Strona Główna OgródTrawnik Nawozy naturalne i ich rodzaje

Nawozy naturalne i ich rodzaje

Autor: Maciej
Nawozy naturalne i ich rodzaje

Nawożenie roślin to zabieg, który jest niezbędny do tego, aby utrzymać, a także zwiększać naturalną żyzność gleby, a tym samym wspomagać wzrost oraz rozwój roślin. Mnogość dostępnych na rynku ogrodniczym i rolniczym nawozów pozwala nam dobierać je tak, aby zaspakajały precyzyjne potrzeby konkretnych gatunków roślin. Nawozy naturalne, organiczne, mineralne, wieloskładnikowe – wybór jest naprawdę ogromny. Które są najlepsze? Jaki nawóz wybrać do swojej uprawy? Czy nawozy naturalne są tak skuteczne, jak nawozy wieloskładnikowe? Przeczytajcie poniższy artykuł i dowiedzcie się wszystkiego, co powinniście wiedzieć o nawożeniu organicznym.

Nawozy naturalne

Nawozy naturalne w odróżnieniu od nawozów sztucznych z reguły nie mają ściśle określonych proporcji składników, nie gwarantują idealnych proporcji składników oraz precyzyjnego składu dedykowanego do określonej rośliny. Czy jest to ich wadą? Oczywiście, że nie, a to dlatego, że stosując nawozy organiczne nie musimy obawiać się „przedawkowania”, czy też przenawożenia. Niestandaryzowany skład nawozów naturalnych nie jest jednak ich jedyną zaletą. Nawozy organiczne są ekologiczne i łatwo dostępne. Naturalne składniki odżywcze powstające na bazie naturalnego procesu rozkładu szczątków organicznych, znajdujące się w tego typu nawozach działają zbawiennie na kondycję gleby i to nie jednorazowo, a długotrwale. Stosowanie nawozów organicznych jest również niedrogie, z tego względu, że w dużej mierze sami możemy je przygotować.

Nawozy naturalne – rodzaje

Istnieje wiele popularnych rodzajów nawozów naturalnych są to na przykład: kompost, obornik, poplon, różnego rodzaju wywary roślinne. Każdy z nich powstaje w wyniku nieco innych procesów i zawiera inne składniki i właściwości. Chcąc stosować nawożenie organiczne, warto bliżej poznać nawozy organiczne i ich rodzaje.

Nawozy organiczne – rodzaje i charakterystyka

Wymieniając różne rodzaje nawozów naturalnych, warto zwrócić uwagę na pochodzenie tychże nawozów i sposób ich powstawania. Część z nich ma pochodzenie całkowicie roślinne, niektóre z kolei zawierają składniki odzwierzęce. To który nawóz będzie odpowiedni do naszej uprawy i jakie będzie miał działanie zależy właśnie od jego pochodzenia, a także od warunków, w jakich powstawał oraz czasu jego tworzenia.

Koniecznie przeczytaj  Zakładanie trawnika krok po kroku – jak i kiedy zakładać trawnik?

Kompost

Kompost jest świetnym nawozem organicznym, bardzo bogatym w łatwo przyswajalne składniki pokarmowe. W skład kompostu wchodzi próchnica, bardzo korzystnie wpływająca na jakość i żyzność gleby. Kompost powstaje w specjalnie do tego przeznaczonych kompostownikach czy pryzmach kompostowych. Ze względu na rosnącą popularność kompostowania odpadów organicznych, gotowy kompostownik bez problemu kupimy w sklepie ogrodniczym czy też w sklepie internetowym. Oczywiście kompostownik możemy również wykonać samodzielnie z drewna.

Jak założyć kompostownik?

Chcąc założyć pryzmę kompostową, musi na nią przeznaczyć odpowiednie miejsce w ogrodzie, które będzie oddalone i oddzielone od reszty ogrodu. Miejsce na pryzmę powinno być zacienione, ważne, aby było ono suche, lub posiadało odpowiedni drenaż. 20- centymetrową warstwę drenażową możemy wykonać na przykład z gałęzi. Na tej warstwie tworzymy z kolei 10/20-centymetrową warstwę pochłaniającą składniki mineralne — może do tego posłużyć słoma, torf lub ziemia ogrodowa. Tak przygotowane miejsce jest gotowe do składowania odpadków organicznych. Kiedy warstwa odpadków będzie miała wysokość około 40 centymetrów, należy zalać ją wodą i nakryć około 5-centymetrową warstwą torfu lub ziemi, na której dalej możemy składować odpadki organiczne. Aby kompost mógł dojrzewać, musi mieć zapewniony dostęp tlenu oraz odpowiednią wilgotność. Kompost jest gotowy do użycia po roku.

Obornik

Podobnie jak kompost, obornik jest nawozem naturalnym jednak w tym przypadku składa się on głównie ze zwierzęcych odchodów oraz ściółki. Skład obornika uzależniony jest od gatunku zwierząt, od których pochodzi, sposobu ich żywienia, rodzaju ściółki, a także sposobu jego przechowywania. Najczęściej do nawożenia pól uprawnych stosowany jest obornik trzody chlewnej, bydlęcy, lub mieszany. Ogromną zaletą obornika jest jego bogactwo mineralne. Dostarcza on bowiem składników takich jak fosfor, azot, magnez, wapń oraz mikroelementy. Ponadto, obornik zaopatruje glebę w substancje organiczne, które są niezbędne do tworzenia się próchnicy. Drobnoustroje bytujące w oborniku działają zbawiennie na związki organiczne, które są przez nie rozkładane na dostępne dla roślin składniki pokarmowe. Obornik doskonale nadaje się do odkwaszania gleby, a także świetnie poprawia jej chłonność. Obornik możemy stosować w formie świeżej, ale również przekompostowanej, suszonej, a nawet granulowanej. Ważne, aby nie stosować świeżego obornika, ponieważ duża część roślin nie toleruje go, a związki obecne w świeżym materiale mogą doprowadzić nawet do uszkodzenia korzeni roślin.

Koniecznie przeczytaj  Wertykulacja trawnika - czym jest, kiedy i jak przeprowadzić ten zabieg?

Nawóz kurzy

Nawóz kurzy jest bardzo bogaty w różnego rodzaju związki mineralne, w szczególności przeważa w nim azot. Ze względu na tak duże stężenie minerałów, przed użyciem wskazane jest rozcieńczenie oraz przefermentowanie tego typu nawozu. Zaleca się stosowanie nawozu kurzego około 2-3 razy w trakcie sezonu wegetacyjnego. W sklepach ogrodniczych możemy kupić nawóz kurzy w formie mączki lub granulatu ewentualnie zawiesiny.

Gnojówki roślinne

Wywary roślinne i gnojówki – to kolejny rodzaj nawozów organicznych, bogatych w składniki pokarmowe wspierające wzrost roślin. Zaleca się stosowanie tego rodzaju nawozów wczesną wiosną, doskonale sprawdzą się jak pierwszy nawóz, który zaaplikujemy roślinom po okresie wegetacji. Ciekawym przykładem wywaru roślinnego jest wywar z pokrzywy. Bogaty w żelazo, krzem, wapń oraz wiele innych witamin i składników mineralnych, jest doskonałym nawozem wspierającym wzrost roślin.

Poplon – nawóz zielony

Poplon – czyli inaczej nawóz zielony, są to rośliny, które wysiewane są po to, aby je przekopać i wzbogać glebę o zawarte w nich składniki mineralne. Rośliny wysiewane do poplonu charakteryzują się głębokim systemem korzeniowym, który umożliwia im pobieranie substancji mineralnych z głębokich poziomów gleby, a także tych, które są niedostępne dla roślin uprawnych. Po przekopaniu tychże roślin pobrane przez nie składniki mineralne pozostają w glebie użyźniając ją i wzbogacając o cenne minerały. Poplon działa również korzystnie na porowatość gleby.

