Strona Główna Oświetlenie Oświetlenie podjazdu do garażu, czyli jak oświetlić wjazd do garażu?

Oświetlenie podjazdu do garażu, czyli jak oświetlić wjazd do garażu?

Autor: Maciej
Oświetlenie kostki brukowej

Z wjazdu do garażu korzystamy w różnych porach – czasem bardzo wcześnie rano, czasem późno wieczorem.
W czasie opadów deszczu czy śniegu widoczność również jest dość ograniczona. W tych wszystkich przypadkach niezbędne jest więc dobre oświetlenie podjazdu – przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Otwieranie i zamykanie samochodu, podróż z dziećmi czy zakupy – wszystko to wymaga pewnej koncentracji, dlatego uwagi nie można rozpraszać, wytężając wzrok. Oświetlenie wjazdu do garażu jest istotne również z drugiego powodu – to ochrona przed nieproszonymi gośćmi. Gdy tylko ktoś niepożądany pojawi się w pobliżu bramy, padnie na niego strumień światła, dzięki czemu nie pozostanie niezauważony. Jak oświetlić wjazd i podjazd do garażu? Sprawdź najczęściej stosowane rozwiązania! 

Oświetlenie podjazdu do garażu – najważniejsze zasady

Podstawową zasadą planowania oświetlenia podjazdu do garażu jest wybór lamp i reflektorów przeznaczonych do użytkowania na zewnątrz. Muszą to być produkty odporne na zmienne, często bardzo trudne warunki atmosferyczne. Upał czy mróz, wiatr czy intensywne opady deszczu lub śniegu – nic nie może zakłócić ich działania ani spowodować awarii. 

Wybierając lampy na podjazd lub wjazd, kieruj się również ich klasą wodoszczelności. Powinno to być minimum IP67. 

Zwracaj również uwagę na jakość wykonania lampy, przede wszystkim obudowy i wszelkich złącz. Wybieraj także produkty renomowanych marek, unikaj zaś szczególnie chińskich, tanich produktów. Co prawda za zakup zapłacisz mniej, jednak komponenty prawie na pewno są fatalnej jakości, a co za tym idzie, żywotność takiej lampy będzie o wiele krótsza. Decydowanie się na tanie, chińskie produkty wiąże się również z jeszcze większym ryzykiem, jakim jest porażenie prądem czy uszkodzenie instalacji elektrycznej (np. w przypadku zwarcia spowodowanego nieszczelnością). 

Koniecznie przeczytaj  Oświetlenie drzew i krzewów w ogrodzie

Zewnętrzna instalacja do oświetlenia garażu powinna być również podłączona do osobnego obwodu instalacji elektrycznej. Po pierwsze w ten sposób odciąży się nieco sieć, gdy prąd będzie pobierany jednocześnie w domu i na zewnątrz, a po drugie w razie przebicia i wybicia bezpieczników (w garażu albo w domu) nie stracisz całkowicie dostępu do energii elektrycznej. 

Oświetlenie podjazdu do garażu – jakie rozwiązania wybrać?

Optymalne podświetlenie podjazdu to w zasadzie trzy rozwiązania: lampy najazdowe, wpuszczane w grunt lub lampy stojące, rozlokowane wzdłuż podjazdu. Jeżeli podjazd wykonany jest z kostki brukowej, praktycznym, trwałym i estetycznym rozwiązaniem jest również wykorzystanie świecących kostek brukowych. To lampy, które mają kształt i wymiar właśnie kostki brukowej i są wpuszczane w grunt tak, że stanowią spójny element podjazdu wraz z normalną kostką. 

Lampy najazdowe mogą mieć różne kształty i wymiary, mogą być również zastosowane różne techniki oświetlenia – najczęściej wykorzystuje się technologię LED lub halogeny. 

Lampy najazdowe mogą być prostokątne, kwadratowe lub okrągłe. Wpuszcza się je w grunt. Dlatego montaż takich lamp warto zaplanować już na etapie projektowania wjazdu, ponieważ wiąże się on z ingerencją w podjazd. 

Możesz wybrać również lampy stojące, na słupku – analogiczne do tych, które znajdują się w ogrodach. W tym przypadku warto jednak wziąć pod uwagę przede wszystkim to, czy podjazd jest na tyle szeroki, by wystarczyło miejsca na manewr, a lampy go nie ograniczały. 

Ciekawym i coraz częściej stosowanym rozwiązaniem są świecące kostki brukowe. Takie lampy są wykonane
z bardzo wytrzymałej mieszanki, najczęściej żywicy i akrylu, co zapewnia im wytrzymałość porównywalną do normalnej kostki brukowej. Mogą dawać normalne, białe lub żółte światło, albo świecić w różnych kolorach – np. czerwonym, żółtym lub zielonym. W przypadku świecących kostek brukowych również warto rozważyć je już na etapie planowania podjazdu. W przeciwnym wypadku trzeba bowiem wymontować kilka kostek i na ich miejsce wpuścić lampę, a dodatkowo podciągnąć instalację elektryczną. Zdecydowanie łatwiej zrobić to od 0 niż sztukować!

Koniecznie przeczytaj  Oświetlenie solarne w ogrodzie - praktyczny poradnik

Oświetlenie wjazdu do garażu

Podświetlony musi być nie tylko sam podjazd do garażu, ale także wjazd do niego. Oświetlenie wjazdu do garażu to stosunkowo prosty temat. Zazwyczaj w tej roli sprawdza się doskonale pojedyncza lampa, najczęściej halogenowa, zamontowana nad bramą. Wówczas przy wjeżdżaniu do garażu i wyjeżdżaniu z niego, a także przy wchodzeniu i wychodzeniu, brama jest dość solidnie i równomiernie oświetlona. 

Wybierając oświetlenie wjazdu do garażu, warto pomyśleć o tym, by było ono wyposażone w czujnik ruchu. Wówczas światło zaświeci się tylko wtedy, gdy ktoś lub coś (samochód) znajdzie się w pobliżu. To z kolei pozwoli na sporą oszczędność energii elektrycznej. 

Jeżeli nie chcesz wieszać lampy nad bramą, możesz zdecydować się oczywiście także na inne rozwiązanie. Po obu stronach wjazdu do garażu możesz ustawić po jednej lub dwie lampy, które skierowane będą właśnie na niego. W tej roli również najlepiej sprawdzą się reflektory halogenowe, ale nadawać będą się również lampy-słupki. 

Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujesz, pamiętaj o tym, że lampy muszą znajdować się na odpowiedniej wysokości, by nie oślepiać. Optymalna wysokość to 50 cm, jeśli chodzi o lampy stojące. 

Oświetlenie przed garażem – jakie jeszcze rozwiązania są dostępne?

Masz już pięknie wykończony podjazd do garażu i nie chcesz w niego ingerować, by doprowadzić lampy? Możesz zdecydować się także na bardziej ekonomiczne i jednocześnie ekologiczne oświetlenie przed garażem, czyli lampy solarne. 

W ciągu dnia “zbierają” promienie słoneczne, które są przetwarzane na energię i gromadzone w specjalnym akumulatorku. Po zmierzchu ta właśnie energia zasila lampę, dając światło. To rozwiązanie wybierane przez wielu – jest praktycznie bezkosztowe i nie wymaga podłączania do źródeł prądu. 

Ma jednak pewien mankament – to dość słabe źródło światła. Moc lamp solarnych nie może równać się z tymi zasilanymi bezpośrednio prądem. Z tego względu lampy solarne do oświetlenia pojazdu czy wjazdu do garażu sprawdzą się lepiej tam, gdzie w pobliżu znajdują się również inne źródła światła, np. z domu i ogrodu i docierają w okolice garażu. 

Koniecznie przeczytaj  Oświetlenie tarasu - komplementarny poradnik

Oświetlenie garażu na zewnątrz

Do oświetlenia garażu na zewnątrz możesz także wykorzystać kinkiety, jednak pamiętaj o tym, żeby również były to lampy przeznaczone do stosowania na zewnątrz. Dobrze sprawdzą się również lampy punktowe, zamocowane np. w górnych rogach bramy. 

Świetnie sprawdzą się także świetlówki, zamocowane po bokach bramy. Mogą one stanowić jedyne źródło oświetlenia wjazdu do garażu lub być wzmocnieniem dla górnej lampy. 

Wybór rozwiązań w kwestii oświetlenia jest bardzo duży. Różni producenci oferują wiele nowoczesnych, funkcjonalnych rozwiązań. Wybierając oświetlenie do garażu, pamiętaj przede wszystkim o tym, by były to lampy przeznaczone do stosowania na zewnątrz oraz by wybierać produkty z wysokiej jakości komponentów. Te dwa czynniki to podstawa bezpiecznego, satysfakcjonującego użytkowania! 

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies