Strona Główna OgródPorady Ogródek warzywny – kilka pomysłów na warzywnik w ogrodzie

Ogródek warzywny – kilka pomysłów na warzywnik w ogrodzie

Autor: Maciej
Ogródek warzywny – kilka pomysłów na warzywnik w ogrodzie

Świeże, pełne smaku i aromatu warzywa z własnego ogródka to prawdziwy rarytas i wielki luksus. Sklepowe warzywa, zioła czy owoce często pozostawiają wiele do życzenia. Zarówno pod względem walorów smakowych, jak i wartości odżywczych. Jeżeli nie kupujemy warzyw i owoców ze sprawdzonych ekologicznych upraw, to nigdy nie mamy pewności, jakich nawozów i oprysków używał producent. A te mogą być bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia i wywoływać, chociażby reakcje alergiczne. Jeżeli więc zależy nam na zdrowych i smacznych płodach rolnych, najlepiej wyhodować je samemu w swoim przydomowym warzywniku. Wbrew pozorom jego założenie i uprawa wcale nie jest trudna czy skomplikowana. Podpowiadamy kilka sprawdzonych pomysłów i patentów na założenie ogródka warzywnego w domu.

Zakładamy warzywnik w ogrodzie – od czego zacząć?

Pierwszym krokiem do założenia warzywnika w ogrodzie jest wybór odpowiedniego miejsca. Dużo zależy od przestrzeni, jaką dysponujemy. Domowy ogródek warzywny nie musi być wcale duży, aby uprawiać w nim podstawowe gatunki warzyw. Może to być niewielka rabata, a nawet mała skrzynia, która stanie się naszym mini ogródkiem warzywnym. Mając do dyspozycji większą działkę, możemy pozwolić sobie na wygospodarowanie większych rozmiarów poletka, które zagospodarujemy na przydomowy ogródek warzywny. Ważne, aby miejsce pod uprawę warzyw było w miarę dobrze nasłonecznione, względnie płaskie i najlepiej, aby było niedostępne dla zwierząt domowych. Jeżeli mamy taką możliwość, warto doprowadzić do warzywnika instalację nawadniająca, która pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu w okresie letnim. Kiedy miejsce do uprawy warzyw mamy wybrane pora na przygotowanie gleby.

Zagon, który chcemy przeznaczyć na ogródek warzywny musimy dokładnie oczyścić z darni, a następnie przygotować ziemię pod uprawę roślin. Podłoże należy dokładnie przekopać na głębokości około 20 cm, warto ziemię przekopać z nawozem organicznym lub kompostem. Zapewni to roślinom optymalne warunki do wzrostu, dostarczając niezbędnych składników odżywczych. Większe grudy ziemi rozbijamy, usuwamy kamienie oraz ewentualne kłącza czy inne twarde zanieczyszczenia. Po przygotowaniu terenu możemy przystąpić do wytyczania grządek, w których będziemy sadzić i siać warzywa, a także ścieżek. Grządka powinna mieć szerokość około 120-140 cm, natomiast ścieżki około 30-40 cm.

Koniecznie przeczytaj  Jak przycinać storczyki krok po kroku?

Przydomowy ogródek warzywny

Zakładając przydomowy warzywniak musimy też zdecydować jakie rośliny zamierzamy uprawiać, a porę ich wysiewu i sadzenia dostosować do wymagań i preferencji poszczególnych gatunków. Nasiona i sadzonki warto kupować ze sprawdzonych źródeł, dzięki temu będziemy mieć gwarancję ze rośliny wykiełkują i będą zdrowo rosnąć. Nasiona z reguły wysiewamy w dość dużym zagęszczeniu, a dopiero po ich wykiełkowaniu przeprowadzamy pikowanie, czyli usuwanie części z nich, po to, aby pozostałe miały odpowiednia przestrzeń i dostęp do światła. W przypadku roślin cebulkowych sadzimy je pojedynczo zachowując kilkunastocentymetrowe odstępy. W przydomowym ogródku warzywnym możemy uprawiać większość warzyw — marchew, pietruszka, rzodkiewki, cebula, czosnek, sałata, pomidory, ogórki, a nawet ziemniaki – przy czym te z reguły wymagają nieco większego poletka.

Mały warzywnik w ogrodzie

Jeżeli nie mamy do dyspozycji dużego ogrodu, ale jednak marzy nam się uprawa własnych warzyw, nic nie stoi na przeszkodzie, aby założyć miniaturowy ogródek warzywny w drewnianej skrzyni zlokalizowanej na tarasie, balkonie czy tuż przy domu. Musimy wybrać odpowiedni pojemnik, zaopatrzyć się w dobrej jakości ziemię ogrodniczą. Najlepiej kupić gotową ziemię do uprawy warzyw, będzie ona bogata w składniki mineralne niezbędne do efektywnej uprawy. Skrzynie warto wyłożyć grubszą folią, w której zrobimy otwory do odpływu wody. Na dno skrzyni dobrze jest ułożyć 10 cm warstwę drenażową, a na nią następnie przygotowaną ziemię ogrodniczą.

Tak przygotowana mini grządka, jest gotowa na wysiew warzyw. W ten sposób możemy uprawiać pomidory koktajlowe, marchewkę, rzodkiewkę, szczypior, różne gatunki ziół, cebule, czosnek, a nawet ogórki. Pamiętajmy oczywiście o odpowiednim nawadnianiu grządki, pieleniu chwastów, a także regularnym zasilaniu warzyw naturalnymi nawozami. W małych pojemnikach rośliny mogą dość szybko pobierać składniki odżywcze, dlatego trzeba je w miarę regularnie uzupełniać, aby cieszyć się obfitymi plonami.

Koniecznie przeczytaj  Uprawa winogron – czy wszędzie jest możliwa? Jak zacząć uprawiać winogrona w ogrodzie?

Podwyższone grządki – wygodny sposób na przydomowy ogródek warzywny

Bardzo ciekawym i niezwykle komfortowym pomysłem na mały warzywnik w ogrodzie są podwyższone grządki. Jest to rozwiązanie idealne dla osób, które mają problemy z kręgosłupem oraz kolanami i ze względów zdrowotnych nie mogą pozwolić sobie na pracę przy pielęgnacji roślin, w naturalnych warunkach. Podwyższona grządka to nic innego jak mini ogródek warzywny utworzony na podwyższeniu, np. na stole, ławce czy specjalnie przygotowanym stojaku. Najważniejszą cechą tego typu warzywnika jest jego wysokość, która umożliwia pracę pielęgnacyjne oraz zbiory w pozycji stojącej. Jej tworzenie jest analogiczne do budowy mini warzywnika w skrzyni czy donicy, jednak kluczem jest umieszczenie pojemnika z ziemią na podstawie o odpowiedniej wysokości. Uprawa warzyw na podwyższonych grządkach jest nie tylko bardzo wygodna, ale też efektowna. Taka grządka może też stanowić niezwykle atrakcyjną ozdobę tarasu czy ogrodu.

Zwisające czerwone pomidorki, żywo zielone zioła, czy bujna nać pietruszki wspaniale ozdobią przestrzeń, a do tego zapewnią niepowtarzalny aromat, stając się skuteczną ochroną przed wieloma owadami, które nie przepadają za zapachem świeżych ziół. Przydomowy ogródek warzywny to nieocenione źródło zdrowych i smacznych warzyw, a także owoców, a do tego świetny sposób na relaks na łonie natury.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies