Strona Główna Oświetlenie Odpowiednie oświetlenie garażu – jak je zapewnić?

Odpowiednie oświetlenie garażu – jak je zapewnić?

Autor: Maciej
Odpowiednie oświetlenie garażu – jak je zapewnić?

Garaż to bardzo ważne pomieszczenie w domu, zwłaszcza dla wszystkich fanów majsterkowania i motoryzacji. Oprócz oczywistej funkcji przechowywania pojazdów garaż często ma znacznie szersze zastosowanie, o czym powinniśmy wiedzieć już na etapie projektowania domu i instalacji wewnętrznych. Przewidując bowiem dla garażu rolę domowego warsztatu, musimy zapewnić doprowadzenie odpowiednich mediów, a najważniejsze z nich to prąd. Gniazda elektryczne o dostatecznej mocy będą niezbędne podczas prac z różne rodzaju narzędziami, dlatego to ważne, aby ich rozmieszczenie oraz ilość była starannie przemyślana, warto na przykład pamiętać o zaopatrzeniu garażu w gniazdo siłowe.

Rozmieszczenie prądu w garażu jest istotne jednak nie tylko ze względu na gniazda zasilające, ale również, a może przede wszystkim ze względu na oświetlenie. Garaż dość często jest pomieszczeniem odciętym od światła naturalnego, czasami nie ma w nim wcale okien, czasami są tylko małe okienka, zapewniające wentylację, jednak niegwarantujące odpowiedniego światła. Oświetlenie garażu jest kluczowe do prowadzenia w nim wygodnych i efektywnych prac. Dowiedzmy się więc, jak i czym najlepiej oświetlić garaż.

Funkcjonalność garażu a oświetlenie

Jak już wspominano przeznaczenie przydomowego garażu wychodzi znacznie dalej poza przechowywanie i ochronę pojazdów mechanicznych. Często w garażu składujemy maszyny ogrodnicze wykorzystywane latem, sezonowy komplet opon, różnego rodzaju elektronarzędzia domowe, maszyny ogrodowe, odśnieżarki czy też taczki. Garaż to również często centrum dowodzenia domowego majsterkowicza, w którym może on oddawać się swojemu hobby czy też niezbędnym pracom naprawczym w zakresie mechaniki samochodowej. Aby jednak pomieszczenie to rzeczywiście było praktycznie funkcjonalne i umożliwiało bezproblemowe i wygodne wykonywanie wspominanych prac, niezbędne jest odpowiednie oświetlenie, które zapewni komfort, ale i bezpieczeństwo pracy.

Koniecznie przeczytaj  Oświetlenie solarne w ogrodzie - praktyczny poradnik

Jakie oświetlenie do garażu?

To, jakie oświetlenie wybierzemy do garażu, w dużej mierze zależy do tego, jaką jego funkcjonalność przewidujemy. Jeżeli ma to być jedynie miejsce parkowania samochodu/motoru lub też przechowywania opon kwestia oświetlenia nie będzie zbyt skomplikowana. W takiej sytuacji wystarczy jedno źródło światła, usytuowane na środku garażu, może być ono uruchamiane czujnikiem ruchu, lub tradycyjnym włącznikiem światła, przy czym czujnik ruchu jest znacznie wygodniejszy i gwarantuje nam bezpieczne i wygodne wyjście z samochodu w nocy.

Funkcjonalne oświetlenie garażu do majsterkowania i prac warsztatowych

Sytuacja staje się nieco bardziej złożona, jeżeli garaż ma być miejscem nie tylko parkowania auta, ale również a może przede wszystkim wykonywania drobnych prac mechanicznych czy majsterkowania. W tej sytuacji dobre oświetlenie jest kluczowe. W garażu, który ma nam służyć do prac warsztatowych czy majsterkowania z reguły znajduje się blat roboczy, gdzie będą wykonywane różnego rodzaju prace z wykorzystaniem urządzeń mechanicznych. To właśnie to miejsce powinno być doskonale oświetlone, aby zapewnić bezpieczeństwo i precyzję wykonywanych prac. Najczęściej do oświetlania blatów roboczych w garażu wykorzystywane są oprawy jarzeniowe, w których montujemy świetlówki linowe. Dobrze jest wybrać świetlówki wyposażone w zapłonnik elektroniczny, dzięki niemu unikniemy charakterystycznego mrugania świetlówki w trakcie jej uruchamiania.

Oświetlenie garażu w domu jednorodzinnym?

Oprócz świetlówki nad blatem, jako oświetlenie garażowe możemy zastosować sufitową podtynkową, poczwórną oprawę rastrową, która równomiernie oświetli całą powierzchnię garażu. Dobrze sprawdzi się również oświetlenie garażu LED w postaci plafonu montowanego na suficie. To rozwiązanie grozi jednak powstaniem wielu miejsc zacienionych, dlatego lepszą opcją jest montaż podwójnych opraw wzdłuż sufitu, a także dodatkowych na ścianach, które będą posiadały osobne wyłączniki. Takie rozwiązanie pozwoli na uruchamianie ich w czasie kiedy będziemy potrzebować silniejszego oświetlenia. Współczesne rozwiązania technologiczne pozwalają też na to, aby oświetlenie garażu było nie tylko funkcjonalne, ale też efektowne i eleganckie. Nowoczesne oświetlenie garażu LED pozwalaj na montaż stylowych lamp będących nie tylko doskonałym źródłem światła, ale też w pewien sposób ozdobą garażu. Mogą to być tradycyjne lampy Led lub oświetlenie garażu LED w postaci taśm ledowych z powłoką wodoodporną, umożliwiające podświetlenie na przykład podłogi w garażu.

Koniecznie przeczytaj  Jak prawidłowo oświetlić ogród?

Oświetlenie garażu w domu jednorodzinnym może również wymagać zastosowania dodatkowych źródeł światła, które pomogą doświetlić miejsca trudno dostępne, powstałe po zaparkowaniu samochodów lub wynikające z konkretnego rozmieszczenia wyposażenia garażu.

Oświetlenie trudno dostępnych miejsc w garażu

Praktyczne oświetlenie garażowe powinno zakładać różne opcje, w tym możliwość oświetlenia czy też doświetlenia miejsc trudno dostępnych. W ty przypadku przydatne będzie na przykład oświetlenie przenośne, w formie lampy warsztatowej czy też naświetlacza LED, który umieścimy na trójnogu lub statywie do tego przeznaczonym. Lampy warsztatowe skonstruowane są w taki sposób, aby łatwo było je zamocować podczas prac warsztatowych na przykład za pomocą magnesu lub specjalnego uchwytu. Lampy warsztatowe są niewielkie i praktyczne przydają się zwłaszcza podczas prac naprawczym przy samochodzie. Naświetlacze LED gwarantują silniejszy i bardziej precyzyjny strumień światła a stosowane w nich żarówki LED cechuje znacznie większa wydajność. To, co może być pewnym mankamentem naświetlacza na statywie to przestrzeń, nie w każdym garażu podczas prac na przykład przy silniku, będzie miejsce na rozłożenie stojaka czy statywu z lampą.

Zewnętrzne oświetlenie garażu

Oprócz odpowiedniego oświetlenia wnętrza naszego garażu warto zadbać również o funkcjonalne oświetlenie podjazdu i garażu na zewnątrz. Najczęściej wybieranym rodzajem lamp do oświetlania garażu na zewnątrz są halogeny LED z czujnikiem ruchu. Montowane nad drzwiami garażowymi zapewnią wygodne oświetlenie przestrzeni wokół garażu, pozwolą na swobodne zaparkowanie roweru czy wprowadzenie kosiarki po zmierzchu.

Jakie oświetlenie do garażu bezpieczne i energooszczędne ?

Dobór lamp i ich montaż w odpowiednich punktach w garażu jest bardzo istotny ze względu na funkcjonalność garażu, niemniej jednak równie ważną kwestią jest dobór i rodzaj wykorzystanych żarówek. Dla przykładu, jeżeli w garażu będą prowadzone naprawy lakiernicze, konieczne jest otrzymanie światła jak najbardziej zbliżonego do światła naturalnego. Umożliwi to użycie na przykład zastosowanie diod LED, których temperatura barwowa będzie wynosiła od 4000 Kelwinów wzwyż. Co więcej, oprócz otrzymania optymalnej do naszych potrzeb barwy światła, stosując oświetlenie garażowe LED dbamy o środowisko a także o domowy budżet. Żarówki LED cechują się bowiem energooszczędnością oraz są bardziej przyjazne środowisku niż klasyczne żarówki czy też żarówki halogenowe. W profesjonalnych warsztatach lakierniczych oraz sklepach odzieżowych stosowane są też specjalne świetlówki metalohalogenowe, które bardzo skutecznie odwzorowują naturalną barwę światła i umożliwiają ukazanie rzeczywistych kolorów.

Koniecznie przeczytaj  Oświetlenie bez prądu – działka, balkon, garaż

Oświetlenie garażu blaszanego

Zastanawiając się jakie oświetlenie do garażu przydomowego wybrać, ogranicza nas jedynie przestrzeń i ewentualnie koszty, nieco bardziej skomplikowana sytuacja jest w przypadku oświetlenia garażu blaszanego. Tutaj mamy kilka opcji. Jeżeli jest taka możliwość, możemy spróbować podciągnąć zasilanie z domu, do garażu blaszanego, co pozwoli nam montaż na przykład oprawy ze świetlówkami, która oświetli nasz blaszak. Nie zawsze jednak będzie to możliwe, przeszkodą może okazać się odległość czy lokalizacja garażu blaszanego. Alternatywą będzie w takiej sytuacji zastosowanie lampy warsztatowej z ładowarką. Ten rodzaj lampy cechuje się długim czasem świecenia po naładowaniu. Lampy warsztatowe posiadają też specjalny haczyk, umożliwiający zawieszenie lampy w dogodnym miejscu, co w przypadku garażu blaszanego będzie dodatkowym ułatwieniem Garaże blaszane najczęściej wykorzystywane są do przechowywania pojazdów lub materiałów czy sprzętów, rzadko kiedy stosuje się je do prac warsztatowych, ze względu na małą przestrzeń oraz brak ogrzewania. W związku z tym wystarczy, jeżeli zakonotujemy przynajmniej jedno, sufitowe czy też ścienne źródło światła, które umożliwi nam wygodne zaparkowanie samochodu, czy też wejście do garażu po zmierzchu.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies