Strona Główna Ogród Ogród z brzozami – czy warto sadzić brzozy w ogrodzie?

Ogród z brzozami – czy warto sadzić brzozy w ogrodzie?

Autor: Maciej
Brzoza jesienną porą

Brzoza, podobnie jak wierzba, to jeden z tych gatunków drzew, który ściśle wiąże się i kojarzy właśnie z Polskim krajobrazem. Brzozowe laski i zagajniki możemy spotkać niemal na każdym rogu. Wdzięcznie zwisające i wesoło falujące na wietrze gałęzie brzozy dodają przestrzeni niepowtarzalnego uroku i lekkości. Aż chce się rozłożyć koc i spędzić leniwe popołudnie w cieniu brzozy, wpatrując się w niebo i wsłuchując w szum liści. Brzozy bardzo chętnie sadzone są w przydomowych ogrodach. Przede wszystkim dlatego że dość szybko rosną, a co za tym idzie szybko dają cień, jednak to nie jedyny powód. Niepowtarzalna uroda tego drzewa sprawia, że pragniemy mieć je blisko i zdobić nim swój ogród. Czy ogród z brzozami to zawsze dobry pomysł? Czy są może sytuacje, kiedy lepiej zrezygnować z tego gatunku drzew?

Brzoza – charakterystyka

Brzoza to grupa roślin, spośród których większość jest drzewami, jednak znajdziemy też osobniki o krzaczastym lub karłowatym pokroju. Istnieje bardzo wiele gatunków i odmian brzozy. Spotykane są brzozy o płaczącym pokroju, a także brzozy wąskie i smukłe, czasami też brzozy karłowate, których wysokość nie przekracza 1m. Znakiem rozpoznawczym brzozy jest charakterystyczna biała kora, występująca u prawie wszystkich odmian i gatunków brzozy. Brzozy nie są wymagające w uprawie. Zaliczane są do tak zwanych gatunków pionierskich, ponieważ szybko zasiedlają nieużytki. Brzozy dobrze rosną na suchych i piaszczystych glebach. Lubią stanowiska jasne i dobrze nasłonecznione, nie są wrażliwe na susze – rosną nawet na bardzo suchych podłożach, np. na wrzosowiskach czy wśród sosen.

Brzoza – urokliwe drzewo do ogrodu

Brzoza swój niezaprzeczalny urok zawdzięcza wspominanej charakterystycznej białej korze, a także drobnym, seledynowym listkom, które pokrywają drzewo wczesną wiosną. Wśród różnych gatunków brzozy, najbardziej popularnym i rozpoznawalnym jest brzoza brodawkowata – Betula pendula. Wśród brzóz znajdziemy również gatunki typowo ozdobne takie jak brzoza chińska, czy brzoza karłowata.

Koniecznie przeczytaj  Dobroczynne działanie deszczówki – do czego możesz wykorzystać ja w swoim ogrodzie?

Zalety brzozy w ogrodzie

Brzoza prócz walorów estetycznych posiada również inne zalety, w tym przede wszystkim właściwości prozdrowotne. Popularny sok z brzozy, pozyskiwany wiosną z naciętych młodych gałęzi wykazuje działanie moczopędne, przeciwzapalne, odkażające a także wykrztuśne. Z brzozy wykonuje się również nalewkę z młodych pędów, którą stosuje się do okładów i nacierania przy reumatyzmie. Prozdrowotne właściwości brzozy wykorzystywane są w lecznictwie a także w kosmetyce.

Wady brzozy w ogrodzie

Mimo wielu zalet i prozdrowotnych właściwości, brzoza nie jest drzewem idealnym i bez wad. Do największych właściciele ogrodów z brzozami zaliczają „bałaganiarstwo”. Poza licznymi, drobnymi liśćmi, które drzewo zrzuca na jesień a wiatr roznosi po całym ogrodzie, brzoza wiosną wydaje też mnóstwo pyłku. Pyłek ten osadza się na zbiornikach wodnych, meblach ogrodowych, oknach. Co najgorsze, pyłek brzozowy jest wysoce alergenny. Jeżeli więc w naszym domu mieszka alergik, raczej powinniśmy zrezygnować z brzozy w ogrodzie. Prócz pyłku i jesiennych liści, brzoza produkuje też nasiona. Kwiaty żeńskie po zapyleniu przyjmują formę małych, jasnobrązowych szyszek. Szyszki te, po dojrzeniu rozsypują się i uwalniają mnóstwo nasion i łusek. Cały proces trwa od lipca nawet do zimy. Jedno drzewo może wyprodukować nawet 10 milionów bardzo lekkich nasion, które niesione wiatrem rozsypują się po całym ogrodzie.

Czy warto sadzić brzozy w ogrodzie?

Brzozy w ogrodzie niewątpliwie dodadzą mu mnóstwo uroku, a także cienia i prozdrowotnego soku brzozowego. Te szybkorosnące drzewa zasiedlą działkę i w krótkim czasie pozwolą cieszyć się cieniem. Z tego powodu z pewnością warto posadzić w ogrodzie chociaż jedną brzozę. Warto jednak wspomnieć, że brzozy najpiękniej prezentują się w większych grupach, tworząc małe brzozowe zagajniki. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na stworzenie brzozowego lasku, ze względu na gabaryty działki. Jeżeli jednak ktoś z domowników jest alergikiem, warto dobrze przemyśleć decyzję o brzozę w ogrodzie.

Koniecznie przeczytaj  Naturalny nawóz na wyciągnięcie ręki — kompostownik w Twoim ogrodzie. Czy możesz wrzucać do niego fusy z kawy?

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies