Strona Główna Ogród Pergole ogrodowe – stylowe i trwałe podpory do roślin pnących. Czym kierować się przy wyborze i z jakimi kosztami należy się liczyć?

Pergole ogrodowe – stylowe i trwałe podpory do roślin pnących. Czym kierować się przy wyborze i z jakimi kosztami należy się liczyć?

Autor: Maciej
Pergole ogrodowe

Pergole ogrodowe to niezwykle efektowna, a jednocześnie genialna w swojej prostocie ozdoba. Dodają przestrzeni niepowtarzalnego uroku, odrobiny magii, a zarazem lekkości i naturalności. Dzięki pergoli możesz w swoim ogrodzie wyczarować iście magiczne miejsca, kuszące kolorami pnących róż, czy też zapraszające kojącą zielenią pnących bluszczy. Pergole ogrodowe mają wiele twarzy. Występują w rozmaitych kształtach, układach, mogą wyć wykonane z różnorodnych materiałów. To, co je wszystkie łączy, to przyjaźń z roślinami. Pergole ogrodowe są uwielbianą podporą mnóstwa gatunków roślin, szukających w ogrodzie wsparcia i przestrzeni, która pozwoli im na swobodny rozwój. Jaką pergolę do ogrodu wybrać? Jakie rodzaje pergoli ogrodowych możesz spotkać w sklepach ogrodniczych? Jak samodzielnie wykonać pergolę ogrodową? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z pergolami znajdziesz w niniejszym artykule.

Pergole ogrodowe – charakterystyka i rodzaje

Pergola ogrodowa to inaczej konstrukcja drewniana/metalowa/plastikowa będąca podporą dla roślin pnących. W zależności od przeznaczenia, a także planowanego usytuowania pergoli może ona pełnić też inne, dodatkowe funkcje. Małe półokrągłe pergole, będą piękną ozdobą ustronnej ławeczki, czy też piękną dekoracją wejścia na posesję. Z kolei duże, masywne pergole drewniane mogą stworzyć dodatkowe zadaszenie tarasu czy altany ogrodowej. Staną się wtedy żywą altaną, będącą idealnym miejscem na spędzanie letnich wieczorów w gronie najbliższych. Pergola ogrodowa może występować jako pojedyncza kratka, która służy na przykład jako ogrodzenie między poszczególnymi strefami ogrodu. Dobrze dobrana pergola z odpowiedniego materiału wpisującego się w stylistykę ogrodu jest wspaniałą ozdobą i tworzy niepowtarzalne kompozycje roślinne.

Pergole drewniane

Pergole drewniane należą do najbardziej popularnych i najczęściej wybieranych podpór ogrodowych. Są trwałe, estetyczne i doskonale wpisują się w większość ogrodowych aranżacji. W sklepach ogrodniczych dostępny jest bardzo duży wybór pergoli drewnianych. Począwszy od prostych, delikatnych kratek, poprzez panele ogrodzeniowe, aż po większe elementy, takie jak zadaszenia, czy huśtawki/ławki z kratką. Aby pergola oprócz walorów estetycznych, była trwała i bezpieczna, musisz zwrócić uwagę na jakość jej elementów, a także sposób składania. Najistotniejszym jednak elementem decydującym o trwałości pergoli drewnianej jest impregnacja. Niektóre sprzedawane pergole są już zaimpregnowane ciśnieniowo, jednak nie zawsze tak jest. Z tego powodu, podczas zakupu pergoli, pamiętaj, aby dopytać czy była ona impregnowana.

Koniecznie przeczytaj  Uprawa marchewki w ogrodzie – wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat!

Jeśli nie masz pewności, że zakupiona podpora została zabezpieczona przed wilgocią, lepiej zaopatrz się w dobry impregnat do drewna. Samodzielnie impregnując pergolę, możesz pokusić się o dobór koloru, pasującego do innych elementów architektury ogrodowej. Upewnij się też, czy do zakupionej pergoli dołączone są niezbędne elementy montażowe takie jak gwoździe, czy wkręty. Jeśli nie to kolejny podpunkt na Twojej liście zakupów.

Jaką pergolę drewnianą wybrać?

Wśród drewnianych pergoli do ogrodu, występuje wiele różnych modeli, różniących się wielkością, kształtem i zastosowaniem. Począwszy od wąskich kratek, poprzez szerokie panele, aż po wieloelementowe konstrukcje. Wybór konkretnej zależy od tego, do czego potrzebujesz pergoli, jak zamierasz ją wykorzystać i jaki efekt chcesz uzyskać. Ważne jest też, ile miejsca możesz na nią przeznaczyć. Drewniane kratki o różnych szerokościach mogą posłużyć jako wsparcie dla pnączy rosnących w glebie lub w donicy na tarasie. Duże panele ogrodzeniowe możesz natomiast zastosować w celu ogrodzenia działki lub odgrodzenia stref w ogrodzie. Konstrukcje drewniane tworzące łuki czy altany potrzebują większej przestrzeni i odpowiedniego przygotowania i obsadzenia, które zapewni im stabilność.

Pielęgnacja i konserwacja pergoli drewnianych

Jak wcześniej wspominano, drewniane pergole muszą być odpowiednio zaimpregnowane. Najlepiej zrobić to przed złożeniem, tak aby każdy element został odpowiednio zabezpieczony. Jednak oprócz tej wstępnej impregnacji, musisz pamiętać o tym, aby drewnianą pergolę konserwować co jakiś czas już podczas użycia. Szczególną uwagę zwróć na elementy, które umieszczone są w ziemi, ponieważ to właśnie one narażone są na gnicie i uszkodzenie. Jeśli zauważysz, że któryś element pergoli drewnianej wykazuje cechy gnicia czy została złamana, postaraj się wymienić go na nowy. Może się okazać, że po kilku latach, wybrana pergola będzie zbyt mała lub zbyt słaba dla roślin, które się na niej wspierają. W takim przypadku konieczne będzie wzmocnienie konstrukcji lub wymiana na większą i bardziej solidną podporę.

Koniecznie przeczytaj  Pompy do oczek wodnych – co trzeba wiedzieć na ten temat i jakie wybrać?

Pergole metalowe

Kolejny również dość popularny rodzaj pergoli ogrodowych, to pergole metalowe. Są one bardzo urokliwe, występują w postaci ciekawie zdobionych łuków, altanek czy furtek ozdobnych. Wybierając pergolę metalową, najważniejszą kwestią jest metal, z którego została wykonana. Oczywiście forma, kształt i design jest istotny pod względem aranżacji pergoli w ogrodzie. Jednak nawet najpiękniejsza konstrukcja wykonana z kiepskiej jakości materiałów, nie na długo będzie cieszyła oko. W pierwszej kolejności więc skup się na znalezieniu pergoli wykonanej z grubego i solidnego surowca metalowego. Bardzo ważne, aby był on odpowiednio zabezpieczony przed korozją. W ogrodzie pergola będzie narażona na działanie warunków atmosferycznych, a rdza z pewnością nie doda jej uroku. Wybierając metalową pergolę, musisz zaplanować odpowiednie jej zamontowanie. Chodzi o to, aby pergola stała stabilnie i nie przewróciła się pod wpływem silnego wiatru, czy też ciężaru rośliny.

Pergole plastikowe

Ostatnią grupą pergoli ogrodowych, jakie możesz spotkać w sklepach ogrodniczych, są pergole plastikowe, czyli wykonane z tworzywa sztucznego. Są one dość lekkie, nie wymagają impregnacji czy ochrony przed korozją. W porównaniu do pergoli drewnianych czy metalowych, są jednak najmniej estetyczne. Ponadto, pergole z tworzywa są mało stabilne, dlatego nie będą nadawać się do wszystkich roślin i aranżacji. Tego typu rozwiązania można zastosować dodatkowo, jako wsparcie dla niewielkich pnączy doniczkowych rosnących na tarasie lub balkonie. Dla bardziej skomplikowanych projektów, zdecydowanie lepiej wybrać pergole drewniane lub pergole metalowe.

Koszt pergoli ogrodowych

Pergole ogrodowe kupisz w większości sklepów ogrodniczych lub marketów budowlanych, a ich ceny są bardzo zróżnicowane. Na cenę wpływ ma przede wszystkim materiał wykonania, a także wielkość i forma pergoli. Przykładowo, ceny najprostszych kratek ogrodowych zaczynają się nawet od kilkunastu złotych. Zwykle są to jednak kratki wykonanie z dość cienkich listewek, które nie będą nadawały się do podpory dla roślin ekspansywnych.

Koniecznie przeczytaj  Róże w doniczkach – jak je sadzić, pielęgnacja

Za gotowe donice z pergolą czy też prostokątne panele ogrodzeniowe z pergolą trzeba zapłacić od 100 do 200 złotych. Ostateczna cena zależy od wymiarów elementu. Z kolei pergole drewniane podwójne z zadaszeniem to koszt między 150 a 300 zł. Jeżeli zaś chodzi o ceny pergoli metalowych, to również są one mocno zróżnicowane. Proste kwietniki metalowe np. w formie wieży, kosztują około 100 zł, z kolei bardziej wymyślne w formie łuku z ławeczką to koszt kilkuset złotych. Najdroższe są pergole metalowe, w formie ogrodowych altan, ich cena może wynosić od 1 tys. nawet do kilku tysięcy złotych.

Wybierając pergolę do ogrodu, pamiętaj, aby postawić na jej dobrą jakość i zabezpieczenie. Często elementy kuszące nas bardzo niskimi cenami, okazują się kiepskiej jakości. Nierzadko są krzywe, ciężko je poskładać, a sama pergola dość szybko ulega zniszczeniu. Warto więc zapłacić trochę więcej, aby mieć pewność, że zakupiona konstrukcja jest solidna i będzie służyła Ci przez lata.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies