Strona Główna Oświetlenie Oświetlenie solarne w ogrodzie – praktyczny poradnik

Oświetlenie solarne w ogrodzie – praktyczny poradnik

Autor: Maciej
Oświetlenie solarne w ogrodzie, lampka solarna

Oświetlenie solarne w ostatnim czasie jest niezwykle popularne, jeśli chodzi o wybór oświetlenia do ogrodu. Cechuje je spora ekologiczność, dzięki czemu, ten rodzaj oświetlenia ma w ostatnim czasie, spore grono wielbicieli. Co warto wiedzieć o oświetleniu solarnym przed jego montażem? 

Jak działają lampy solarne? 

Podstawą każdej lampy solarnej jest płytka fotowoltaiczna, zbudowana z półprzewodnika. Ogniwo fotoelektryczne znajdujące się w lampach, nagrzewane jest światłem słonecznym, dlatego też oświetlenie solarne ładuje się podczas dnia, a zapala się tuż po zmroku. Fotoogniwa cechuje niezwykle długa żywotność, bowiem lampy te potrafią świecić przez ponad 100 tysięcy godzin. 

Lampy solarne nie wymagają montażu okablowania, dzięki czemu możesz je zamontować już w urządzonym wcześniej ogrodzie, co jest ich sporą zaletą. Na rynku dostępnych jest wiele modeli lamp solarnych, w różnych kolorach i kształtach, dzięki czemu bez problemu znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie. W lampach solarnych nie stosuje się żarówek, które pochłaniają sporo energii, co jest bez wątpienia kolejną zaletą tego produktu. Zamontowane w nich są diody ledowe, które zapewniają łagodne i rozproszone światło o niedużym natężeniu.  

Jakie lampy solarne wybrać? 

Na rynku ze względu na spory popyt na lampy solarne, dostępnych jest wiele produktów, które różnią się od siebie nie tylko stylistyką, ale również sposobem montażu. Najtańsze lampy solarne w sklepach, wyceniane są nawet na 4-5 złotych, jednak jak łatwo się domyślić – nie są to produkty wykonane z mocnych i wytrzymałych materiałów. Polecamy zatem nie oszczędzać na tego typu zakupie, tylko wybrać nieco droższe, ale o wiele lepsze urządzenie, które posłuży Ci na zdecydowanie dłuższy czas. 

Koniecznie przeczytaj  Jak prawidłowo oświetlić ogród?

Lampy solarne z wyższej półki składają się z kilku lamp ledowych i pojemnego akumulatora, sprzężonego z ogniwami fotowoltaicznymi. Takie lampy są jednak dosyć drogie, bowiem kosztują kilkaset złotych, jednak naszym zdaniem warto raz głębiej sięgnąć do kieszeni i mieć zapewniony spokój na dłuższy okres czasu. 

Przy wyborze lampy solarnej warto zwrócić uwagę na szczelność opraw. Pomocny do tego będzie symbol IP, który podawany jest przez producentów na opakowaniu produktu. Symbol ten informuje zarówno o poziomie ochrony opraw przed wnikaniem pyłu i cieczy. Istotna jest również klasa ochronności lamp, która jest określana cyfrą rzymską. Lampy ogrodowe powinny mieć II klasę ochronności, z kolei oświetlenie oczek wodnych trzecią klasę ochrony. Przy stosowaniu lamp solarnych pamiętaj o ich odpowiednim ustawieniu – zwróć uwagę na specyfikację techniczną produktu i zobacz, w jakiej odległości lampy powinny zostać rozmieszczone. 

Jak zamontować lampę solarną? 

Nie jest to najtrudniejsze zadanie – powinieneś sobie spokojnie z tym poradzić. Jako że lampy solarne nie posiadają okablowania, wystarczy, że umieścisz je jedynie w odpowiednim miejscu i odsłonisz ogniwo galwaniczne, które będzie odpowiadało za gromadzenie promieni słonecznych w czasie dnia. Sprawdź jednak dokładnie całą instrukcję, bowiem tam znajdziesz pełną specyfikację. Pamiętaj o dbaniu o czystość – na lampach nie mogą znajdować się wszelkiego rodzaju zabrudzenia, ponieważ mogą one uniemożliwiać ładowanie lampy.  

Gdzie umieścić lampy solarne? 

Przy instalacji lamp solarnych powinieneś wziąć pod uwagę kilka czynników. Jednym z nich jest ustawienie ich w odpowiednim miejscu, tak, aby miały dostęp do słońca w ciągu dnia. Ponadto, musisz zadbać o odpowiednią odległość między pozostałymi lampami. Lampy solarne powinny zostać ustawione bowiem jak najdalej od innych, elektrycznie zasilanych źródeł światła. Oprócz tego, jeśli posiadasz inne lampy solarne w swoim ogrodzie, pamiętaj, aby każda z nich znajdowała się w odległości minimum 1,5 metra od siebie. Inaczej sprawa wygląda, jeśli posiadasz lampy wyposażone w czujnik ruchu. One zapalają się, jak sama nazwa wskazuje, tylko wtedy, gdy wyczują ruch, dzięki czemu nie marnują zgromadzonej energii. 

Koniecznie przeczytaj  Montaż lamp ogrodowych – jak zamontować lampę ogrodową?

Lampy solarne – o czym jeszcze warto pamiętać? 

Lampy solarne skutecznie zbudują odpowiedni nastrój na zewnątrz Twojej posesji i skutecznie podświetlą oczka wodne, rabatki, czy ścieżki swoim łagodnym światłem. Przy wyborze lamp solarnych warto jednak kierować się również ich kształtem, który powinien współgrać z architekturą domu i ogrodem oraz całą kolorystyką. Większość lamp solarnych może być używana przez cały rok, bez względu na panujące warunki atmosferyczne, jednak podczas zimowych wieczorów, warto schować lampy do środka domu, bowiem akumulator szybko się zużywa pod wpływem ciągłych zmian temperatur. 

Reasumując, solary są bardzo ekologicznym i funkcjonalnym sposobem na oświetlenie Twojego ogrodu. Lampy te dostępne są na rynku w bardzo przystępnych cenach i w przypadku regularnego czyszczenia i odpowiedniego użytkowania, będą mogły posłużyć Ci przez długi okres czasu. 

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies