Strona Główna Oświetlenie Oświetlenie oczka wodnego

Oświetlenie oczka wodnego

Autor: Maciej
Oświetlenie oczka wodnego

Jeśli chcesz nadać swojemu ogrodowi wyjątkowy klimat, oświetlenie oczka wodnego będzie świetnym pomysłem. Na posesjach prywatnych czy też różnych obiektach komercyjnych coraz więcej osób decyduje się na taki krok, który nadaje jeszcze więcej klimatu każdemu ogrodowi. Wykonanie oczka wodnego nie jest trudnym zadaniem, jednak jak je skutecznie oświetlić, by nawet w warunkach wieczornych było dobrze widoczne? 

Jak oświetlić oczko wodne? 

Odpowiednie oświetlenie oczka wodnego ułatwi poruszanie się po ogrodzie w godzinach wieczornych oraz znacznie zwiększy bezpieczeństwo całej posesji, dzięki dobrej widoczności. Jeśli chodzi o instalację oświetlenia w oczku wodnym, to najlepiej zająć się tym, jeszcze przed założeniem zbiornika, na etapie projektowania, co znacznie poszerzy nam pole manewru. Jeśli jednak wybudowałeś już oczko wodne, również nie musisz martwić się o zagwarantowanie mu należytego oświetlenia. Musisz jednak liczyć się z tym, że koszty wówczas będą o wiele wyższe i czeka Cię sporo pracy przy montażu odpowiedniej konstrukcji. 

Przy montażu oświetlenia trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Jak wszyscy dobrze wiemy woda w połączeniu z prądem jest bardzo niebezpieczna, dlatego przy tego typu instalacjach stosowane jest bardzo niskie napięcie (rzędu 12V). Instalacja ponadto zawsze musi być odpowiednio zabezpieczona przed wilgocią i wszelkiego rodzaju uszkodzeniami. Do założenia instalacji oświetlenia konieczny będzie transformator, który najlepiej użyć z rozdzielnicą, do której doprowadzamy prąd  z urządzenia. Warto mieć na uwadze, że przewód, którym doprowadzany będzie prąd, musi być dobrze zaizolowany grubą taśmą izolacyjną. 

Nie polecamy zajmować się instalacją oświetlenia oczka wodnego samemu. Warto zatrudnić do tego sprawdzonych fachowców, którzy wykonają swoją pracę solidnie i zapewnią nam należyte bezpieczeństwo. Przy instalacji warto użyć maksymalnie dwóch rodzajów oświetlenia – nadmierna różnorodność nie będzie wyglądała dobrze, co może spowodować efekt odwrotny od zamierzonego. 

Koniecznie przeczytaj  Oświetlenie tarasu - komplementarny poradnik

Oświetlenie oczka wodnego – rodzaje 

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów lamp, stosowanych do instalacji oświetlenia oczka wodnego. Każda z nich ma jednak inne zastosowanie, dzięki czemu z pewnością znajdziesz najbardziej odpowiednią opcję do Twojego ogrodu. Przykładowymi rodzajami oświetlania do oczek wodnych są: 

– Reflektory maskowane – są zazwyczaj ukryte w obudowach imitujących inne obiekty, takich jak na przykład kamienie. To świetna opcja, jeśli nie posiadasz innej opcji ukrycia oświetlenia; 

– Reflektory nabrzeżne – należy umieszczać je na brzegu, a nie w wodzie, bowiem nie są wodoszczelne; 

– Lampy pływające – emitują światło o różnych kolorach, bardzo często z dodatkowymi efektami wizualnymi. Potrafią stworzyć niezwykły klimat w ogrodzie, dzięki efektownym barwom; 

– Reflektory podwodne – jak sama nazwa wskazuje, mogą być umieszczane pod wodą, co pozwala uzyskać bardzo klimatyczne efekty świetlne; 

– Lampy solarne – nie wymagają podłączenia elektrycznego, dzięki bateriom słonecznym. Lampy solarne do oczka wodnego są dostępne w formie pływającej lub nadbrzeżnej. 

Lampy do oczka wodnego – jaką wybrać? 

Wybór odpowiedniego źródła światła i sposobu montażu, jest niezwykle istotny przy wyborze konkretnej lampy do instalacji oświetlenia wodnego. Dużo ludzi do instalacji oświetlenia w swojej kaskadzie wybiera lampy LED-owe, które co prawda są oszczędne i trwałe, jednak są niezwykle trudne w naprawie, gdyż źródła światła bardzo często są połączone na stałe z obudową. Oświetlenie LED daje nam jednak bardzo intensywne światło, co pozwala ukazać wnętrze w pełnej okazałości. Lampy podwójne z kolei w większości wykorzystują halogeny, które mają sporą moc i charakteryzują się subtelnym i rozproszonym oświetleniem. Trzeba uważać jednak, by nie umieszczać reflektora w bliskim sąsiedztwie wrażliwych roślin wodnych i zwierząt. 

Dobrą opcją wydają się być również lampy solarne, które nie wymagają podłączenia do sieci elektrycznej, dzięki wyposażeniu w baterie słoneczne. Jest to bardzo ekologiczne i mobilne rozwiązanie. Lampy te łatwo można wyjmować i przenosić, co jest ich niewątpliwie sporym plusem i podkreśla ich sporą funkcjonalność. Jedyną ich wadą jest niezbyt mocne światło, choć przy umieszczeniu kilku światełek obok siebie, powinieneś być zadowolony z efektu końcowego. 

Koniecznie przeczytaj  Oświetlenie podjazdu do garażu, czyli jak oświetlić wjazd do garażu?

Oświetlenie kaskady wodnej – podsumowanie 

Zamontowanie oświetlenia w oczku wodnym nie jest zbyt trudnym zadaniem. Warto jednak pamiętać, że o wiele lepiej zająć się tym podczas jego budowy, co pozwoli nam zaoszczędzić dużo pieniędzy i czasu. Przy instalacji postaw na sprawdzone i wysokiej jakości materiały, które zagwarantują Ci należyte bezpieczeństwo. Pamiętaj, że prąd i woda to solidna mieszanka wybuchowa, na którą trzeba uważać! 

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies