Strona Główna Oświetlenie Oświetlenie kostki brukowej – czym kierować się przy wyborze?

Oświetlenie kostki brukowej – czym kierować się przy wyborze?

Autor: Maciej
Oświetlenie kostki brukowej

Oświetlenie chodników, alejek, podjazdów czy wejścia do domu wiąże się przede wszystkim z bezpieczeństwem. Chodzi głównie o zapewnienie dobrej widoczności, aby się nie potknąć czy nie przewrócić. Jednak rola oświetlenia jest o wiele większa – może służyć również celom dekoracyjnym. Urocze, małe latarenki wzdłuż alejek czy świecąca kostka brukowa to rozwiązania 2 w 1 – praktyczne i dekoracyjne. Dzięki przemyślanemu rozlokowaniu oświetlenia można również w prosty i efektowny sposób wyeksponować daną część powierzchni. Jakie oświetlenie kostki brukowej wybrać? Na co należy zwracać szczególną uwagę? 

Po co oświetlać kostkę brukową?

Kostka brukowa jest praktyczna pod wieloma względami. Nadaje się do wyłożenia niemal każdej powierzchni: alejki, chodnika czy podjazdu. Wygląda bardzo estetycznie i jest trwała przez wiele lat. Kładzie się ją również stosunkowo łatwo, tak samo, jak demontuje. 

Jednak kostka brukowa ma kilka potencjalnych wad. Przede wszystkim w czasie opadów jest dość śliska, przez co o wypadek nietrudno. Po jakimś czasie od ułożenia kostki, wskutek pracy terenu i wyrabiania się podłoża, pojedyncze kostki mogą odstawać, tworząc dość niebezpieczny próg. O potknięcie w takim przypadku bardzo łatwo, dlatego trzeba patrzeć pod nogi i uważnie stawiać kroki. 

Jeszcze inna kwestia to ta, że kostka o jednolitym kolorze i prostym kształcie, choć schludnie, może po jakimś czasie wyglądać już po prostu nudno. Dlatego świetlenie w kostce brukowej pełni kilka istotnych ról. Z jednej strony pomaga dbać o bezpieczeństwo poruszania się, przede wszystkim po zmroku, z drugiej zaś uatrakcyjnia teren. 

Za pomocą oświetlenia można również wyodrębnić jakiś fragment terenu – np. oczko wodne, alejkę, grządki czy teren wokół altanki. 

Koniecznie przeczytaj  Odpowiednie oświetlenie garażu – jak je zapewnić?

Wszystko zależy od potrzeb i pomysłów – a tych jest sporo. Co najlepiej wykorzystać do oświetlenia kostki brukowej? Najpopularniejsze są 3 sposoby. 

Oświetlenie w kostce brukowej – jakie lampy sprawdzą się najlepiej?

Jednym ze sposobów na podświetlenie kostki brukowej jest oświetlenie kostki brukowej LED. Mogą to być zarówno klasyczne, stojące lampy ogrodowe, jak najazdowe (oświetlenie wpuszczane w grunt). Świetnie sprawdzają się również świecące kostki brukowe (kostka LED). To po prostu lampy “udające” kostkę brukową. Najchętniej wybierane jest oświetlenie LED w kostce brukowej, ale równie często wykorzystuje się halogeny, rzadziej lampy solarne. Choć te ostatnie są ekologiczne i bezkosztowe w użytkowaniu, to dają dość słabe światło i przez to nie sprawdzą się w każdym miejscu. 

Słupki oświetleniowe

Najprostszym, wręcz klasycznym sposobem oświetlania kostki brukowej są słupki oświetleniowe – takie same, jak te, które stosuje się do podświetlania ogrodów: alejek, altanek, grządek czy oczek wodnych. Dają dość subtelne światło, jednak na tyle mocne, że droga czy alejka są wyraźnie podświetlone. Światło nie drażni jednak oczu, przez co takie rozwiązanie nadaje się doskonale np. w pobliżu okien domu. 

Słupki oświetleniowe są również niewielkie. Zazwyczaj mierzą kilkadziesiąt centymetrów wysokości, dlatego nie dominują sobą przestrzeni. Doskonale wkomponowują się w otoczenie, stanowiąc nawet subtelny element dekoracyjny. 

Najważniejszym mankamentem słupków oświetleniowych jest jednak to, że nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne – wręcz przeciwnie, stosunkowo łatwo je strącić, np. zahaczając o nie zderzakiem przez to, że wystają ponad grunt. Dlatego niezbyt nadają się do stosowania w miejscach, gdzie jest dość wąsko i jest mało miejsca na manewr. 

Oprawy najazdowe 

Oprawy najazdowe to kolejne z dość często stosowanych rozwiązań. To niewielkie (okrągłe, kwadratowe lub prostokątne) lampy halogenowe montowane w kostce. Biorąc pod uwagę takie rozwiązanie, warto przemyśleć je już na etapie projektowania podjazdu czy alejki. Takie lampy najazdowe wymagają bowiem ingerencji w kostkę, aby zrobić na nie miejsce. Co prawda jest to oczywiście możliwe już wówczas, gdy kostka jest położona, jednak w takim przypadku wiąże się to z koniecznością jej częściowego demontażu. 

Koniecznie przeczytaj  Montaż lamp ogrodowych – jak zamontować lampę ogrodową?

Takie lampy są wykonane z bardzo trwałych i odpornych na uszkodzenia materiałów. Dzięki temu są nie tylko wodoszczelne, ale także nie niszczą się pod wpływem nacisku czy uderzenia. Dzięki temu mogą być z powodzeniem stosowane na podjazdach czy przy wjeździe do garażu, gdzie każdego dnia nawet wiele razy przejeżdżają po nich samochody. 

Lampy najazdowe to zazwyczaj halogeny, jednak na rynku znajdziesz także solarne wersje. Najazdowe lampy solarne nie nadadzą się jednak wszędzie, ze względu na to, że dają stosunkowo słabe światło. Mogą więc nie sprawdzić się do końca w roli oświetlenia podjazdu czy alejki w bardzo ciemnym miejscu. 

Świecąca kostka brukowa

Świecąca kostka brukowa to nowoczesne, sprytne i trwałe rozwiązanie. To po prostu lampa, która wygląda jak kostka. Takie oświetlenie układa się zamiast jednej z kostek. Świecące kostki brukowe, podobnie jak lampy najazdowe, charakteryzują się świetną wytrzymałością na warunki atmosferyczne oraz uderzenia i nacisk. Z tego względu spokojnie mogą być używane na podjazdach i w miejscach, gdzie jest duży ruch. Można po nich bez problemu przejeżdżać samochodem, motocyklem czy rowerem – dokładnie tak, jak po normalnej kostce.

Świecące kostki brukowe są wykonane przeważnie z mieszanki akrylu i żywicy, co zapewnia im tak wysoka trwałość. Klasa ścieralności odpowiada normalnej kostce brukowej. Odporność na nacisk to zwykle aż 8000kg/1 dm2. Takie oświetlenie do kostki brukowej gwarantuje wiele lat satysfakcjonującego, bezpiecznego i wygodnego użytkowania. 

Na co trzeba zwracać uwagę, wybierając oświetlenie kostki brukowej?

Pamiętaj, że tylko rozwiązania dedykowane danemu pomysłowi są gwarancją bezpiecznego i satysfakcjonującego użytkowania. Do oświetlania kostki brukowej stosuj więc wyłącznie lampy do tego przeznaczone. W przeciwnym wypadku narażasz się na nieprzyjemne konsekwencje, wśród których mechaniczne uszkodzenie lampy jest najmniejszym problemem. Stosowanie na zewnątrz lamp wewnętrznych może skutkować przede wszystkim zwarciem i uszkodzeniem instalacji elektrycznej, a także porażeniem prądem. 

Koniecznie przeczytaj  Jak zaprojektować oświetlenie ogrodu?

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies