Strona Główna Ogród Oczko wodne w ogrodzie – garść praktycznych porad

Oczko wodne w ogrodzie – garść praktycznych porad

Autor: Maciej
Oczko wodne w ogrodzie

Oczko wodne to jedna z często wybieranych dekoracji ogrodu. Jest estetyczna, cieszy zmysły, a do tego całkiem łatwo (i niedrogo) ją wykonasz. Aby jednak oczko wodne pełniło swoją rolę jak najlepiej i by obyło się bez poprawek, przemyśl wszystkie aspekty związane z jego budową. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać i od czego zacząć. 

Budowa oczka wodnego w ogrodzie: lokalizacja i wymiary

Wykonanie oczka wodnego nie jest bardzo skomplikowane. Lepiej jednak pomyśleć o nim na etapie budowy domu, niż przekopywać już zaaranżowany ogródek. Kopanie będzie konieczne nie tylko dlatego, że trzeba wykonać zagłębienie na oczko, ale także dlatego, że do oczka wodnego niezbędna jest pompa filtrująca, która jest zasilana elektrycznie. Okablowanie trzeba poprowadzić pod ziemią. 

Budowa oczka wodnego w już zaaranżowanym ogrodzie jest trudniejsza również o tyle, że wykopując miejsce na nieckę, trzeba uwzględnić różne instalacje (wodne i elektryczne) już przebiegające pod ziemią. Prowadząc prace na takim terenie łatwiej o uszkodzenie rury czy okablowania, co naturalnie wiąże się z dodatkowymi, nieprzewidzianymi kosztami. 

Najlepsza lokalizacja dla oczka wodnego

Oczko wodne powinno być zlokalizowane stosunkowo blisko domu – przede wszystkim ze względu na konieczność zasilania pompy filtrującej, ale również dlatego, by z okna, tarasu czy werandy był po prostu na nie ładny widok. Należy również unikać bezpośredniego sąsiedztwa drzew, krzewów i rabatek – woda będzie o wiele szybciej zanieczyszczona przez wpadające do niej części tych roślin. 

Koniecznie przeczytaj  Truskawki w domu i w ogrodzie – sadzenie i uprawa w doniczce

Jakie wymiary powinno mieć oczko wodne?

Kształt i wymiary oczka wodnego powinny być uzależnione przede wszystkim od możliwości, jakie daje teren do zagospodarowania. Im większy ogródek, tym większe może być oczko, może mieć także fantazyjne kształty. Jednak jeśli ogród jest średniej wielkości lub raczej mały, nadal możesz umieścić w nim oczko wodne – tyle, że mniejsze, płytsze i o regularnych kształtach. 

Na wymiar oczka wodnego wpływ ma również to, czy chcesz mieć w nim rybki. Jeżeli chcesz zarybić nieckę, a ryby mają w nim zimować, to oczko powinno mieć powierzchnię co najmniej 10m² i minimum metr głębokości, by ryby mogły w nim przeżyć zimę. Głębokość oczka ma również znaczenie w czasie upałów: z płytkich woda szybciej odparowuje i trzeba ją częściej uzupełniać. 

Warto mieć również na uwadze to, że im większe i głębsze oczko, tym lepiej zimą poradzą sobie w nim rośliny. Obszerniejsze zbiorniki lepiej się również same oczyszczają.

Jakie rośliny warto dobrać do oczka wodnego? 

Wybór roślin do oczka wodnego jest uzależniony w największej mierze od głębokości zbiornika. 

Rośliny pływające

Do płytkiego, niewielkiego oczka wodnego warto wybrać rośliny pływające po powierzchni. W tej roli doskonale sprawdzą się: 

  • rzęsa;
  • hiacynt wodny;
  • pistia;
  • żabiściek pływający;
  • osoka aloesowata;
  • rdest ziemnowodny;
  • kotewka orzech wodny;
  • limnobium kolczaste.

Rośliny do oczka płytkiego (30-50 cm)

Płytkie oczko wodne, o głębokości do 50 cm, także można zagospodarować efektownie wyglądającymi roślinami. Do takiego zbiornika świetnie nadawać będą się np.:

  • pałka;
  • lilia wodna (miniaturowe gatunki);
  • grzybieńczyk wodny.

Rośliny do głębokiego oczka wodnego

Głęboka strefa oczka wodnego to ta powyżej 50 cm głębokości. Na tym poziomie warto posadzić rośliny takie, jak:

  • moczarka kanadyjska;
  • grążel żółty;
  • grzybień biały (lilia wodna);
  • rdestnica.
Koniecznie przeczytaj  Szybko rosnące drzewa – najszybsze, dające cień, do małego ogrodu

Oczyszczanie wody w oczku wodnym – jak to robić? 

Budowa i udekorowanie oczka wodnego, a także zarybienie go i posadzenie roślin to nie wszystko. Trzeba również pamiętać o czynnościach pielęgnacyjnych, dzięki którym woda będzie przejrzysta, rośliny będą dobrze kwitnąć, a ryby będą mieć komfortowe warunki. 

Kwestie wygody oczyszczania oczka wodnego należy przemyśleć już na etapie wyboru jego lokalizacji. Powinno znajdować się z daleka od drzew, krzewów i rabatek. W przeciwnym wypadku opadające liście, gałązki i kwiaty będą wpadać do wody, powodując tym samym konieczność częstszego oczyszczania zbiornika. 

Im mniejszy i płytszy zbiornik, tym więcej uwagi trzeba przywiązać do oczyszczania wody. Oprócz pompy filtrującej niezbędny będzie również sprzęt do natleniania wody i wprawiania jej w ruch. 

W procesie natleniania wody w oczku wodnym pomocna jest również fontanna. Dużą zaletą jest to, że można ją zastosować w nawet bardzo małych zbiornikach. 

O czym jeszcze warto pamiętać, budując oczko wodne?

Im dokładniej zaplanujesz każdy szczegół budowy oczka wodnego i jego zagospodarowania, tym sprawniej pójdzie wykonanie prac, a ryzyko konieczności poprawek będzie zminimalizowane. 

Nie musisz ograniczać się do sadzenia tylko jednego rodzaju roślin wodnych. Jeśli planujesz oczko o większej powierzchni i głębokości, warto zbudować w nim półki na różnych wysokościach. Dzięki temu możesz posadzić w nim różne rośliny, a zbiornik będzie prezentować się bardzo efektownie. 

Poza tym, im większa różnorodność roślin, tym lepiej. Rośliny podwodne wspierają procesy natleniania wody, stanowią również schronienie dla ryb. Te pływające na powierzchni stanowią z kolei naturalną tarczę przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. 

Jeśli chcesz mieć pewność, że oczko wodne będzie pełniło swoją rolę jak najlepiej, o projekt i wykonanie poproś specjalistów. 

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies