Strona Główna Ogród Ozdobne drzewa ogrodowe – poznaj 5 gatunków, które zdecydowanie warto mieć!

Ozdobne drzewa ogrodowe – poznaj 5 gatunków, które zdecydowanie warto mieć!

Autor: Maciej
Ozdobne drzewa ogrodowe – poznaj 5 gatunków, które zdecydowanie warto mieć!

Masz do zagospodarowania jeszcze trochę wolnego miejsca w ogródku i zastanawiasz się nad tym, jak je spożytkować? Pomyśl o drzewach ozdobnych. Łączą w sobie wszystkie zalety: zachwycają pięknymi kwiatami i liśćmi (a także owocami), w czasie upałów zapewnią cień, a oprócz tego będą domem dla owadów i ptaków. Podpowiadamy, które drzewa ozdobne bez wątpienia warto mieć w swoim ogrodzie! 

Brzoza brodawkowata

Choć może wydawać się, że brzozy to dość pospolite drzewa i daleko im do miana ozdobnych, to jednak warto się nad tym zastanowić. Klasyczna brzoza brodawkowata to zdecydowanie jeden z najmniej docenianych wyborów – a szkoda! Brzoza brodawkowata to drzewo średniej wysokości – dorasta maksymalnie do 10 metrów. Jej korona nie jest bardzo rozłożysta: osiąga przeważnie około 4-5 metrów szerokości. 

Brzoza jest wdzięcznym drzewem ozdobnym. Wiosną, gdy zaczyna kwitnąć, wypuszcza drobne, żółtozielone pędy, które z biegiem czasu przybierają czerwony odcień. Elementem ozdobnym brzozy brodawkowatej jest również jej kora – biała i łuszcząca się. 

Brzoza brodawkowata nie ma specjalnych wymagań. Radzi sobie na każdym podłożu i stanowisku. Jest dość odporna nawet na silne słońce, dlatego niestraszne jej upały. 

Buk pospolity – odmiana Black Swan

Buki zna i rozpozna chyba każdy. Ale odmiana Black Swan nie jest tak powszechnie znana – a szkoda! Cechą charakterystyczną (a przy tym głównym elementem ozdobnym) tego drzewa są niemal czarne liście. Jesienią nabierają bardziej miedzianej barwy. 

To stosunkowo niskie drzewo – osiąga wysokość do 6 metrów. Gałęzie buka pospolitego Black Swan załamują się pod swoim ciężarem, tworząc łukowate wygięcie. Dzięki temu drzewo przyjmuje płaczącą postać. 

Koniecznie przeczytaj  Koszenie w czasie upałów – czy i jak to robić prawidłowo?

Nie ma dużych wymagań – dobrze rośnie na podłożu przepuszczalnym i próchniczym. Dobrze czuje się również na stanowiskach wyeksponowanych na słońce, opcjonalnie w półcieniu. 

Indygowiec Zwyczajny – Amfora Krzewiasta

Amfora Krzewiasta to kolejne drzewo ozdobne, któremu zdecydowanie warto się przyjrzeć i rozważyć jego zasadzenie w ogrodzie. Wygląda przepięknie, jest miododajna, a przy tym bardzo mało wymagająca. Poradzi sobie nawet na jałowych glebach, a także na podłożu suchym. Przeżyje również na gruncie kamienistym i piaszczystym. Jest to więc doskonały wybór wszędzie tam, gdzie inne rośliny mogłyby mieć problem z przyjęciem się i kwitnięciem. Amfora Krzewiasta dobrze radzi sobie w warunkach silnego nasłonecznienia i upału oraz odwrotnie: jest odporna na mróz i silny wiatr. 

Amfora jest nie tylko pięknym drzewem (a w zasadzie krzewem) ozdobnym, ale pełni także funkcję odstraszacza owadów – roślina wytwarza bowiem substancję owadobójczą. Nie dotyczy to jednak pszczół, które chętnie z niej korzystają. Dzięki temu Amfora to świetne drzewo miododajne. 

Jabłoń rajska ozdobna 

Kwitnące jabłonie są piękne zawsze i wszędzie. Istnieją jednak odmiany, które są jeszcze piękniejszą ozdobą. Należy do nich między innymi jabłoń rajska ozdobna. To niskie (osiąga maksymalnie 5 metrów wysokości) drzewko ozdobne, które będzie przepiękną ozdobą każdego ogrodu – także tego małego. 

Cechą charakterystyczną jabłoni rajskiej ozdobnej są spore, różowe kwiaty, pojawiające się na początku maja. Jabłoń wydaje owoce nadające się do spożycia – są one małe, o intensywnie czerwonej barwie, co również stanowi piękny element ozdobny.

Jabłoń rajska ozdobna najlepiej trzyma się na dość żyznych, naturalnie wilgotnych glebach. Preferuje słoneczne i ciepłe stanowiska – wówczas najlepiej kwitnie i owocuje. 

Klon czerwony Red Sunset

Klony również należą do pospolicie występujących drzew, jednak odmiana Red Sunset to zdecydowana perełka w swojej kategorii. Może wyrosnąć na dość spore drzewo, bo na wysokość nawet 20 metrów. Czerwone liście o intensywnej barwie, które jesienią pięknie się przebarwiają, wyglądają jak malowane. 

Koniecznie przeczytaj  Barwinek – uprawa w ogrodzie, zastosowanie, pielęgnacja

To także mało wymagające drzewo – jedyne, czego potrzebuje do szczęścia, to wilgotne podłoże. Poza tym nie ma większych preferencji. Poradzi sobie nawet na dość ubogiej glebie. Jest również odporne na mrozy, dlatego zimą nic złego się z nim nie dzieje.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies