Strona Główna Ogród Ogród zimowy – wszystko, co warto wiedzieć na ten temat!

Ogród zimowy – wszystko, co warto wiedzieć na ten temat!

Autor: Maciej
Ogród zimowy

Za oknem zima: mróz i śnieg dają się wszystkim we znaki. Tęsknisz za zielenią i zapachem kwiatów – jak wszyscy. Nie każdy ma jednak możliwość cieszyć się tym na wyciągnięcie ręki zimową porą. Chyba że ma zimowy ogród na tarasie, balkonie lub w przydomowym ogrodzie! Wyobraź to sobie: siedzisz pośrodku bujnej roślinności w letnich ubraniach podczas gdy inni na zewnątrz podciągają wyżej szalik. Czym dokładnie jest ogród zimowy, jak przygotować się do jego założenia i jakie ma zalety? Podpowiadamy! 

Czym jest ogród zimowy? 

Ogrody zimowe nie są nowością: były popularne już w XVII wieku. Stawiano je często w pałacowych ogrodach, ale także w parkach. 

Ogród zimowy to po prostu dobudówka do bryły domu lub bloku, stawiana najczęściej na tarasie lub balkonie, a także po prostu na gruncie (w przypadku domów jednorodzinnych). To miejsce, w którym możesz cieszyć się towarzystwem bujnej roślinności przez cały rok! 

Ogród zimowy uwzględnia się najczęściej już na etapie planowania budowy domu, jednak dobudowanie go do już istniejącej nieruchomości czy postawienie na tarasie bądź balkonie nie jest wykluczone. Najczęściej ogród zimowy wyglądem przypomina pawilon: składa się z 4 ścian i zadaszenia. Możliwości aranżacji są ograniczone właściwie tylko dostępną powierzchnią i budżetem, jaki masz do przeznaczenia na budowę. 

Dziś ogrody zimowe cieszą się sporą popularnością przede wszystkim w prywatnych, przydomowych ogródkach. Coraz częściej spotyka się je również na większych tarasach i balkonach. Ogród zimowy ma sporo zalet, ale trzeba przy tym pamiętać również o kilku kwestiach organizacyjnych, w tym prawnych. Dobre zaplanowanie prac jest gwarancją wygodnego korzystania przez cały rok. 

Koniecznie przeczytaj  Jak oddzielić trawnik od rabaty, czyli obrzeża ogrodowe?

Najważniejsze zalety ogrodu zimowego 

Niewątpliwie najważniejszą zaletą ogrodu zimowego jest możliwość obcowania z naturą przez cały rok. Nawet w czasie mroźnej zimy możesz cieszyć się bujną roślinnością. W ogrodzie zimowym możesz pokusić się nawet o stworzenie oczka wodnego czy fontanny – wszystko zależy od Twojej wyobraźni i możliwości adaptacyjnych tego miejsca. 

Jakie jeszcze zalety ma ogród zimowy? Warto wymienić również: 

  • oszczędność miejsca w domu – duże rośliny, zajmujące sporo przestrzeni, możesz uprawiać właśnie tam i to przez cały rok;
  • możliwość uprawy roślin egzotycznych – jeśli wewnątrz ogrodu zimowego stworzysz odpowiednie warunki cieplne, przez cały rok możesz uprawiać rośliny ciepłolubne, które niekoniecznie dobrze czułyby się w domu, bo byłoby tam zbyt chłodno i sucho;
  • poprawa mikroklimatu w domu/mieszkaniu;
  • poprawia bilansu cieplnego w domu/mieszkaniu – ogród zimowy przylegający do ściany domu czy mieszkania zapobiega stratom cieplnym: staje się buforem.

Oprócz tego to po prostu piękne, reprezentacyjne miejsce, które jak nic innego pomoże się wyciszyć i naładować wewnętrzne baterie. Choć budowa takiego miejsca jest dość kosztowna, to jeśli tylko masz na to środki, ogród zimowy jest inwestycją, którą zdecydowanie warto ponieść. 

Ogród zimowy, oranżeria

Czy budowę takiego ogrodu trzeba zgłaszać? 

Zanim przystąpisz do budowy ogrodu zimowego, pamiętaj o kwestiach technicznych i formalnościach. Najważniejsza kwestia to ta związana z pozwoleniem na budowę. 

Jeżeli ogród zimowy będzie mieć powierzchnię do 25m², wystarczy poinformowanie starostwa powiatowego o zamiarze postawienia takiej konstrukcji. Mimo tego trzeba jednak poczekać na odpowiedź, zanim ruszysz z pracami. Jeśli jednak ogród będzie większy niż 25m², jego budowa wiąże się z koniecznością wystąpienia o pozwolenie na budowę, wraz z projektem. 

Jak ogrzać ogród zimowy? 

Jeżeli nie będziesz ogrzewać ogrodu zimowego, temperatura w jego wnętrzu będzie mniej więcej o 5 stopni wyższa niż temperatura otoczenia. Dlatego już na etapie planowania prac trzeba uwzględnić ogrzewanie pawilonu. 

Koniecznie przeczytaj  TOP 15 najpiękniejszych drzew iglastych do ogrodu

Aby zminimalizować koszty ogrzewania, warto przemyśleć nowoczesne i oszczędne rozwiązania. Pod uwagę warto wziąć np. ogrzewanie podłogowe, kanałowe lub elektryczne grzejniki panelowe. 

O czym jeszcze warto pamiętać, budując ogród zimowy?

Zanim postawisz ogród zimowy, dokładnie zaplanuj każdy etap prac. Taka konstrukcja musi powstać na solidnym fundamencie. Jeśli więc będziesz stawiać ogród zimowy na tarasie lub balkonie, sprawdź możliwości adaptacyjne: wymiary, termoizolację i wytrzymałość. 

Czasem budowa będzie wymagała przeróbek podłoża w taki sposób, by dało się stworzyć porządny fundament. W niektórych przypadkach konieczne może być stworzenie go zupełnie od nowa. 

Kolejna, bardzo ważna kwestia, to ta, że pomiędzy pawilonem a bryłą budynku bezwzględnie musi pozostać wolna przestrzeń o szerokości 2 cm. Może ona być wypełniona izolacją, przeważnie styropianem, jednak konstrukcja nie może przylegać bezpośrednio do ściany nieruchomości. 

Nieopłacalna jest również budowa ogrodu o powierzchni mniejszej niż 10m². Biorąc pod uwagę wyposażenie, tj. meble, rośliny i akcesoria, które zajmują co najmniej kilka m², trzeba pamiętać o tym, by pozostawić wolną przestrzeń. Inaczej będzie ciasno i duszno, a przebywanie w takim pomieszczeniu będzie miało niewiele wspólnego z przyjemnością. 

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies