Strona Główna Ogród Oryginalne, stylowe i funkcjonalne murki ogrodowe – z czego możesz je zrobić?

Oryginalne, stylowe i funkcjonalne murki ogrodowe – z czego możesz je zrobić?

Autor: Maciej
Oryginalne, stylowe i funkcjonalne murki ogrodowe

Pięknie zaaranżowany i zadbany ogród, to prawdziwa ozdoba każdej posesji. Pasjonaci ogrodnictwa poświęcają mnóstwo czasu i energii, na pielęgnację roślin, trawnika, a także wszystkich elementów architektury ogrodowej. To właśnie te elementy najczęściej scalają całą kompozycję. Wyznaczają granice, oddzielają strefy, dekorują, a także zabezpieczają poszczególne części ogrodu. Wśród różnego rodzaju elementów architektury ogrodowej najczęściej spotykane i stosowane są różnego typu murki ogrodowe. Klasyczne murki ogrodowe wykonywane są z kamienia, płyt lub palisad betonowych. Jednak coraz często możemy spotkać murki, które zostały zbudowane w zupełnie innej technice z oryginalnych, nieoczywistych materiałów. W tym artykule podpowiadamy, z czego i jak wykonać solidny murek ogrodowy.

Murki ogrodowe – do czego się przydają?

Murki ogrodowe jak już wspomniano, stosowane są do oddzielanie stref ogrodu, ale nie tylko. Murki stosowane są również w celu wzmocnienia skarpy, umożliwiają tworzenie ciekawych kompozycji. Wprowadzają one określony styl i klimat do ogrodu, a także zabezpieczają teren przed naporem ziemi.

Rodzaje murków ogrodowych

Murki ogrodowe możemy podzielić ze względu na technikę ich budowania. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje murków – murki suche oraz murowane. Najczęściej murki budowane są z takich materiałów jak cegła, kamień naturalny, beton oraz drewno. Wybierając konkretny rodzaj surowca, najlepiej, abyś wzorował się na środowisku naturalnym występującym w Twoim ogrodzie. Dzięki temu uwydatnisz jego walory, a także sprawisz, że murek stanie się integralną częścią aranżacji.

Murki suche – charakterystyka

Murki suche najczęściej buduje się na niedużych skarpach. Maksymalna wysokość takiego murka do 120 centymetrów. Do budowy murka suchego nie będziesz potrzebował zaprawy. Przestrzeń między kamieniami trzeba natomiast wypełnić ziemią ogrodniczą. Najlepiej, aby jej warstwa wynosiła między 5 a 10 centymetrów. Ziemia umożliwi rozwój roślin, dzięki czemu stworzysz piękną, ścianę porośnięta roślinami. Aby zbudować murek suchy, będziesz potrzebował kamieni, które mają przynajmniej dwie płaskie, położone równolegle do siebie powierzchnie. Dzięki temu możliwe będzie ułożenie poszczególnych warstw w poziomie. Do układania tego typu murków polecane są miękkie wapienie lub piaskowce. Bardzo ważne, aby murki suche nie były wznoszone na gruntach osiadających, ponieważ może to destabilizować konstrukcje. Jeśli zależy Ci na wniesieniu murka w konkretnym miejscu, które nie ma zbyt stabilnego gruntu, musisz je wzmocnić. Najlepszym sposobem będzie dokładne zagęszczenie podłoża np. ubijakiem wibracyjnym, stosowanym np. przy układaniu kostki brukowej.

Koniecznie przeczytaj  Ogród na dachu - wszystko co trzeba wiedzieć

Murki oporowe – co musisz o nich wiedzieć?

Planując budowę murka oporowego, w zależności od jego docelowej wysokości musisz zadbać o odpowiedni fundament. W przypadku murków o wysokości do 60 centymetrów wystarczy, że pierwszą warstwę kamieni zagłębisz na około 20-25 centymetrów w dobrze ubitym i wyrównanym podłożu. Konstrukcje powyżej 60 centymetrów powinny zostać wzmocnione specjalną podbudową. Może to być 40-centymetrowa warstwa tłucznia lub grubego żwiru oraz silnego kamienia podstawowego, osadzonego w podłożu. Ważne, aby dno wykopu opadało w kierunku skarpy. Pozwoli to na delikatne odchylenie od pionu ściany ogrodowej o jakieś 10-15%. Dobrym pomysłem jest umieszczenie w kilku pierwszych warstwach dłuższych kamieni. Ich zadaniem będzie solidne związanie konstrukcji z gruntem. Ponadto, dobrze jest układać kamienie naprzemiennie, tak aby pionowe szczeliny nie schodziły się ze sobą. Pamiętaj też o wykonaniu odwodnienia, zwłaszcza tych konstrukcji, które podpierają skarpę. Wykonasz je, umieszczając warstwę żwiru lub drobnego tłucznia, między pionowym gruntem rodzimym a murkiem. Zabezpieczy to murek przed wymywaniem oraz obsuwaniem się ziemi, a także umożliwi swobodny odpływ wody.

Charakterystyka murków murowanych

Murki oporowe murowane z pewnością są bardziej stabilne i trwałe od murków suchych. Jednak ich budowa wymaga znacznie większych nakładów finansowych i więcej pracy. Przede wszystkim murki murowane wymagają betonowych fundamentów. Rozmiar fundamentów musisz dopasować do wielkości konstrukcji – powinny być o 10 cm szersze od ścian murka. W przypadku murka o wysokości do 120 cm fundament powinien mieć głębokość od 40 do 80 cm. Na dno wykopu wysyp około 30-centymetrową warstwę ubitego żwiru lub drobnego tłucznia. Następnie wylej przygotowaną masę betonową. Pamiętaj, aby wierzchnią warstwę betonu dokładnie wypoziomować oraz wyrównać. Gotowy fundament potrzebuje około siedmiu dni na związanie i stwardnienie, dlatego prace przy budowie murka musisz rozłożyć w czasie. W przypadku murka murowanego również musisz zadbać o lekkie pochylenie ściany w kierunku skarpy – około 15-20%, a także o odwodnienie. Warstwa żwiru za murkiem powinna zagwarantować odpowiedni drenaż. Dodatkowo, wzdłuż murka możesz poprowadzić rurki drenarskie, które we współpracy z sączkami rozmieszczonym w murze, zadbają o odprowadzenie wody poza konstrukcję.

Koniecznie przeczytaj  Mieczyki - pielęgnacja i uprawia

Gabionowe murki ogrodowe

Oprócz tradycyjnych murków z kamienia, czy cegły, coraz większą popularność zyskują tak zwane murki gabionowe. To bardzo efektowne rozwiązanie, świetnie prezentujące się zwłaszcza w ogrodach urządzonych w nowoczesnym stylu. Murki gabionowe tworzone są z gotowych modułów stalowej siatki, która wypełniona jest kamieniami. Najczęściej występują one w formie prostopadłościanów, o szerokości około 40-50 cm, wysokości około 80-100 cm i długości 100 cm. Siatki zwykle wypełnia się otoczakami. Jeżeli chcesz wykorzystać murek gabionowy jako podparcie skarpy, musisz przygotować odpowiednią stopę fundamentową, które będzie zagłębiona około 30 cm w ziemi. Ponadto murek gabionowy musisz oddzielić od ściany zbocza grubą folią PCV.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies