Podlewanie, przycinanie i nawożenie – to trzy podstawowe czynności pielęgnacyjne, których wymagają od nas iglaki w ogrodzie. Iglaki nie są bardzo wymagającymi roślinami. Zwykle ich uprawa jest prosta i nie przysparza problemów, jednak jeśli zależy nam na ich szybkim i zdrowym wzroście, musimy zadbać o odpowiednie ich odżywianie. W sklepach ogrodniczych czy marketach budowlanych znajdziemy bardzo duży wybór nawozów do iglaków. Dzielą się one ze względu na skład, okres działania, a także porę roku stosowania. Jak wybrać najlepszy nawóz do iglaków? Czy wszystkie iglaki potrzebują nawożenia? Kiedy jest najlepsza pora na nawożenie iglaków? Tego wszystkiego dowiecie się z tego artykułu.
Spis treści
Pielęgnacja iglaków – o czym musisz pamiętać?
Iglaki to bardzo wdzięczne w uprawie rośliny. Nie są bardzo wymagające, jednak wymagają kilku regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, które zagwarantują powodzenie w uprawie. Przede wszystkim sadząc iglaki, dobrze przemyśl ich lokalizację. Rośliny te nie przepadają bowiem za częstym przesadzaniem. W zależności do oczekiwań względem roślin – czy mają pełnić funkcję ozdobną, okrywową czy może stworzyć żywopłot, musisz wybrać nieco inne gatunki. Iglaki mogą bardzo różnić się pod względem tempa wzrostu, pokroju, a także wymagań siedliskowych. To, co istotne dla większości roślin iglastych to podlewanie. Niezbyt dobrze radzą sobie one z przedłużającą się suszą, dlatego pamiętaj, aby zapewnić im rzadkie, ale obfite podlewanie. Najlepiej, aby trwało tak długo, aż gleba zostanie przemoczona na głębokość około 30 cm. Kolejną niezwykle istotną kwestią mająca wpływ na kondycję, tempo wzrostu oraz ogólny stan iglaków jest nawożenie. Iglaki potrzebują nawożenia co najmniej na początku oraz na końcu okresu wegetacyjnego. Niektórzy polecają też zastosowanie nawozu w środku sezonu – latem.
Wszystko, co musisz wiedzieć o nawożeniu iglaków
Jeżeli chodzi o nawożenie iglaków, kluczową kwestią jest wybór odpowiedniego nawozu. Jak na pewno zauważyłeś, rośliny iglaste przebierają przeróżne kształty i formy, a także przeróżne odcienie zieleni, szarości, a nawet błękitów. Między innymi, to właśnie podstawowy powód, dla którego konieczne jest regularne nawożenie tych roślin. Tylko w taki sposób zapewnisz im potrzebną podaż składników mineralnych, niezbędnych do utrzymania swojego wyjątkowego ubarwienia. Co bardzo ważne, to zapotrzebowanie na te składniki zmienia się w zależności na porę roku. Z tego powodu do nawożenia iglaków będziesz potrzebował co najmniej kilku rodzajów nawozu.
Kiedy nawozić iglaki?
Trzy podstawowe terminy nawożenia roślin iglastych to wiosna, lato i jesień. Przy czym, nawóz wiosenny możemy stosować niemal przez cały okres wegetacyjny. W niektórych przypadkach około sierpnia wskazane jest jednak zastosowanie nawozu jesiennego. W dużej mierze jest to zależne od pogody. Niektóre iglaki mają bowiem skłonność do niedokończenia wzrostu, spowodowanego pogorszeniem pogody. W takim przypadku zastosowanie jesiennego naowzu pomaga tym roślinom zatrzymać wegetację i przyspiesza drewnienie gałązek. Dzięki temu są one mniej wrażliwe na niższe temperatury. Co więcej, jesienny nawóz zapobiega opadaniu i brązowieniu igieł.
Rodzaje nawozów do iglaków
Półki w sklepach ogrodniczych uginają się wręcz pod różnymi rodzajami nawozów do iglaków. Wśród nawozów wiosennych i jesiennych znajdziemy podział na nawozy mineralne, naturalne, a także wieloskładnikowe. Wszystkie trzy rodzaje mogą być stosowane do nawożenia iglaków. Jeżeli chodzi o nawozy naturalne, można skorzystać z dostępnych w sklepach nawozów organicznych, lub po prostu zastosować kompost. Stosowanie kompostu zalecane jest raz na dwa lata. Doskonale działa on na strukturę podłoża, rozluźnia je, pozwalając korzeniom na lepszy rozwój. Podstawowym nawozem do iglaków powinien być jednak nawóz mineralny, zawierający optymalną mieszankę składników odżywczych niezbędnych do poprawnego wzrostu i rozwoju iglaków. Kupując nawóz mineralny, zwróć szczególną uwagę na ilość azotu w danym preparacie. Azot jest podstawowym składnikiem odpowiadającym za wzrost i rozwój młodych igieł i łusek iglaków. Wskazany jest też dodatek mikroelementów, które pomogą w utrzymaniu soczystego wybarwienia roślin.
Nawozy do iglaków – w płynie czy w granulkach?
Nawozy do iglaków nie dość, że dzielą się ze względu na skład, to jeszcze występują w różnej formie. Najpopularniejsze są nawozy w formie granulatu, stosowanego posypowo, ewentualnie przeznaczonego do rozpuszczenia w wodzie. Najczęściej nawozy granulowane są nawozami długo działającymi. Oznacza to, że składniki mineralne w nich zawarte uwalniane są powoli, dzięki czemu nawóz działa przez dłuższy czas. Jeżeli zaś chodzi o nawozy w płynie, to są one bardzo wygodne w dawkowaniu. Nie wymagają rozcieńczania w wodzie, dlatego dla niektórych mogą okazać się lepszym i wygodniejszym rozwiązaniem.