Torf

Torf jako nawóz organiczny jest dobrym źródłem próchnicy. Mając zdolność absorpcji wody, skutecznie zatrzymuje wilgoć na wierzchnich warstwach gleby. Stosowanie torfu pomaga rozluźnić strukturę zwięzłej gleby, a także zwiększa zwięzłość gleby piaszczystej. Torf wysoki o kwaśnym odczynie świetnie sprawdzi się do roślin wymagających niskiego pH takich jak na przykład azalie, różaneczniki, borówki czy wrzosy. Torf nie jest zbyt bogaty w substancje mineralne, dlatego, aby wzbogacić jego skład, dobrze przekompostować go na przykład wieloskładnikowym nawozem mineralnym.

Koniecznie przeczytaj  Jak długo wschodzi trawa i jak przyspieszyć jej kiełkowanie?

Kora drzew

Kora drzew również może służyć jako nawóz naturalny, będący źródłem próchnicy, Aby kora dostarczała większej ilości substancji mineralnych dobrze jest przekompostować ją z mocznikiem, salaterą amonową, szlamem ze stawu lub obornikiem. Niekompostowana kora z iglaków posiada kwaśne pH, dlatego możemy wykorzystywać ją do nawiezienia gleby w okolicach roślin wymagających kwaśnego pH.

Nawozy biohumusowe

Nawozy biohumusowe to specjalne nawozy powstające z werimkompostu. Werimkompost powstaje z resztek organicznych, które zostały przerobione przez dżdżownice kalifornijskie, hodowane właśnie w tym celu. Nawóz biohumusowy jest bogaty w składniki pokarmowe, a także enzymy i mikroorganizmy uczestniczące w metabolizmie dżdżownic.

Nawożenie organiczne

Nawożenie organiczne to bardzo dobry i bezpieczny sposób nawożenia, ze względu na naturalny skład nawozów i brak sztucznych chemicznych dodatków. Nawozy organiczne zaopatrują rośliny w niezbędne do poprawnego wzrostu makro i mikroelementy, natomiast w procesie rozkładu wzbogacają glebę w próchnice, a także ulepszają jej właściwości, skład i strukturę. Zawartość związków pochodzących z naturalnego rozkładu substancji roślinnych i zwierzęcych odpowiada za utrzymanie naturalnego obiegu materii w przyrodzie.

Nawozy mineralne

Mówiąc o naważeniu roślin, warto wspomnieć o innych rodzajach nawozów, popularnie stosowanych w przydomowych uprawach. Nawozy mineralne, bo o nich mowa, są to preparaty zawierające strukturyzowane mieszanki optymalnych składników odżywczych, zapewniających zasilenie roślin w niezbędne substancje pokarmowe. Nawozy mineralne stosowane są do zwiększenia plonów, a także lepszego kwitnienia i wzrostu roślin ozdobnych.

Nawozy mineralne – rodzaje

Wśród nawozów mineralnych znajdziemy nawozy jednoskładnikowe, dostarczające jednego konkretnego składnika mineralnego, jak również nawozy wieloskładnikowe. Do najpopularniejszych nawozów mineralnych zaliczamy:

  • Nawozy azotowe – stosuje się je wiosną, w celu poprawy wzrostu liści oraz części zielonych rośliny.
  • Nawozy fosforowe – do stosowania w dwóch rzutach, na wiosnę oraz jesienią.
  • Nawozy potasowe najczęściej stosowane wiosną, przed siewem, czasami na trudniejszych glebach również jesienią.
  • Nawozy wieloskładnikowe – zawierają podstawowe minerały, a także wiele dodatkowych mikroelementów, które kompleksowo wspierają wzrost i rozrost rośliny.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies