Strona Główna OgródTrawnik Ph gleby w ogrodzie – jak sprawdzić kwasowość ziemi?

Ph gleby w ogrodzie – jak sprawdzić kwasowość ziemi?

Autor: Maciej
pH gleby w ogrodzie

Odczyn gleby, czyli jej pH to niesamowicie ważny czynnik, decydujący o jakości gleby a co za tym idzie jej żyzności i przyjazności dla roślin. Odczyn gleby wpływa bowiem na to jak rośliny będą sobie radzić z pobieraniem składników pokarmowych z podłoża a także warunkuje ich prawidłowy wzrost i rozwój. Dowiedzmy się zatem, czym dokładnie jest odczyn gleby, jak go zmierzyć, jak rozpoznać, a także czy możemy wpłynąć na jego stan?

Czym jest kwasowość ziemi?

Kwasowość ziemi, czyli odczyn pH, jest to stosunek jonów wodorowych H+ do jonów wodorotlenkowych OH-. Równowaga jednych i drugich oznacza glebę o odczynie obojętnym (pH 7), kiedy dominują jony wodorowe – mamy do czynienia z glebą kwaśną (pH <7), z kolei, gdy dominują jonu wodorotlenkowe, mówimy o glebie zasadowej (pH > 7). Odczyn gleby jest istotny z punktu widzenia upraw roślin z tego względu, że ma on bezpośredni wpływ na pobieranie składników pokarmowych z gleby przez rośliny. Kiedy pH jest zbyt wysokie pierwiastki takie jak bor, żelazo, fosfor czy mangan ulegają uwstecznieniu, co oznacza, że przechodzą w formę, która jest dla roślin niedostępna. Zbyt wysokie pH, wpływa również na przyspieszenie rozkładu materii organicznej. Z kolei zbyt niskie pH gleby, czyli zbyt duże jej zakwaszenie powoduje, że traci ona strukturę gruzełkowatą, która jest najkorzystniejsza dla roślin, z powodu stosunków wodno-powietrznych. W takich warunkach zaczynają rozwijać się grzyby pleśniowe, a zanikają pożyteczne bakterie glebowe. Zbyt niskie pH podobnie jak zbyt wysokie może powodować problemy z pobieraniem składników pokarmowych przez rośliny, ponieważ powoduje tworzenie się niedostępnych dla roślin związków nierozpuszczalnych w wodzie.

Koniecznie przeczytaj  Jakie nasiona wybrać na trawnik? Na co zwrócić uwagę, podczas zakupu nasion trawy ogrodowej?

Jak zmierzyć odczyn gleby w ogrodzie?

Kontrola kwasowości gleby pod uprawę roślin jadalnych czy też ozdobnych pozwoli nam w porę zareagować i wpłynąć na zmianę pH w przypadku niekorzystnego wyniku, a tym samym, uniknąć problemów z uprawą już na samym jej początku. W takim razie jak sprawdzić pH gleby? Najdokładniejszą metodą na sprawdzenie kwasowości gleby jest wykorzystanie kwasomierza elektronicznego lub pehametru do pomiaru ręcznego. Urządzenia te kupimy w większości sklepów ogrodniczych. Jak sprawdzić odczyn gleby za pomocą kwasomierza? Będziemy potrzebować do tego próbki gleby, z około 10-15 miejsc w ogrodzie. Próbki te łączymy i mieszamy w woreczku. Ważne, żeby nie pobierać próbek ziemi zaraz po nawożeniu, a także z miejsc, gdzie składowano materiały budowlane, oraz miejsc, gdzie kiedyś istniał kompost. W poprawnie pobraną i wymieszaną próbkę wkładamy czujnik kwasomierza lub szczyptę pobieramy do użycia w kwasomierzu tradycyjnym. Na wyświetlaczu kwasomierza elektronicznego otrzymamy wynik pomiaru.

Urządzenie do mierzenia PH gleby
.

Jak zbadać pH gleby kwasomierzem tradycyjnym?

Pomiar kwasowości gleby możemy wykonać też za pomocą wspominanego pehametru paskowego lub kwasomierza tradycyjnego. Zatem, jak zbadać pH gleby kwasomierzem tradycyjnym? Przygotowaną szczyptę próbki ziemi musimy nanieść na porcelanową płytkę, a następnie zalać płynem Hellinga, który będzie dołączony do zestawu. Po około minucie płyn zabarwi się na określony kolor, w zależności do wyniku testu. Na podstawie dołączonej legendy, odczytamy wynik pomiaru. W pehametrze paskowym korzystamy z prostego w użyciu papierka lakmusowego. Papierek musimy zanurzyć w wilgotnym podłożu, po chwili zabarwi się on na określony kolor, który zgodnie z legendą będzie wskazywał wynik pH gleby.

Jak sprawdzić pH gleby domowym sposobem?

Jeżeli nie mamy pod ręką kwasomierza elektronicznego czy też pehamierza paskowego, możemy spróbować sprawdzić pH gleby domowym sposobem. Jak to zrobić? Potrzebny będzie nam do tego ocen lub soda. Przygotowaną próbkę ziemi, należy umieścić w szklanym słoiku, a następnie zalać wodą destylowaną. Na wierzch wsypujemy sodę lub wlewamy odrobinę octu. Pojawienie się piany na powierzchni sody, oznacza, że mamy do czynienia z glebą kwaśną. Z kolei, jeżeli używamy octu, to pojawienie się bąbelków na powierzchni wody będzie świadczyło, że nasza gleba ma odczyn zasadowy.

Koniecznie przeczytaj  Chwasty na trawniku – jak zwalczyć chwasty?
Zbliżenie na ziemię trzymaną w rękach przez mężczyznę
Regularne mierzenie pH gleby, pozwoli nam utrzymać jej najwyższą jakość i w porę reagować na anomalie.

Jak rozpoznać kwaśną glebę?

Istnieje jeszcze jeden sposób na to, aby sprawdzić odczyn gleby w ogrodzie. Pomogą nam w tym tak zwane rośliny wskaźnikowe. Ten sposób nie jest tak dokładny, jak przeprowadzenie testów czy analizy chemicznej, jednak może on być dla nas alarmem, że z pH naszej gleby jest na przykład zbyt kwaśne. Rośliny wskaźnikowe, to zazwyczaj dzikie rośliny, które oceniamy jako chwasty. Mają one określone preferencje dotyczące pH gleby, a ich wzmożony rozrost może sugerować, że odczyn gleby jest zgodny z ich potrzebami. Do takich roślin zaliczamy na przykład koniczynę polną, szczaw polny, fiołek trójbarwny, czy skrzyp polny, które preferują gleby kwaśne o pH niższym niż 7. Z kolei rośliny takie jak dymnica pospolita, mak polny, babka zwyczajna, wilczomlecz, czy pokrzywa żegawka, lubują się w glebach zasadowych, których pH jest wyższe niż 7. Jeżeli więc w naszym ogrodzie zaobserwujemy silny rozrost któregoś z tych gatunków roślin, może to wskazywać na określony poziom kwasowości naszej gleby.

Jak zmienić pH gleby?

Upodobania co do kwasowości gleby mają jednak nie tylko reguły niechciane chwasty, ale również rośliny uprawne czy ozdobne, dlatego, aby z powodzeniem je hodować, musimy zapewnić im podłoże o odpowiednim pH. Zatem, jak zmienić pH gleby i dopasować je do preferencji roślin? Jest na to kilka sposobów. W przypadku roślin, które najlepiej czują się w środowisku kwaśnym (wrzosy, hortensje, magnolie), będziemy musieli zakwasić glebę. Możemy zrobić to za pomocą dodania do podłoża kwaśnego torfu, o pH na poziomie 4-4,5, lub też za pomocą specjalnych nawozów siarkowych. Natomiast, jeżeli potrzebujemy ziemi zasadowej, do roślin, które nie tolerują zbyt wysokiej kwasowości, konieczne będzie odkwaszanie. Aby uzyskać ziemię zasadową, możemy użyć nawozów wapniowych takich jak kreda czy dolomit, zabieg wapnowania należy przeprowadzić na około 2-3 tygodnie przed sadzeniem roślin oraz przed stosowaniem innych nawozów.

Koniecznie przeczytaj  Co to jest mulczowanie i grassowanie trawnika?

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies