Strona Główna Dom Pelargonie – kolorowe królowe balkonów i parapetów. Uprawa i pielęgnacja

Pelargonie – kolorowe królowe balkonów i parapetów. Uprawa i pielęgnacja

Autor: Maciej
Pelargonie – kolorowe królowe balkonów i parapetów. Uprawa i pielęgnacja

Pelargonie to zdecydowanie najpopularniejsze kwiaty, które można spotkać nie tylko na balkonach, ale także na parapetach w mieszkaniach czy na rabatkach w ogródkach. To kwiaty piękne i wdzięczne, a do tego proste w uprawie. Jak dbać o pelargonie, by cieszyły pięknym wyglądem? Podpowiadamy, o czym musisz pamiętać!

Pelargonie – kilka słów wstępu

Pelargonie to niesamowicie wdzięczne i przy tym mało wymagające rośliny. Kwitną długo i bujnie, zachwycając rozłożystymi kwiatami o nasyconych barwach. Nie potrzebują wiele do szczęścia: wystarczy im odpowiednia doniczka, dobre stanowisko i optymalna ilość wody. Jeśli spełnisz te 3 warunki, pelargonie szybko Ci się odwdzięczą. Ta roślina to doskonały wybór dla każdego, kto lubi kwiaty, ale niekoniecznie ma do nich dobrą rękę. Pelargonie są bardzo odporne na niekorzystne dla nich warunki, dlatego te kwiaty tak naprawdę ciężko zepsuć! 

Kiedy sadzić pelargonie na zewnątrz?

Pelargonie zdobią więc dumnie większość balkonów i parapetów, a także ogródków. W pomieszczeniach mogą kwitnąć nawet przez cały rok. Kiedy jednak zasadzić je na zewnątrz? Powinien to być czas, gdy nie ma już nocnych przymrozków, a temperatura za dnia osiąga powyżej 10 stopni. Możesz również wystawiać na zewnątrz pelargonie w donicach. 

Jakiego podłoża i jakiej doniczki potrzebują pelargonie?

Pelargonie dobrze czują się w miejscu, w którym mają dużo ziemi. Dlatego najlepiej kwitną w ogródku, jednak jeśli chcesz mieć je w doniczce, wybieraj lepiej duże donice, do których możesz wsypać dużo ziemi. 

Dno donicy najlepiej wyłożyć warstwą drenażu, który zadba o optymalny odpływ wody i zapobiegnie zatykaniu się dziurek. Pelargonie lubią żyzną ziemię, bogatą w składniki odżywcze. Najlepiej będą rosły w glebie do kwiatów balkonowych z nawozem. 

Koniecznie przeczytaj  Werbena - uprawa, podlewanie, nawożenie i pielęgnacja

Jeśli w jednej donicy sadzisz kilka kwiatów, pamiętaj o tym, by zachować między nimi co najmniej kilkanaście centymetrów odstępu. 

Optymalne stanowisko dla pelargonii

Pelargonie pochodzą z tropikalnego klimatu – swoje korzenie mają w Afryce Południowej. Preferują więc ciepły klimat. Z tego względu dobrze będą czuły się na jasnym, nasłonecznionym i ciepłym stanowisku. Pelargonie do rozkwitu potrzebują dużo światła. 

Trzeba jednak zachować pewien umiar – roślina ta nie powinna być wystawiona na bezpośrednie działanie ostrego słońca, ponieważ może je poparzyć. 

Podlewanie pelargonii

Pelargonie to rośliny odporne na różne niekorzystne czynniki, w tym okresy suszy. Lubią jednak regularne, solidne podlewanie – latem nawet kilka razy dziennie. Ważne jest jednak, by i w tej kwestii zachować umiar. Przelana roślina zacznie się psuć. Aby temu zapobiec, donica z pelargoniami musi mieć drożne ujście, co zapobiegnie gniciu korzeni. 

Nawożenie pelargonii

Wzrost pelargonii warto wesprzeć nawozem. Dzięki temu zapewnisz sobie stałe kwitnienie tej rośliny, a liście i kwiaty będą bardziej okazałe. Aby zapewnić sobie piękne, bujne rośliny, warto raz w tygodniu zastosować nawóz odżywczy. 

Zimowanie pelargonii

Przed zimą pelargonie warto przyciąć na wysokość kilkunastu centymetrów, a także przenieść je w jasne i chłodne miejsce (ale takie, w którym temperatura nie spadnie poniżej 0 stopni Celsjusza). Pelargonie kwitnące na zewnątrz należy stamtąd zabrać, zanim nadejdą pierwsze przymrozki. Zimą, gdy nie kwitnie, pelargonia nie potrzebuje wiele wody, dlatego podlewaj ją oszczędnie. Nie przejmuj się, jeśli będzie wyglądać, jakby obumarła – będzie po prostu w stanie spoczynku, a wiosną, gdy zrobi się ciepło i będzie znów mocniej nawadniana, ponownie zakwitnie!

Wiosną roślinę warto przesadzić do większej doniczki i do nowej ziemii, by zapewnić jej dogodne warunki do kwitnięcia. Dobrze pielęgnowana pelargonia będzie kwiatem wieloletnim, jednak wiele zależy od indywidualnych cech każdej rośliny. 

Koniecznie przeczytaj  Amarylis, czyli zwartnica - uprawa i pielęgnacja

Co jeszcze warto wiedzieć o pelargoniach?

Gdy kwiaty przekwitną i usychają, warto je usuwać. Dzięki temu zrobisz miejsce dla nowych. Podobnie rzecz ma się z liśćmi: usuwaj zżółkłe, uschnięte liście. Roślina nie tylko zyska na estetyce, ale zostanie również pobudzona do kwitnięcia!

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies