Strona Główna Ogród Passiflora – oryginalna, niecodzienna ozdoba tarasu i ogrodu. Uprawa i pielęgnacja

Passiflora – oryginalna, niecodzienna ozdoba tarasu i ogrodu. Uprawa i pielęgnacja

Autor: Maciej
Passiflora – oryginalna, niecodzienna ozdoba tarasu i ogrodu. Uprawa i pielęgnacja

Passiflor to oryginalna i wyjątkowa ozdoba ogrodu i tarasu. Bywa nazywana również męczennicą, jednak jej uprawa, wbrew temu, jak może kojarzyć się ta nazwa, wcale nie jest męcząca ani trudna. Warunek jest jeden: musisz znać jej wymagania i zapewnić jej warunki, jakie lubi. Wówczas odwdzięczy Ci się niesamowicie pięknym wyglądem i będzie cieszyć oko przez długi czas. Czym jest passiflora i jakie ma wymagania co do uprawy? 

Passiflora – kilka słów wstępu

Passiflora to wyjątkowej urody pnącze ozdobne. Jeśli zdecydujesz się na jej uprawę, już na samym początku musisz wziąć pod uwagę, że może osiągnąć długość nawet kilku metrów. Dlatego miejsce, w którym ją posadzisz, musi być obszerne. 

Passiflora to roślina wyjątkowej urody –  jej kwiaty wyglądają dosłownie jak małe, misterne dzieła sztuki. Również liście passiflory są ozdobne. Całość tworzy więc wyjątkowy, malowniczy kształt. 

Męczennica występuje w różnych odmianach, z czego w Polsce dostępnych jest kilka. Roślina wywodzi się z gorących obszarów Ameryki. Preferuje więc wysokie temperatury. Z tego względu sprawdzi się doskonale nie tylko w słonecznym ogrodzie i tarasie, ale także w ogrodzie zimowym. 

Niektóre gatunki passiflory wydają jadalne owoce, z których powstaje dość popularny, egzotyczny sok z passiflory (znany również jako sok z marakui – to jedna z nazw jadalnych gatunków passiflory). 

Podłoże i stanowisko dla passiflory 

Sadzonki passiflory są dość trudno dostępne, dlatego lepiej kupić nasiona i roślinkę wyhodować właśnie w ten sposób. Nie będzie to trudne, ponieważ pomimo egzotycznego i delikatnego wyglądu, roślina jest łatwa w uprawie. 

Ze względu na to, skąd wywodzi się passiflora, dobrze czuje się na słonecznych i ciepłych stanowiskach. Warto zadbać o to, by także zimą miała dostęp do światła. Co prawda w cieniu przeżyje, jednak będzie tracić liście i słabo kwitnąć. 

Koniecznie przeczytaj  Rozchodnik - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie. Co musisz wiedzieć?

Roślinie nie szkodą upały i ogólnie wysokie temperatury, jednak jeśli po zimie wystawiasz ją na zewnątrz, unikaj sytuacji, w której eksponujesz ją od razu na upał. Zdecydowanie lepiej będzie przyzwyczajać ją stopniowo do słońca i wysokich temperatur. Passiflorę można wystawić na zewnątrz najwcześniej pod koniec maja. 

Jednocześnie niezbyt dobrze radzi sobie, jeśli jest wyeksponowana na silny wiatr, dlatego warto zapewnić jej takie warunki, by nie była narażona na silne podmuchy. 

Ta roślina preferuje glebę żyzną i wilgotną, jednak nie mokrą. W donicy nie powinna zalegać woda, dlatego istotne jest to, by podłoże dla passiflory było dobrze zdrenowane. 

Passiflora – podlewanie i nawożenie

Aby roślina ładnie kwitła i zachwycała wyglądem, powinna mieć stale wilgotne podłoże. Pamiętaj przy tym o solidnym drenażu podłoża. W okresie wiosny i lata (mniej więcej od marca do września) passiflora powinna być podlewana często: nawet codziennie. Dobrze będzie czuła się również wówczas, gdy przy okazji będziesz zraszać jej liście. 

Passiflora rośnie szybko, dlatego równie szybko zużywa zasoby pokarmowe z podłoża. Aby wspomóc jej wzrost, warto nawozić ją co jakiś czas niewielkimi dawkami nawozu do roślin kwitnących. Warto jednak uważać na korzenie: spore ilości nawozu w jednej dawce mogą je uszkodzić. 

Jak pielęgnować passiflorę? 

Passiflora nie wymaga skomplikowanej i szczególnej pielęgnacji. Poza podlewaniem wystarczy przyciąć ją raz w roku, by pobudzić ją do kwitnienia. Najlepiej skrócić wszystkie pędy do takiej długości, by zostało na nich kilka pączków. 

Jeśli wiosną przygotujesz roślinę w ten sposób, będzie kwitła przez całe lato. 

Passiflora – zimowanie 

Już mniej więcej na początku września robi się nieco za chłodno na to, by roślina mogła przebywać na zewnątrz. Dlatego tuż po wakacjach należy ją przenieść z powrotem do pomieszczenia. Co ciekawe, choć to roślina ciepłolubna, to służy jej zimowanie w niskich temperaturach. Najlepiej, by temperatura w pomieszczeniu wynosiła wówczas około 10 stopni Celsjusza. Już we wrześniu passiflora przechodzi w stan spoczynku i wówczas nie wymaga solidnego podlewania. Nie powinno się dopuścić do przesuszenia podłoża: wystarczy, by było po prostu lekko wilgotne.

Koniecznie przeczytaj  Poziomka – wszystko, co musisz wiedzieć o uprawie poziomek!

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies