Strona Główna Ogród Obrzeża rabat – jakie są rodzaje, czym się różnią i które najlepiej wybrać do ogrodu?

Obrzeża rabat – jakie są rodzaje, czym się różnią i które najlepiej wybrać do ogrodu?

Autor: Maciej
Obrzeża rabat

Ogrodowe rabaty to jedne z najczęściej wybieranych elementów architektury ogrodowej. Pozwalają one na wyodrębnienie poszczególnych stref w ogrodzie i usystematyzowanie roślinności zwłaszcza kwitnącej. Tworzenie rabat jest też praktyczne pod względem pielęgnacji ogrodu. Wyznaczone granice pozwalają na bezpieczne koszenie trawnika, bez ryzyka uszkodzenia nasadzeń. W środku rabaty możliwe jest natomiast pokrycie podłoża agrowłókniną czy też kamieniem ozdobnym, korą lub zrębkami. Będzie to eleganckie tło dla roślin, a jednocześnie zahamuje przerastanie trawy i chwastów. W rabatach ogrodowych najczęściej sadzi się kwiaty kwitnące, byliny lub rośliny jednoroczne, które mają tworzyć zaplanowane kompozycje kolorów i kształtów. Aby całość miała odpowiedni efekt, konieczne jest wykonanie odpowiedniego obrzeża. Będzie ono tworzyło zarys rabaty. Dostępne są różne rodzaje obrzeży, począwszy od plastikowych, poprzez drewniane aż po kamienne czy betonowe. Czym zatem kierować się przy wyborze obrzeża? Na co zwrócić uwagę planując rabatę ogrodową i jak odpowiednio ją zaplanować?

Rodzaje obrzeży do rabat ogrodowych

Wśród dostępnych obrzeży rabatowych znajduje się wiele różnych rodzajów, które możesz zastosować w swoim ogrodzie. Różnią się one od siebie przede wszystkim materiałem, z którego są wykonane, a także trwałością, łatwością montażu, a także przeznaczeniem. Wyróżniamy obrzeża plastikowe w postaci taśm, tak zwany rollbandów, czy też listew plastikowych. Powszechne jest też zastosowanie kostki betonowej, obrzeży chodnikowych betonowych czy też obrzeży granitowych szlifowanych. Możesz też skorzystać z rollbandów drewnianych. Rabaty zaaranżujesz również z pomocą nieregularnych kamieni, głazów, czy innych materiałów takich jak cegła, podkłady kolejowe, czy drewniane pale. Skupmy się jednak na powszechnie dostępnych i najczęściej wykorzystywanych elementach architektury ogrodowej, stosowanych do odgradzania rabat w ogrodzie.

Koniecznie przeczytaj  Ciemiernik - pielęgnacja, nawożenie, nawadnianie, przycinanie

Obrzeża plasitkowe

Najtańszym, najprostszym i chyba najszybszym sposobem na ogrodzenie rabaty kwiatowej od trawnika jest zastosowanie plastikowych obrzeży rabatowych. Wyróżnia je dość wysoka trwałość, brak konieczności zabezpieczania/impregnacji, a także dość szybki montaż. Plastikowe rollbandy świetnie się sprawdzają w przypadku rabat o zróżnicowanym kształcie, bogatych w łuki i fale. Łatwo się kształtują i bez problemu dopasuje je do kształtu swojej rabaty. Plastikowe obrzeża nie są jednak zbyt eleganckie. Aby nie eksponować nieestetycznego plastiku możesz wkopać je głębiej w ziemię lub zamaskować, sadząc w ich pobliżu rośliny, pokrywające brzeg. Obrzeża plastikowe warto stosować na przykład na samym początku zakładania ogrodu. Kiedy jeszcze wiele się zmienia a rośliny nie są duże, przyda się ekonomiczne odgrodzenie poszczególnych elementów. Plastikowe obrzeża umożliwiają niedrogie stworzenie zarysu planowanych kompozycji, nie ingerując przy tym zbytnio w ostateczny efekt wizualny.

Obrzeża drewniane

Kolejnym powszechnie wykorzystywanym materiałem na obrzeża rabat jest drewno. Drewno dobrze wygląda w ogrodzie, naturalnie wkomponowuje się w aranżacje i ozdabia rabatę. Drewniane rollbandy wyglądem przypominające drewnianą palisadę.Bardzo ładnie prezentują się w towarzystwie roślin. Stosując jednak obrzeża drewniane, musisz pamiętać o tym, aby były one dobrze zaimpregnowane. Drewno, zwłaszcza w styczności z glebą i wilgocią, prędzej czy później spróchnieje. Najprawdopodobniej po kilku latach obrzeże będzie wymagało wymiany. Obrzeża drewniane pięknie prezentują się w aranżacji rabat kwiatowych. Ogródki naturalistyczne w połączeniu z drewnem tworzą spójną kompozycję i są bardzo efektowne.

Obrzeża betonowe/kamienne

Obrzeża betonowe jest to opcja najbardziej kosztowna, jednak równocześnie najtrwalsza i najsolidniejsza. Spośród tego typu ogrodzeń rabat masz też największy wybór. Betonowe palisady, krawężniki, szlifowane obrzeża grafitowe, czy też naturalne kamienie. Do stworzenia obrzeża z betonowych elementów potrzeba trochę więcej pracy podczas ich obsadzenia. W calu zbudowania murków z nieregularnych kamieni może okazać się konieczne skorzystanie z usług zakładu kamieniarskiego. Przygotuje Ci on odpowiednie kawałki kamienia. Tego typu obrzeża są jednak warte zachodu, ponieważ efekt robi duże wrażenie. Obrzeża kamienne szczególnie dobrze sprawdzają się do skalniaków lub rabat w ogrodach typu japońskiego. Dskonale wpisują się w styl takich aranżacji.

Koniecznie przeczytaj  Pigwa a pigwowiec – czym się różnią, jakie mają właściwości i jak je uprawiać?

Dlaczego warto stosować obrzeża do rabat?

Obrzeża do rabat stosowane są nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim ze względów pielęgnacyjnych. Zdecydowanie łatwiej jest kosić trawnik pomiędzy rabatami, kiedy te odgrodzone są obrzeżem. Jeśli rabata w środku wysypana jest korą czy kamieniem, obrzeże tworzy ramę dla podłoża i zapobiega jego rozsypywaniu się. Obrzeża do rabat są estetycznym odgraniczeniem poszczególnych grup nasadzeń i pomagają utrzymać w ogrodzie ład i harmonię.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies