woda jest źródłem życia i aby wyhodować dorodne zbiory, musimy zapewnić roślinom stałą i odpowiednią jej podaż.

Podlewanie warzyw rano czy wieczorem?

Jeśli zależy nam na poprawnym, bezpiecznym i skutecznym podlewaniu warzyw, warto dowiedzieć się, w jakich porach będzie ono najbardziej efektywne. Ważne jest jak długo należy podlewać warzywa i czy wszystkie gatunki warzyw mają takie same wymagania co do podaży wody. Zacznijmy więc od pory podlewania. Podobnie jak w przypadku nawadniania roślin ozdobnych czy trawnika, najlepszą porą na podlewanie warzywniaka jest wczesny ranek, ewentualnie późne popołudnie. W zależności od wielkości oraz umiejscowienia ogródka warzywnego możemy podlewać go za pomocą węża ogrodowego lub konewki. Musimy wtedy zwrócić uwagę na to, aby strumień wody kierować bezpośrednio do korzeni, a nie na liście roślin. Najlepiej za pomocą systemu nawadniania z użyciem linii kropkującej, która emituje wodę bezpośrednio do gleby.

Koniecznie przeczytaj  Jaka pompa najlepiej nadaje się do podlewania ogrodu ze studni?

Podlewanie warzyw – jak często?

Częstotliwość nawadniania warzywniaka powinna być uzależniona od stopnia wilgoci gleby. Idealnie byłoby zainstalować czujnik wilgoci, który informowałby nas o konieczności podlewania warzyw. Jeżeli jednak nie posiadamy czujnika, powinniśmy kierować się własną oceną i dbać o systematyczność. Ważne, aby nie dopuszczać do przesuszenia ani też do przelania gleby. Jeżeli będziemy podlewać warzywniak systematycznie, mniej więcej o zbliżonej porze, sami zauważymy, czy jest to wystarczająca częstotliwość. Szybko rozeznamy co należy zrobić – zwiększyć czy zmniejszyć częstotliwość podlewania.

Czy wszystkie warzywa wymagają regularnego nawadniania?

Podobnie jak w przypadku ogrodowych roślin ozdobnych, wśród warzyw również występują różne gatunki o różnym zapotrzebowaniu na wodę. Aby więc zapewnić odpowiednie nawodnienie hodowanym w warzywniku roślinom, warto wiedzieć, że na przykład te z rodziny dyniowatych, czyli cukinia, dynia, ogórki i pomidory potrzebują sporej ilości wody. Ponadto rośliny te potrzebują odpowiedniego nawożenia, cieniowania i unikania wszelkich chorób. Jeżeli planujemy więc uprawę roślin tych gatunków, najlepszym pomysłem jest uprawa ich w tunelu, wraz z systemem automatycznego nawadniania. Zagwarantuje to stałe pory podlewania warzyw, a także pewność efektywnej uprawy. W przypadku popularnych roślin korzeniowych takich jak pietruszka, marchewka, czy seler powinniśmy skupić się przede wszystkim na regularnym nawadnianiu. Korzenie, które przeznaczone są do spożycia, bardzo źle reagują na susze. Rośliny korzeniowe najlepiej podlewać większą ilością wody, raz góra dwa razy w tygodniu.

Automatyczne podlewanie warzywniaka

Jak już wspomniano wcześniej, automatyczne nawadnianie warzywniaka to szansa na dobre zbiory, a przy tym duża oszczędność czasu oraz wody. Dzięki systemowi automatycznego podlewania możemy ustalić stałe pory nawadniania, a także czas nawadniania. Najlepszą metodą podlewania warzywniaka jest użycie linii kroplujących, które emitują wodę w postaci małych kropli. Woda się wtedy bezpośrednio do korzeni rośliny. Dzięki takiemu rozwiązaniu niwelujemy ryzyko uszkodzenia oraz poparzenia liści podczas podlewania wężem ogrodowym czy konewką. Zapewniamy także stałą podaż wody, którą roślin mogą pobierać bezpośrednio z gleby. Automatyczny system nawadniania warzywniaka to bardzo wygodne i ekonomiczne rozwiązanie. Sprawdzi się ono zarówno w niewielkich przydomowych ogródkach, jak i w większych uprawach polowych czy tunelowych.

Koniecznie przeczytaj  Nawadnianie roślin doniczkowych podczas urlopu

Jak zrobić nawadnianie warzywniaka?

Automatyczne nawadnianie warzywniaka możemy wykonać samodzielnie. Nie jest to trudne ani bardzo skomplikowane zadanie. Na wstępie musimy określić, z jakiej metody nawadniania chcemy skorzystać. Do uprawy warzyw najczęściej stosowane są linie kroplujące lub mikrozraszacze, montowane często w szklarniach uprawnych. Po określeniu rodzaju nawadniania musimy dokonać pomiarów naszej uprawy. Jeśli planujemy skorzystać z linii kroplującej, musimy zmierzyć długość poszczególnych rzędów roślin. Pomiary wskażą metraż linii, która musimy zakupić. Potrzebne będą też różnego rodzaju złączki, elektrozawór, sterownik, a także kompensator ciśnienia. W przypadku, jeśli w sieci lub studni, z której będziemy korzystać, ciśnienie wyjściowe jest zbyt wysokie dla naszej instalacji. Montując system nawadniania kropelkowego, musimy też pamiętać o zastosowaniu filtra do oczyszczania wody, zwłaszcza jeżeli stosujemy wodę z sieci. Po skompletowaniu niezbędnych elementów systemu nawadniania warzywniaka możemy przystąpić do jego montażu.

Jak zamontować system nawadniania warzywniaka?

Jeżeli nasz warzywniak zlokalizowany jest na terenie przydomowego ogródka, w którym posiadamy istniejącą instalację nawaniającą, montaż nawadniania będzie banalnie prosty. Wystarczy, że zakupioną linię kroplującą rozłożymy w odpowiednich miejscach w warzywniku, a następnie podłączymy ją do rury nawadniającej. Tę z kolei połączymy z elektrozaworem w studzience przyłączeniowej naszego systemu nawadniania. Dzięki takiemu rozwiązaniu, sterowanie podlewaniem naszego warzywnika będzie banalnie proste. Będziemy mogli zarządzać nim w taki sam sposób jak nawadnianiem całego ogrodu z poziomu zamontowanego w domu sterownika. W przypadku, jeśli nie posiadamy systemu nawadniania ogrodu, sytuacja jest nieco trudniejsza, ponieważ linę kroplująca musimy podłączyć do źródła wody. Najprościej będzie to zrobić, łącząc ją z wężem ogrodowym, przy ewentualnym zastosowaniu reduktora ciśnienia, jeśli jest to konieczne.

Dlaczego warto stosować nawadnianie kroplowe do podlewania warzyw?

Automatyczne nawadnianie warzywniaka jest korzystne nie tylko ze względu na lepsze efekty uprawne oraz oszczędność czasu. Nawadnianie kropelkowe pozwala bowiem również zaoszczędzić nawet 40% wody, w stosunku do innych metod nawadniania. Dzięki bezpośredniej emisji wody do systemu korzeniowego, roślina może systematycznie ją pobierać. Ogranicza to straty wody, która nie odpływa do głębszych części profilu glebowego. Korzystając z nawadniani kroplowego, dodatkowo możemy połączyć je z efektywnym nawożeniem, co pozwala również na oszczędność nawozów.

Koniecznie przeczytaj  Podlewanie kwiatów – co warto wiedzieć?

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies