Strona Główna Oświetlenie Oświetlenie wejścia do domu – jak zrobić to dobrze?

Oświetlenie wejścia do domu – jak zrobić to dobrze?

Autor: Maciej
Oświetlenie wejścia domowego

Lampy znajdujące się w strefie wejściowej i wypoczynkowej są najważniejsze w kompleksowym oświetleniu domu i ogrodu. Wejście do domu powinno być widoczne o każdej porze dnia, niezależnie od warunków atmosferycznych. Dobre oświetlenie odstrasza bowiem potencjalnych złodziei od prób włamania na teren naszej posesji. Jak zatem dobrze zaplanować oświetlenie wejścia do domu? 

Oświetlenie przed i nad wejściem do domu – co warto wiedzieć? 

Niezwykle istotne jest, aby ścieżka prowadząca do drzwi naszej posesji była odpowiednio oświetlona, co znacznie ułatwi nam powroty do domu w godzinach wieczornych. Najlepiej uczynić to wykorzystując lampy lub reflektory, które powinny zapewnić nam dobrą widoczność. Pamiętaj jednak, że reflektory lub lampy naścienne powinny zostać zamocowane na wysokości minimum 1,7 metra nad ziemią, aby skutecznie oświetlały Twoją posesję. Co zastosować, by odpowiednio oświetlić drzwi wejściowe do domu? 

Typy oświetlenia zewnętrznego: 

  • Oprawy sufitowe – jeśli zamontujesz je w pobliżu drzwi wejściowych, skutecznie oświetlisz nie tylko teren nad drzwiami, ale również całą strefę w pobliżu; 
  • Oprawy wbudowane w ściany – pozwolą na ustawienie kierunku świecenia; 
  • Kinkiety – jeśli umieścisz je symetrycznie po obu stronach drzwi wejściowych, skutecznie oświetlisz całą strefę. Kinkiety ponadto dostępne są na rynku w wielu różnych modelach, dzięki czemu używając ich, jesteś w stanie każdorazowo osiągnąć inny, piorunujący efekt. Ponadto, odpowiednio zawieszone na ścianie, będą świetnie pasowały do elewacji budynku. 

Przy wyborze lamp zewnętrznych pamiętaj, by zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, takich jak chociażby moc i długość wiązki światła, klasę IP, obsługiwane napięcie, czy klasę źródła światła, która ma spory wpływ na energooszczędność. 

Koniecznie przeczytaj  Jak zaprojektować oświetlenie ogrodu?

Oświetlenie drzwi wejściowych – dodatkowe informacje 

Przy oświetlaniu drzwi wejściowych pamiętaj, by skierować światło w taki sposób, by padało na zamek i klamkę. Formę oświetlenia dostosuj rzecz jasna do stylu Twojego domu, tak, aby całość wyglądała schludnie i przejrzyście. Dobrym sposobem na ukrycie opraw jest ich montaż nad drzwiami, symetrycznie po obu stronach drzwi. 

Istotne jest, by dostosować sposób oświetlenia do danej posesji. Jeśli nasz dom ustawiony jest bowiem blisko bramy wjazdowej, a ogródek nie jest zbyt wielki, do oświetlenia wejścia powinny wystarczyć światła na słupach bramy i nad drzwiami. Ciekawym rozwiązaniem są również oprawy wmontowane w nawierzchnie, które są bardzo eleganckie, jednak nie do końca praktyczne, zwłaszcza w miejscowościach górskich, gdzie często pojawiają się znaczne opady śniegu, które zakryją tak zamontowane oświetlenie. W tego rodzaju sytuacjach polecamy użyć lampy w formie niewysokich słupków, które powinny skutecznie oświetlać wejście do domu. 

Kolejną ważną sprawą jest odpowiednie oświetlenie schodów. Najważniejsze w ich przypadku jest rzecz jasna bezpieczeństwo użytkowników, dlatego też lampy można wbudować bezpośrednio w stopnie, co podkreśli ich poziom i je doskonale uwidoczni.  

Możesz pomyśleć również o zakupie lamp z czujnikiem ruchu, dzięki czemu znacznie zaoszczędzić na zużyciu prądu w Twoim domu. Jak sam zatem widzisz – przemyślane oświetlenie wejścia do Twojego domu, zapewni Ci nie tylko bezpieczeństwo i oszczędność, ale i również ładną dekorację.  

Oświetlenie wejścia do domu – podsumowanie 

Reasumując, prawidłowe oświetlenie wejścia do domu jest niezwykle istotne. Zapewnia nam nie tylko należyte bezpieczeństwo, ale również potrafi polepszyć ogólne wrażenie wyglądu i stylizacji domu, zwłaszcza w porach wieczornych. Przy planowaniu oświetlenia, skorzystaj z porady fachowców, którzy z pewnością doradzą Ci, jaka forma światła będzie najlepsza dla Twojej posesji. 

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies