Strona Główna Oświetlenie Oświetlenie drzew i krzewów w ogrodzie

Oświetlenie drzew i krzewów w ogrodzie

Autor: Maciej
Oświetlenie drzew i krzewów nocą

Na piękny i spektakularnie prezentujący się ogród ma wpływ wiele czynników. Część z nich związana jest stricte z kondycją roślin, mowa tu o odpowiedniej pielęgnacji, zakładającej regularne podcinanie drzew i krzewów, nawadnianie, oraz nawożenie roślin, a także kosmetykę trawnika. Jedak, aby całość była spójna i efektowna, potrzeba czegoś więcej – chodzi o architekturę krajobrazu, taką jak murki, ścieżki, altany, pergole, taras, podjazd i wszystkie elementy stałe, jakie wpisują się w ogród. Trzeci niezbędny element, scalający niejako sferę roślinną z elementami architektury, jest oświetlenie. Odpowiednie oświetlenie ogrodu to klucz do sukcesu, musimy jednak pamiętać o tym, że oświetlenie może dodać naszemu ogrodowi uroku, tajemniczości i sprawić, że będzie jeszcze piękniejszy, ale jednocześnie, źle dobrane oświetlenie może zepsuć cały efekt naszej ciężkiej pracy. Jeżeli więc marzy nam się piękny ogród, pełen uroku, który będzie cieszył nasze oczy przez cały rok, oprócz podlewania, nawożenia, koszenia i przycinania, pamiętajmy o odpowiednim oświetleniu. Jak to zrobić dobrze, na co zwrócić uwagę i czego nie robić?

Oświetlenie drzewa w ogrodzie

Oświetlenie drzew w ogrodzie sprawi, że ogród będzie prezentował się pięknie nie tylko w dzień, ale również po zmroku. Jeżeli chodzi o oświetlenie drzew, nadają się do tego drzewa, których wysokość przekracza 5 metrów, specjalne lampy ogrodowe pomogą wyeksponować koronę i liście drzew, czyniąc je jeszcze bardziej dekoracyjnymi elementami ogrodu. Producenci oświetlenia zewnętrznego oferują różne rodzaje lamp ogrodowych, nadających się do oświetlania drzew. Najczęściej stosowane typy lamp stosowane do oświetlania drzew w ogrodzie to:

  • girlandy LED – można je powiesić między drzewami, jako oświetlenie nad hamakiem, czy też rozmieścić na mniejszym drzewie, girlanda doda uroku i wprowadzi letni, wakacyjny klimat
  • reflektory wbijane w ziemię – regulowane reflektory, umożliwiają ustawienie strumienia światła w odpowiednim kierunku, dzięki czemu mamy wpływ na to, w jaki sposób drzewo będzie oświetlone
  • płaskie oczka – ten typ montowany w chodnikach czy bezpośrednio w ziemi jest praktyczny i funkcjonalny, nie przeszkadzają w pracach pielęgancyjnych a padające z nich światło jest delikatne i rozproszone
  • przenośne lampy akumulatorowe – bezprzewodowe lampki, których położenie możemy zmienia w każdej chwili to bardzo praktyczny rodzaj oświetlenia, umożliwiający szybką modyfikację bez konieczności organizacji nowego źródła energii, lampki tego typu zasilane są akumulatorem ładowanym przez USB.
Koniecznie przeczytaj  Oświetlenie podjazdu do garażu, czyli jak oświetlić wjazd do garażu?

Rodzaj lamp, które użyjemy w swoim ogrodzie zależeć będzie przede wszystkim od tego, czy wcześniej przygotowaliśmy w nim instalację elektryczną, pozwalającą na swobodne rozmieszczeni i podłączenie lamp, zasilanych z gniazdka. Jeżeli takiej instalacji nie ma i nie planujemy jej zrobić, zdecydowanie lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie użycie lamp akumulatorowych, lub solarnych. Rozciągnięte przedłużacze nie są zbyt estetyczne, a do tego niosą ryzyko związane z dostaniem się wilgoci.

Oświetlanie drzew od dołu

Najlepszą metodą oświetlania wysokich drzew, a także krzewów i żywopłotów jest oświetlanie ich od dołu. Oświetlenie drzew od dołu gwarantuje niepowtarzalny efekt i zupełnie nowe spojrzenie na drzewa, których podświetlone liście i cienie skierowane ku górze tworzą niecodzienny spektakl światła i cienia. W tym celu stosowane są na przykład reflektora z regulowaną głowicą lub oprawy montowane w podłożu. Reflektory montowane do ziemi za pomocą szpikulca, a sposób zasilania zależy do tego, jaki rodzaj reflektorów wybierzemy. Ważne, aby wybrane przez nas lampy ogrodowe cechowała wysoka klasa szczelności, co zapewni ich bezawaryjną pracę i bezpieczeństwo całej instalacji. Deszcz, śnieg, rosa, kurz oraz pył to czynniki, jakie mogą szkodliwie wpłynąć na pracę lamp ogrodowych, dlatego to takie ważne, aby były one odpowiednio zabezpieczone. Brak wyprowadzonego zasilania elektrycznego do ogrodu nie musi wcale ograniczać naszych możliwości względem pięknego ozdobienia ogrodu światłem. W ofercie producentów oświetlenie znajdziemy bowiem mnóstwo rozwiązań, zapewniającym oświetlenie akumulatorowe, ładowane przez kabel USB.

Oświetlenie krzewów w ogrodzie

Odpowiednie oświetlenie krzewów w ogrodzie to kolejny element, o który musimy zadbać podczas tworzenia efektownego oświetlenie ogrodowego. Przecież nie tylko drzewa, ale cały zespół nasadzeń w naszej zielonej przestrzeni wart jest ekspozycji, a ich odpowiednie oświetlenie, może sprawić, że po zmierzchu pokażą nam swoją zupełnie inną twarz, nieco tajemniczą, zaczarowaną a czasami wręcz majestatyczną. O ile do podświetlania drzew zwłaszcza tych wysokich lepiej sprawdzą się reflektory, dające mocniejszy i jaśniejszy strumień światła, o tyle w przypadku niższych krzewów możemy zastosować łatwiejsze rozwiązania w postaci lampek solarnych. Lampki solarne są nie tylko rozwiązaniem ekonomicznym i ekologicznym ze względu na wykorzystanie energii słonecznej do zasilania, ale również są znacznie łatwiejsze w montażu i rozmieszczeniu – w każdej chwili możemy zmieniać ich położenie.

Koniecznie przeczytaj  Oświetlenie oczka wodnego

Oświetlenie drzew i krzewów w ogrodzie – o czym pamiętać i czego nie robić?

Podczas projektowania i planowania oświetlenia drzew w ogrodzie musimy wziąć pod uwagę nie tylko rodzaj roślinności, jej ułożenie i rozmiar, ale również musimy dopasować odpowiednie oprawy oraz barwy światła, które zagwarantują pożądany efekt. Oto kilka najważniejszych kwestii, które, pozwolą nam zapobiec katastrofie i pomogą stworzyć wymarzony nocny ogród.

  • Barwa światła — ciepłe barwy dają efekt przytulności, ciepła, ich zadaniem jest akcentowanie, a nie podkreślanie szczegółów, z kolei żarówki o barwie zimnej, mają za zadanie dokładnie oświetlać, podkreślą więc kontrast i uwydatnią cechy podświetlonego obiektu.
  • Kierunek światła — musimy pamiętać o tym, aby źródła światła, mające oświetlać rośliny były rozmieszczone tak, aby oświetlały rośliny nie oślepiając przy tym ludzi. Tutaj pojawia się kolejna kwestia natężenia światła oraz ilości jego źródeł.
  • Liczba źródeł światła — pamiętajmy o tym, żeby zachować umiar. Podświetlanie każdego drzewka i krzaczka może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego, z magicznego, finezyjnego miejsca, ogród może zmienić się w pokład kosmicznego statku. Tutaj znaczenie ma zarówno ilość źródeł światła, jak i ich natężenie.
  • Natężenie światła — nie musimy wybierać najmocniejszych żarówek, czy lamp halogenowych emitujących światło, przy którym z powodzeniem moglibyśmy czytać książkę, te lepiej zostawmy na przykład do oświetlenia wjazdu, czy schodów wejściowych do domu. Roślinność zdecydowanie lepiej będzie prezentowała się pokryta delikatnym, subtelnym światłem, które doda jej uroku i elegancji.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies