Światło w ogrodzie ma ogromne znaczenie pod względem nie tylko estetyki, ale też bezpieczeństwa. Może podkreślić walory roślin, dodać ogrodowi zupełnie nowego wyrazu i uroku po zmierzchu, a także zapewnić komfortowe i bezpieczne poruszanie się w jego obrębie, gdy na zewnątrz jest już ciemno. Oczywiście należy pamiętać o tym, ze źle dobrane oświetlenie może również przynieść całkowicie odwrotny skutek, psując cały efekt wizualny i uwidocznić pewne mankamenty roślin czy architektury ogrodowej, na które nie chcielibyśmy zwracać uwagi, lub wręcz, które chcielibyśmy ukryć. Ogrodzenie, jako reprezentacyjna część naszej posesji, powinno być nie tylko odpowiednio zaprojektowane, aby było wygodne oraz estetyczne, ale też warto zadbać o jego odpowiednie oświetlenie, które doda mu prestiżu, podkreśli walory, ale również zwiększy bezpieczeństwo działki.
Spis treści
Jak przygotować się do wykonania oświetlania ogrodu i ogrodzenia?
Oświetlenie ogrodzenia wymaga do właścicieli posesji dokładnego zaplanowania, a także przygotowania niezbędnych podłączy elektrycznych – jeżeli oświetlenie będzie miało być zasilane z sieci energetycznej. Są oczywiście inne, alternatywne rozwiązania, takie jak lampy solarne czy lampy zasilane na baterie, jednak to te podłączane do instalacji elektrycznej są najwygodniejsze w stosowaniu, chociażby dzięki możliwości podłączenia ich do inteligentnego systemu sterowania oświetleniem.
Jak zatem przygotować się do oświetlenia ogrodzenia już na etapie budowy domu i projektowania instalacji elektrycznej? Przede wszystkim kluczową sprawą będzie wyprowadzenie przyłączy zasilających na zewnątrz i doprowadzenie ich do newralgicznych punktów w ogrodzie. Podjazd, furtka wejściowa, altany, czy taras to te kluczowe punkty, gdzie powinny zostać wprowadzone przewody elektryczne podczas wykonywania instalacji elektrycznej. Jeżeli jeszcze na etapie budowy właściciele nie mają planu na rozmieszczenie poszczególnych punktów oświetleniowych, wystarczy, że przewody zostaną wyprowadzone na zewnątrz i zamknięte w hermetycznej puszce w ziemi. W momencie, kiedy nadejdzie czas projektowania oraz wykonania oświetlenia ogrodu i ogrodzenia, z łatwością będzie można prąd z puszek na zewnątrz rozprowadzić za pomocą przewodów do docelowych punktów, które będą zasilać odpowiednie elementy oświetlenia.
Oświetlenie na ogrodzenie
Jeżeli chodzi o oświetlenie ogrodzenia, to obecnie nowoczesne rozwiązania umożliwiają na przykład montaż podświetlanych słupków ogrodzeniowych, które prezentują się niezwykle nowocześnie i designerko, jednak ich cena jest dość wysoka i nie każdy będzie mógł i chciał w nie inwestować. Na szczęście istnieją też tańsze, ale równie efektowne metody oświetlania ogrodzenia takie, jak lampy ogrodowe wiszące, lampy ogrodowe stojące, kinkiety montowane na słupkach ogrodzenia, girlandy czy też wspomniane wcześniej lampy solarne. Wybierając lampy na słupki ogrodzeniowe, czy też lampy mające za zadanie oświetlenie słupków ogrodzeniowych, pamiętajmy, aby był one odporne na niekorzystne działanie takich czynników jak woda, wiatr, kurz, czy śnieg. Przede wszystkim lampy stosowane w ogrodzie powinny mieć wysoką klasę szczelności, wynoszącą przynajmniej IP65.
Oświetlenie słupków ogrodzeniowych
Chcąc oświetlić słupki ogrodzeniowe, możemy zrobić to na kilka sposobów, a każdy z nich pozwoli zyskać nieco inny efekt wizualny. Pierwsza metoda to oświetlenie na słupki ogrodzeniowe, czyli oświetlenie słupków światłem z lampy ogrodowej padającej bezpośrednio na słupek. Możemy zrobić to za pomocą okrągłych kul ogrodowych, małych reflektorów LED czy też opraw najazdowych, montowanych w podłożu. Wybierając tę metodę oświetlenia ogrodzenia, mamy możliwość zachowania spójności z oświetleniem innych części ogrodu, dzięki czemu całość będzie prezentowała się elegancko i gustownie. Oświetlając ogrodzenie za pomocą lamp ogrodowych rozmieszczonych w jego pobliżu, możemy zastosować lampy zasilane energią elektryczną, lub też lampy solarne, które będą znacznie łatwiejsze i szybsze w montażu, a dodatkowo umożliwiają łatwą modyfikację umiejscowienia. Wybór eleganckich i stylowych lamp solarnych jest niemal równie duży jak wybór lamp ogrodowych zasilanych prądem elektrycznym, dlatego bez problemu wybierzemy takie, które będą pasowały do naszej wizji oświetlenia ogrodu.
Lampy na słupki ogrodzeniowe
Kolejną metodą oświetlenia ogrodzenia jest zastosowanie lamp na słupki ogrodzeniowe. Eleganckie kinkiety w formie pochodni czy też delikatne i subtelne półokręgi, to tylko niektóre z możliwych opcji do wyboru podczas projektowania oświetlenia ogrodzenia. Oświetlenie na słupki ogrodzeniowe będzie dodawało mu uroku, a także wskazywało drogę po zmierzchu, do wejścia na naszą posesję. Wybierając oświetlenie na słupki ogrodzeniowe, warto zwrócić uwagę na oświetlenie typu LED, które emituje delikatne, nieoślepiające światło, a dodatkowo zapewnia niski pobór prądu, dzięki czemu oświetlenie słupków ogrodzeniowych nie będzie kosztowne w codziennej eksploatacji.
Dlaczego warto wykonać oświetlenie ogrodzenia?
Jak już wspomniano, oświetlenie słupków ogrodzeniowych, może stać się integralną częścią lub też uzupełnieniem oświetlenie całego ogrodu, dzięki czemu będzie prezentowało się niezwykle elegancko i gustownie. Nowoczesne lampy na słupki ogrodzeniowe, czy też lampy ogrodowe, mające za zadanie oświetlanie słupków ogrodzeniowych dodają całej posesji uroku, stylu i innowacyjności, dlatego warto w nie zainwestować zwłaszcza w przypadku domów wybudowanych w stylu nowoczesnym. Oczywiście dodatkowym atutem oświetlenie ogrodzenia jest wygoda i bezpieczeństwo. Lampy oświetlające słupki ogrodzeniowe wyznaczą drogę na naszą posesję, pomogą w wygodnym i bezpiecznym przejściu naszym gościom, a także będą zabezpieczeniem odstraszającym potencjalnych intruzów, chcących niepostrzeżenie wejść na naszą działkę.
Czym kierować się wybierając oświetlenie ogrodzenia?
Wybierając sposób oraz rodzaj oświetlenia musimy kierować się kilkoma istotnymi kwestiami. Przede wszystkim rodzaj zasilania. Jeżeli nie mamy możliwości podłączenia oświetlenia do sieci elektrycznej lub wiązałoby się to z koniecznością zaawansowanych prac remontowo-budowlanych, zdecydowanie lepiej postawić na lampy zasilane solarnie lub na baterie/akumulator.
Kolejną kwestią będzie umieszczenie lamp i sposób ich montażu. Jeśli nie chcemy ingerencji w słupki ogrodzeniowe, lepszym rozwiązaniem będzie montaż lamp ogrodowych, których strumieni światła będzie oświetlał słupki z ziemi. Kinkiety i inne lampy na ogrodzeniu będziemy musieli w jakiś sposób zamontować, co najczęściej będzie wiązało się z wierceniem i ingerencją w strukturę słupka.
Ostatnią, ale również ważną kwestią jest estetyka. Wybierając lampy do oświetlenia słupków ogrodzeniowych, warto dopasować je stylem do innych elementów ogrodzenia ogrodu, tak aby stworzył spójną całość. Jeżeli nie z tej samej linii produktowej, z pewnością z innej firmy czy też innej marki znajdziemy lampy na ogrodzenie, które designem będą zbliżone do lamp ogrodowych, które już posiadamy i wpasują się w całą stylistykę ogrodu.