Strona Główna Ogród Ogród w stylu skandynawskim – jak go urządzić?

Ogród w stylu skandynawskim – jak go urządzić?

Autor: Maciej
Ogród skandynawski

Styl skandynawski już od wielu lat jest jednym z najpopularniejszych stylów aranżacji wnętrz. Popularny skandynawski sklep meblowy wiedzie prym w wyposażaniu ludzi na całym świecie w niedrogie, ale za to bardzo charakterystyczne meble i dodatki domowe, które pozwalają tworzyć piękne i przyjazne mieszkańcom wnętrza. Czy ogród w stylu skandynawskim posiada wspólny mianownik z urządzaniem wnętrz? Jak zaaranżować ogród w tym stylu, jakie rośliny i dodatki najlepiej się do tego sprawdzą?

Jaki jest ogród skandynawski?

Oczywiście trudno się dziwić, że tak popularny we wnętrzach styl skandynawski, przenika również do ogrodu – w końcu spędzamy tam, zwłaszcza wiosną i latem mnóstwo czasu. Wobec tego chcemy czuć się komfortowo i lubimy otaczać się rzeczami które znamy i wśród których jest tam dobrze. Styl skandynawski w ogrodzie podobnie jak we wnętrzach cechuje się funkcjonalnością, minimalizmem i prostotą. Bazując na tych trzech cechach z łatwością stworzymy i utrzymamy wspaniały ogród w stylu skandynawskim.

Czym cechuje się ogród w stylu skandynawskim?

Tworząc ogród w stylu skandynawskim musimy pamiętać o najważniejszych założeniach tego stylu – prostota, funkcjonalność, minimalizm. Ogród skandynawski wyróżniają następujące cechy:

  • Rezygnacja ze zdobnictwa – w tym stylu nie ma miejsca na elementy dekoracyjne, traktowane są one jako zbędne i rozpraszające, nie są zgodne z założeniem minimalizmu
  • Proste linie – zarówno nawierzchnie jak i konstrukcje ogrodowe powinny być oparte o proste linie i geometryczne formy.
  • Dobre oświetlenie – ogród powinien mieć zapewniony maksymalny dostęp do światła dziennego, a także dużą ilość sztucznych źródeł światła, aby gwarantowały jasność w ogrodzie o każdej porze dnia i nocy.
  • Rośliny łatwe w uprawie – prostota i minimalizm odnoszą się też do uprawy roślin, ten styl dedykowany jest osobom zapracowanym, dlatego w ogrodzie powinny znaleźć się rośliny wymagające jak najmniej wysiłku.
  • Skromna kolorystyka – dominujące w stylu skandynawskim kolory to odcienie szarości, biel, czerń, beże, brązy, a także odcienie zieleni.
Koniecznie przeczytaj  Naturalistyczny ogród pełen kwiatów. Jak założyć łąkę kwietną w Twoim ogrodzie?

Prosty i naturalny ogród skandynawski

Ogród w stylu skandynawskim to przestrzeń bliska natury. Roślinność powinna być prosta utrzymaniu, niewymagająca dużego nakładu pracy. Z założenia ogród skandynawski ma rozwijać się i kształtować samodzielnie, bez konieczności nawożenia. Najlepsze gatunki roślin do ogrodu skandynawskiego to rośliny dziko rosnące. Nadają się do niego brzozy, buki, czy jałowce, sosny i świerki – drzewa te spotykamy naturalnie w lasach, dlatego doskonale nadają się do ogrodu w stylu skandynawskim. Warto do aranżacji takiego ogrodu użyć też różnego rodzaju mchów, traw i paproci – dopełnią one wygląd całego ogrodu. Te grupy roślin są bardzo łatwe w uprawie i pielęgnacji, dlatego wpisują się w założenia stylu skandynawskiego.

Rośliny do ogrodu skandynawskiego

Prócz naturalnie rosnących drzew, mchów i paproci, w ogrodzie skandynawskim sprawdzą się również wysokie trawy, wrzosy, brunatnice, wrzośce czy żurawina. Jeżeli chodzi o drzewa owocowe to możemy spróbować uprawy jabłoni i gruszy, powinny one doskonale wpisać się w naturalny styl ogrodu skandynawskiego.

Meble do ogrodu skandynawskiego

W ogrodzie skandynawskim najlepiej sprawdzą się meble o prostych bryłach i geometrycznych kształtach. W dużych ogrodach w stylu skaldowskim sprawdzą się obszerne kanapy, szerokie ławy i duże stoły. Najlepiej, aby meble były wykonane z naturalnych tworzyw takich jak drewno czy wiklina. Możemy też użyć mebli z techno rattanu, który jest nieco tańszy, ale dobrze imituje naturalny wygląd mebli i jest wytrzymały. Wytrzymałość natomiast to kolejna cecha mebli w stylu skandynawskim.

Aranżacja ogrodu w stylu skandynawskim – o czym pamiętać?

Znając podstawowe założenia stylu skandynawskiego, możemy przystąpić do projektowania i aranżacji ogrodu. To o czym musisz pamiętać to układ ogrodu i rozmieszczenie nasadzeń. W przeciwieństwie do innych stylów, rośliny w ogrodzie skandynawskim nie powinny być ustawione i posadzone w geometrycznym porządku. Mogą a nawet powinny być rozmieszczone chaotycznie, mieć miejsca na swobodny wzrost i samodzielną ekspansję ogrodu. Bardzo ważny w ogrodzie skandynawskim jest dobry dostęp do światła, dlatego rośliny oraz inne konstrukcje ogrodowe architektury nie powinny ograniczać dostępu do światła dziennego. Zapewniając dużo światła, naturalną roślinność, oraz obszerne i wygodne meble stworzysz komfortowy i stylowy ogród skandynawski, który będzie nastawiony na odpoczynek i biesiadowanie w naturalnym otoczeniu w gronie bliskich osób.

Koniecznie przeczytaj  Jak zasadzić czosnek i cieszyć się owocnymi plonami?

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies