Strona Główna Ogród Nornice w ogrodzie – jak się ich pozbyć?

Nornice w ogrodzie – jak się ich pozbyć?

Autor: Maciej
Nornice w ogrodzie – jak się ich pozbyć?

Choć nornice mają dość sympatyczny wygląd i na pierwszy rzut oka wśród wielu ludzi nie budzą negatywnych skojarzeń, jak np. szczury czy myszy, to jednak są niestety szkodnikami. Jeśli zamieszkają w Twoim ogrodzie, uprawy szybko padną ich ofiarą. Dlatego konieczne jest przepędzenie ich z ogrodu. Jak wygląda nornica? Jaki sposób na nornice będzie najskuteczniejszy?

Nornice – kilka słów wstępu

Nornice to nie mniej groźne dla upraw szkodniki niż szczury, myszy czy ślimaki. Żerują na roślinach, niszcząc je. Nornica to ssak z rodziny chomikowatych, występujący powszechnie na terenie Ameryki Północnej i Eurazji. To malutkie zwierzęta, wielkością i budową przypominające chomika. Długość ich ciała (łącznie z ogonem) wynosi kilkanaście centymetrów. Z pyszczka i koloru są dość podobne do myszy, jednak są od nich nieco większe. 

To trudny przeciwnik do zwalczenia, z co najmniej kilku powodów. Po pierwsze: nornice są aktywne przeważnie po zmierzchu i nocą, co w połączeniu z ich niewielkimi wymiarami sprawia, że są trudne do zauważenia. Po drugie – bytują pod ziemią, budując skomplikowany system korytarzy, którymi się przemieszczają. Po trzecie – potrafią się wysoko wspinać, więc często obserwują teren z gałęzi drzew. 

Nornice zamieszkują najczęściej lasy i łąki, jednak nie są wybredne względem ogródków uprawnych: w końcu tutaj mają jedzenia pod dostatkiem. Są więc szczególnym problemem w ogrodach, które są położone w pobliżu lasu.

Jakie szkody wyrządzają nornice w ogrodzie? 

Nornice to nieproszeni goście w ogródkach uprawnych ze względu na to, że po prostu… wyjadają uprawy. Żywią się roślinami: korzeniami, pędami czy nasionami. Dodatkowo zjadają dżdżownice, a te, jak wiadomo, są niezwykle pożytecznymi lokatorami w każdym ogródku. Oprócz tego nornice obgryzają korę drzew, zwłaszcza młodych. 

Koniecznie przeczytaj  Wrzosy w ogrodzie – wszystko, co musisz wiedzieć o ich uprawie!

Ponieważ nornice drążą podziemne, skomplikowane tunele, najzwyczajniej uszkadzają korzenie wielu roślin, dodatkowo je zjadając. Wyjadają również owoce. Ogródek opanowany przez tych z pozoru niewinnych lokatorów szybko może wyglądać marnie!

Środki na nornice, dzięki którym się wyprowadzą

Im wcześniej zorientujesz się, że nornice zamieszkują Twój ogród, tym większa szansa na to, że zdążysz się ich pozbyć, zanim zniszczą teren  i uprawy. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, by zniechęcić je do zamieszkiwania ogródka. Są to metody zarówno naturalne, odstraszające, jak i bardziej radykalne, chemiczne, mające za zadanie uśmiercić te gryzonie. 

Naturalne metody odstraszania nornic

Pierwszym krokiem w walce z nornicami może być zasadzenie roślin, które mają dla nich zniechęcający zapach. To szczególnie ważne, jeśli mieszkasz w pobliżu lasu, łąki lub nieużytku, a więc terenów, które nornice lubią najbardziej. Te gryzonie nie lubią intensywnych zapachów, dlatego jeśli w ogródku posadzisz rośliny o silnym aromacie, jak czosnek (także niedźwiedzi) czy miętę, nornice powinny podchodzić do niego o wiele mniej chętnie. 

Drugim naturalnym i dość skutecznym sposobem jest zastosowanie siatki na krety – przy okazji pomoże wyprosić z ogródka te drugie. Taką siatkę wkopuje się na głębokości kilkunastu centymetrów w glebie i przymocowuje się ją specjalnymi szpilkami. Dzięki temu nornice i krety trafią na płot, którego nie sforsują. 

W pozbyciu się nornic z ogródka pomagają także inne zwierzęta oraz ptaki, które w naturalnym środowisku są ich wrogami. Jeśli masz kota, który korzysta swobodnie z ogrodu, sprawa będzie prostsza: nornice będą się go bać, więc wyniosą się z ogródka. Obecność lisów czy myszołowów w pobliżu ogródka także wpływa naturalnie na zmniejszenie populacji tych szkodników. 

Te metody warto wspomóc innymi, również niechemicznymi środkami, jak ultradźwiękowe odstraszacze na nornice, żywołapki (pułapki, które nie zabijają gryzoni, a jedynie uniemożliwiają im ucieczkę, dzięki czemu zwierzaka można wypuścić z dala od domu) czy opryski na bazie olejków o silnym, nielubianym przez nornice zapachu. 

Koniecznie przeczytaj  Budowa szklarni – jak samodzielnie zbudować szklarnię ogrodową?

Chemiczne metody na nornice

W przypadku zmasowanego ataku nornic lub wówczas, gdy zawiodą inne metody, można sięgnąć po skuteczniejsze środki: chemiczne. Działają one uśmiercająco, dlatego liczba nornic zmniejszy się znacząco w krótkim czasie. Do chemicznych metod zwalczania nornic należą między innymi:

  • trutki – w postaci podobnej do trutek na myszy, czyli granulatu lub pasty. Najlepiej umieścić je przy wejściu do tunelu. Gryzonie najpierw staną się osłabione, więc schowają się w tunelu, a następnie umrą;
  • gaz – konkretnie karbid. Metoda polega na umieszczeniu karbidu w tunelu nornic, przykryciu go ziemią, a następnie polaniu wodą. Wskutek tego zajdzie reakcja chemiczna, w wyniku której wytworzy się trujący gaz, który uśmierci nornice. 

Mniej inwazyjną metodą są świece dymne. Umieszczenie zapalonej świecy dymnej w tunelu nornic nie zrobi im krzywdy, ale sprawi, że uciekną.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies