Strona Główna Dom Petunia czy Surfinia? Jak je rozróżnić?

Petunia czy Surfinia? Jak je rozróżnić?

Autor: Maciej
Petunia czy Surfinia? Jak je rozróżnić?

Kwitnące rośliny doniczkowe wspaniale zdobią nasze balkony, tarasy, czy okna. Sadzone w długich pojemnikach lub w pojedynczych podwieszanych donicach, dodają uroku i kolorytu każdej przestrzeni. W sezonie letnim to właśnie one królują w przydomowych miejscach wypoczynku. Istnieje wiele gatunków kwitnących kwiatów doniczkowych, które możemy spotkać niemal w każdym domu lub balkonie bloku. Do tych najpopularniejszych zaliczamy między innymi petunie oraz surfinie. Obie te rośliny oprócz tego, że są bardzo popularne, mają jeszcze jedną cechę wspólną – są bardzo podobne, przez co często są mylone. Jak je rozróżnić i czym różni się uprawa petunii od surfinii?

Petunia a może surfinia? Czy to to samo?

Zarówno petunie, jak i surfinie to przepiękne kwiaty, które efektownie zwisając z balkonów, zdobią całe otoczenie. Obie te rośliny są bardzo często mylone ze względu na duże podobieństwo. Petunie i surfinie są wprawdzie spokrewnione, jednak nie wszystkie petunie są surfiniami, ale już każda surfinia jest petunią. Jak to wytłumaczyć? Chodzi o to, że podstawowym gatunkiem tych roślin jest petunia ogrodowa. Powstało z niej dużo różnych odmian, które dalej podzielono na grupy, ze względu na wysokość ich pędów oraz wielkość kwiatów. I tak:

• Petunie o pędach do 40 cm nazywane są NANA

• Petunie o pędach od 40 do 80 cm to Media

• Petunie o pędach dorastające do 80 cm nazywane są Pendulami

• Petunie, oo kwiatach, których średnica nie przekracza 3 cm nazywane są Miliflorami

Koniecznie przeczytaj  Krokusy - piękny zwiastun wiosny w Twoim ogrodzie. Jak je sadzić i uprawiać?

• Petunie o kwiatach średnich, o średnicy około 5 cm – to Multiflory

• Petunie o dużych kwiatach, których średnica dochodzi do 10 cm to Grandilofry

Petunia – charakterystyka

Petunia nazywana inaczej indiańskim tytoniem wywodzi się ze słonecznych terenów Ameryki Południowej, na szczęście wyhodowano odmiany, które obecnie udają się nawet w bardziej surowym klimacie północy. Wyjątkowo trwałe i odporne na trudniejsze warunki pogodowe są petunie o mniejszych kwiatach np. petunie z serii Bravo lub petunie z grupy multiflora np. Polo czy Hurrah. Petunie wielkokwiatowe z grupy grandiflora są znacznie delikatniejsze. Ich duże, dorastające do 10 cm średnicy kielichy często padają ofiarą silnego wiatru lub deszczu, Klasyczne petunie występują w bardzo szerokiej palecie barw, począwszy od białych, przez różowe i czerwone aż do błękitu, fioletu, a także granatu. Obecnie możemy znaleźć petunie nawet w kolorze żółtym. Kwiaty petunii mogą być ozdobione dodatkowo białą lamówką, czy gwieździstym wzorem. Niektóre odmiany są pełne inne zaś bogato fryzowane.

Surfinie – rewolucyjna odmiana petunii

Surfinie to wyjątkowa odmiana petunii, która powstała zaledwie niecałe trzydzieści lat temu. Stworzyli ją Japończycy z pomocą inżynierii genetycznej. Utworzyli oni wyjątkowo gęstą, bujnie kwitnącą i odporną na niekorzystne warunki, pierwszą na świecie serię petunii kaskadowych, o znanej nam nazwie Surfinia. Szczególną furorę zrobiły odmiany Blue Giant i Purple, których prawie dwumetrowe pędy, bajecznie spływają prosto w dół, tworząc niepowtarzalne kwietne wodospady. Dziś firmy hodujące petunie wciąż prześcigają się w tworzeniu coraz to nowszych odmian i swoistych hybryd, które będą nie tylko zachwycały pokrojem, ale też coraz lepiej będą komponowały się z innymi roślinami.

Jak odróżnić petunie od surfinii?

Petunie i surfinie rzeczywiście łatwo odróżnić, ponieważ na pierwszy rzut oka wyglądają niemal identycznie. To, czym różnią się te dwie rośliny to pokrój. Surfinie wyróżniają się pokrojem zwisającym, który przepięknie prezentuje się na balkonach czy poręczach. Petunie z kolei mają łodygi wzniesione, krótsze od surfinii, które tylko trochę się pokładają. Petunie również kwitną mniej intensywnie.

Koniecznie przeczytaj  Przycinanie róż – jak, kiedy i po co przycinać?

Jak rozmnażać petunie i surfinie?

Zarówno petunie, jak i surfinie rozmnażamy poprzez wysiew nasion w styczniu oraz lutym, do uprawy domowej poleca się jednak kupno gotowej rozsady, którą od razu możemy wysadzić do skrzyń lud doniczek. Samodzielna ich produkcja jest dość trudna, a siewki z nasion są bardzo wrażliwe i często zapadają na choroby.

Pielęgnacja petunii i surfinii

Kwitnące kwiaty balkonowe takie jak surfinie czy petunie wymagają odpowiedniej pielęgnacji, która zagwarantuje ich bujne kwitnienie przez całe lato. Podstawą jest odpowiednie nawadnianie. Petunie i surfinie należy podlewać obficie, w upalne dni może być to konieczne nawet dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Wszystkie przekwitłe kwiaty trzeba regularnie usuwać. Petunie i surfinie obficie kwitną i proces ten często zaczynają już w kwietniu, a kończą nawet w listopadzie. Z tego względu musimy dbać o to, żeby zapewnić im stały dostęp do substancji odżywczych. W tym celu stosujemy specjalne nawozy do roślin kwitnących lub nawozy wieloskładnikowe. Nawożenie petunii i surfinii trzeba wykonywać raz w tygodniu. Petunie najlepiej czują się na słonecznych stanowiskach, w miejscach osłoniętych od wiatru oraz deszczu. Nieodpowiednie stanowisko – zacienione i chłodne – może narażać te rośliny na ataki mszyc, a także chorób grzybowych, co więcej w takich warunkach petunie i surfinie kwitną znacznie słabiej.

Podłoże do petunii i surfinii

Petunie i surfinie możemy uprawiać w pojemnikach na tarach lub balkonach, ale też bezpośrednio w ogrodzie, sadząc je na kwietnych rabatach. Ważne w powodzeniu uprawy tych pięknych roślin ozdobnych jest odpowiednie podłoże oraz wspomniane wcześniej stanowisko. Jeżeli chodzi o podłoże do petunii i surfinii, to najlepiej sprawdzi się ziemia o dużej zawartości próchnicy, ponieważ dobrze gromadzą się w niej składniki odżywcze oraz wilgoć. Możemy do podłoża dodać nieco piasku, który zapobiegnie nadmiernemu zbijaniu się podłoża. Ziemia do uprawy petunii powinna mieć kwasowość między 5,5 a 6,5 pH. Nie powinna być ona wyższa, ponieważ może to doprowadzić do zahamowania pobierania żelaza przez rośliny, a co za tym idzie spowodować blednięcie liści i pogorszenie jej ogólnej kondycji.

Koniecznie przeczytaj  Nalewka z aronii – dlaczego warto i jak ją przygotować?

Sadzonki petunii – skąd je wziąć?

Planując sadzenie petunii lub surfinii będziemy potrzebować odpowiednich pojemników, podłoża, a także dobrej jakości sadzonek. To bardzo ważne, aby kupując petunie kaskadowe zakupić je w przedsiębiorcach specjalizujących się w produkcji tego typu roślin. Szukajmy więc sadzonek oznaczonych specjalną firmową etykietką, na której znajdziemy nazwę i opis odmiany, a także nazwę producenta. Petunie i surfinie możemy samodzielnie rozmnażać z pobranych z dorosłego osobnika sadzonek, jednak jest to dość ryzykowne. Jeżeli na roślinie żerowały mszyce lub była porażona wirusami, młoda sadzonka ulegnie deformacji i nie będzie kwitła tak bujnie i okazale się prezentowała, jak byśmy sobie tego życzyli.

Petunii i surfinie w ogrodzie – gdzie najlepiej je umieścić

Na temat odpowiedniego korzystnego stanowiska dla petunii i surfinii wspominaliśmy już wcześniej. Pozostaje jednak pytanie, gdzie i jak najlepiej wyeksponować te urodziwe kwiaty, aby uzyskać najlepszy efekt wizualny? Petunie i surfinie powszechnie stosowane są do zdobienia balkonów i tarasów. Często zestawiana jest z pelargonią, która również jest bardzo popularną rośliną balkonową. Petunie pięknie prezentują się również w towarzystwie zwisających odmian begonii pendulii lub komarzycy o długich pędach. Zwisająca surfinia wspaniale prezentuje swoje bujne kaskady kwiatów przewieszone przez balkon lub podwieszone wiszących kwietnikach. Można ją też ustawiać na parapetach zewnętrznych. Jeżeli chodzi o petunie sadzone w ogrodach, najbardziej efektownie prezentują się one na rabatach w towarzystwie bylin cebulowych. Dzięki jej długiemu okresowi kwitnienia będzie zdobiła rabatę niemal przez cały sezon. Petunie i surfinie są też piękną ozdobą starych studni czy innych elementów architektury ogrodu urządzonego w stylu rustykalnym lub naturalistycznym.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies