Strona Główna Ogród Orlik pospolity – nie taki pospolity! Uprawa, podlewanie, pielęgnacja

Orlik pospolity – nie taki pospolity! Uprawa, podlewanie, pielęgnacja

Autor: Maciej
Orlik pospolity – nie taki pospolity! Uprawa, podlewanie, pielęgnacja

Orlik pospolity to bylina występująca w Polsce przede wszystkim w górach. Coraz częściej można jednak zobaczyć go również w przydomowych ogrodach, gdzie pojawia się jako wdzięczna roślina ozdobna. Trzeba wiedzieć, że orlik pospolity jest w Polsce pod ochroną gatunkową. Chcesz mieć tę roślinę u siebie? Sprawdź, jakie ma wymagania! 

Orlik pospolity – najważniejsze informacje

Orlik pospolity osiąga średnie rozmiary – może mierzyć 100 cm wysokości, jednak większość okazów zwykle dorasta do kilkudziesięciu centymetrów. Długie, karbowane liście na równie długich ogonkach, a także kwiaty na długich ogonkach to znak rozpoznawczy orlika pospolitego. Roślina kwitnie dość krótko, bo tylko przez trzy miesiące: w maju, czerwcu i lipcu. 

Orliki swoją nazwę zawdzięczają właśnie wyglądowi kwiatów, który przywodzi na myśl orle szpony. Ta roślina jest dość mało wymagająca, a oprócz tego szybko przystosowuje się do warunków, w jakich się znajduje. 

W Polsce występują dwie odmiany orlika:

  • pospolity
  • ogrodowy. 

Orlik pospolity rodzi ciemnofioletowe kwiaty, które są bardzo lubiane przez trzmiele i to właśnie one je zapylają. To roślina krótkowieczna, jednak ma zdolności do samodzielnego wysiewu. 

Ze względu na to, że kwitnie dość krótko, warto sadzić ją na rabatach mieszanych z roślinami, które kwitną dłużej. Orliki doskonale nadają się także do tworzenia ogrodów skalnych – w naturze rośliny te porastają właśnie górskie tereny. 

Orlik pospolity – stanowisko i podłoże

Orliki pospolite preferują stanowiska, na których będą dobrze wyeksponowane na słońce. Poradzą sobie również w miejscach półcienistych. Lepiej jednak nie sadzić ich w miejscach całkowicie zacienionych. Orliki lubią również ciepło. 

Koniecznie przeczytaj  Czas na wiosenną pielęgnację Twojego ogrodu. Sprawdź, jak i czym przycinać krzewy i drzewa?

W nasłonecznionych miejscach będą kwitnąć intensywniej, ale krócej. W półcieniu będą nieco skromniejsze, za to będą dłużej cieszyć kwitnieniem. Gdy kwiaty przekwitną, możesz je usunąć. Dzięki temu roślina zostanie pobudzona do tego, by wypuścić nowe liście. 

Najlepsze podłoże dla orlików to gleba naturalnie dość wilgotna, a także żyzna, bogata w próchnicę. Orliki dobrze rosną na podłożu o odczynie zasadowym lub obojętnym. 

Orlik pospolity – sadzenie

Rośliny można sadzić wiosną lub jesienią. Przy sadzeniu pamiętaj o tym, by pomiędzy kolejnymi sztukami zostawić odstęp. Jeśli rośliny będą nadmiernie ściśnięte, wzrośnie ryzyko występowania chorób, zwłaszcza grzybiczych. Odstępy pomiędzy poszczególnymi egzemplarzami powinny wynosić nawet około pół metra. 

Przed posadzeniem orlika dokładnie oczyść stanowisko, na którym mają rosnąć. Podstawą jest staranne usunięcie wszystkich chwastów. Ziemię najlepiej przekop i wymieszaj ją z kompostem – dzięki temu orliki już na start dostaną bogatą mieszankę startową. Dzięki takiemu zabiegowi podłoże będzie również bardziej chłonne. 

Orlik pospolity – podlewanie

Jeśli orliki rosną na podłożu naturalnie wilgotnym, nie potrzebują specjalnego, dodatkowego nawadniania. Wyjątkiem jest okres upałów i suszy – w takich warunkach roślina wymaga solidnego nawadniania. Jeśli przesuszysz orlika, wpłynie to niekorzystnie na długość jego kwitnienia. 

Orlik pospolity – nawożenie

Wzrost i ogólną kondycję orlików możesz łatwo poprawić, stosując nawozy. Najlepiej sprawdzą się nawozy organiczne: obornik i kompost. To w zupełności wystarczająca mieszanka – orliki nie są bardzo wymagające pod względem wzmacniania, dlatego nie potrzebują bogatych nawozów mineralnych. 

Ważniejszym zabiegiem jest regularne usuwanie chwastów spomiędzy roślin. Aby ograniczyć ich nadmierny przyrost, wokół orlików warto rozsypać ściółkę. Przyniesie ona podwójną korzyść: zapobiegnie również nadmiernemu odparowywaniu wilgoci z podłoża, co ma szczególne znaczenie na stanowiskach słonecznych. Zabieg wystarczy powtarzać co tydzień – dwa, w okresie od maja do lipca. Ściółkowanie gleby pomoże również zabezpieczyć roślinę przed atakami szkodników. 

Koniecznie przeczytaj  Lobelia przylądkowa - stroiczka ozdobi Twój ogród!

Orlik pospolity – zimowanie 

Orliki są dość odporne na mróz, dlatego, choć wyglądają na bardzo kruche i delikatne, nie musisz przejmować się nadejściem mrozów.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies