Strona Główna Ogród Odprowadzanie wody deszczowej – jak to robić zgodnie z prawem?

Odprowadzanie wody deszczowej – jak to robić zgodnie z prawem?

Autor: Maciej
Odprowadzanie wody deszczowej – jak to robić zgodnie z prawem?

Przepisy prawa mówią o tym, że woda deszczowa zaliczana jest do ścieków. Oznacza to, że odprowadzanie jej powinno być zorganizowane w taki sposób, aby spełniać wytyczne, zawarte w prawie budowlanym, oraz wodnym. Warto więc już na etapie budowy domu, zaplanować sposób odprowadzania wody opadowej, aby zrobić to zgodnie z prawem. Warto też przemyśleć, czy zamiast odprowadzania wody, nie będzie dla Ciebie lepsze magazynowanie deszczówki.

Dlaczego odprowadzanie deszczówki jest ważne?

Odprowadzanie wody opadowej to coś więcej niż założenie systemu rynien na dachu. Aktualnie w Polsce notuje się coraz częściej powracające susze. Co więcej, poziomu wód gruntowych, oraz zasoby wody w Polsce są bardzo niskie. Spowodowane jest to wieloma czynnikami, między innymi niepotrzebnym osuszaniem terenów i melioracją rzek i cieków wodnych. W wyniku tego, na niektórych terenach Polski dochodzi do stałych podtopień, na innych z kolei do klęski suszy. Jak temu zaradzić? Retencja wód opadowych i ich ponowne wykorzystanie to jeden ze skutecznych sposobów. Podczas kilkuminutowych opadów wody, z dachu o powierzchni około 100 m2 odprowadzane jest nawet 70 litrów wody. W przypadku zwykłego systemu rynnowego woda ta jest marnowana. Odprowadzana do kanalizacji powoduje, że nie można jej już wykorzystać. A przecież deszczówka to wielkie dobrodziejstwo dla roślin i nie tylko. Jak więc przestać marnować wodę deszczową i zacząć z niej korzystać?

Odprowadzanie deszczówki – przepisy i regulacje prawne

Zanim przejdziemy do sposobów odprowadzania wody deszczowej, trzeba powrócić na chwile do regulacji prawnych. Przepisy określają bowiem dokładnie, co możemy, a czego nam nie wolno robić w kwestii wody opadowej. Odprowadzanie wody opadowe regulowane jest kilkoma aktami prawnymi. Między innymi są to:

  • przepisy znajdujące się w ustawie z dnia 7 lipca 1994 prawa budowlanego,
  • przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budynki oraz ich umiejscowienie,
  • przepisy ustawy z dnia 18 lipca 2001 roku prawa wodnego
  • przepisy ustawy z dnia 7 czerwca 2001 o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.
Koniecznie przeczytaj  Podłoże do uprawy warzyw – jak przygotować glebę do założenia ogródka warzywnego?

Z wyżej wymienionych przepisów i ustaw dowiadujemy się, że deszczówka uznawana jest za ścieki. Taka definicja z kolei wpłynęła na to, że zmieniły się przepisy ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę. Między innymi przestały obowiązywać taryfy opłat z tytułu zbiorowego odprowadzania wody do kanalizacji miejskiej. Dzięki temu przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne nie może pobierać opłaty za odprowadzanie deszczówki do kanalizacji. Jednak możliwe jest pobieranie opłat za odprowadzanie wody do sieci kanalizacji deszczowej. Ostatecznie więc decyzję czy będziemy płacić za odprowadzanie deszczówki do kanalizacji, czy nie podejmują miasta i gminy indywidualnie. Oczywiście przepisy określają dokładnie, kto zobowiązany jest do uiszczania opłat. Wnuka z nich między innymi to, że właściciele domów jednorodzinnych z reguły są zwolnieni z opłaty za odprowadzanie wody opadowej. Tymi opłatami, a także podatkiem od deszczu objęci są natomiast właściciele budynków powyżej 3500 m2. Chodzi tutaj przede wszystkim o sklepy wielkopowierzchniowe, biurowce, magazyny czy też wspólnoty mieszkaniowe.

Gdzie nie można odprowadzać deszczówki?

Według przepisów zabroniona jest zmiana naturalnego spływu wód opadowych, prowadząca do kierowania ich na teren sąsiedniej nieruchomości. Deszczówki nie wolno więc kierować na sąsiednią działkę, ale nie tylko. Nie możemy też prowadzić jej na ulicę oraz do kanalizacji. Woda deszczowa powinna być zagospodarowana na terenie posesji, a jej właściciel ma obowiązek to zorganizować. Jak zatem to zrobić?

Sposoby odprowadzania wody deszczowej

Sposobów odprowadzani wody deszczowe jest kilka. Najprostszym z nich jest wykopanie studni chłonnej, do której doprowadzimy wodę z rynien. W ten sposób jednak nie skorzystamy z życiodajnej wody. Znacznie lepszym sposobem jest zastosowanie zbiorników retencyjnych oraz rozsączających wodę lub montaż zamkniętego zbiornika na wodę deszczową. Magazynowanie wody deszczowej to zdecydowanie najlepszy pomysł. Możemy skorzystać z dużych zbiorników ziemnych, jednak wymaga to dość dużo miejsca. Zbiornik taki pozwala jednak na zmagazynowanie dużej ilości wody. Po zamontowaniu odpowiedniej pompy jest ona w stanie zaspokoić nawet potrzeby systemu automatycznego nawadniania. Możemy też postawić na nawierzchniowe zbiorniki na deszczówkę. W każdym sklepie ogrodniczym czy markecie budowlanym kupimy zbiornik, który wystarczy podłączyć do rury spustowej. Ważne, aby zbiornik posiadał zawór do pobierania wody. Takie odprowadzanie wód odpadowych należy do najbardziej ekonomicznych i ekologicznych. Ponowne wykorzystanie wody deszczowej zasili rośliny w cenne minerały, a także pozwoli zaoszczędzić na wodzie z wodociągów.

Koniecznie przeczytaj  Jak się pozbyć chwastów i mchu z kostki brukowej?

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies