Strona Główna OgródTrawnik Piaskowanie trawnika – jak i czym najlepiej to robić?

Piaskowanie trawnika – jak i czym najlepiej to robić?

Autor: Maciej
Piaskowanie trawnika

Piaskowanie trawnika to, obok koszenia i nawożenia, jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki którym murawa rośnie silna i zdrowa, a tym samym cieszy oko. Jakie korzyści przynosi piaskowanie trawy? Jak wykonać piaskowanie trawnika? Kiedy najlepiej przeprowadzić zabieg? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!

Czym jest piaskowanie trawnika? Korzyści z zabiegu

Piaskowanie trawnika to nic innego niż posypywanie murawy piaskiem. Polega na równomiernym pokryciu jej powierzchni piaskiem z domieszką ziemi, torfu czy glinki (w zależności od rodzaju i jakości podłoża, a co za tym idzie – potrzeb trawy). Warstwa nie powinna być ani zbyt cienka, ani zbyt gruba. Optymalne jest 3-5 mm. 

Choć na pierwszy rzut oka takie działanie może wydawać się nawet pozbawione sensu, to jednak posypywanie murawy piaskiem ma wręcz kluczowe znaczenie dla jej kondycji. 

Jakie korzyści daje piaskowanie trawnika? To zabieg korzystny nie tylko dla samej trawy, ale również dla podłoża. Najważniejsze zalety to:

  • poprawa przepuszczalności podłoża – dzięki temu deszczówka czy woda z węża ogrodowego nie gromadzi się na powierzchni gleby, tworząc kałuże, a przedostaje się do głębszych jej warstw, głęboko nawadniając korzenie trawy;
  • lekko rozpulchnia wierzchnią warstwę podłoża – tym samym ułatwiając przenikanie promieni słonecznych i powietrza w głębsze warstwy;
  • ułatwia drenaż nawozów – zwłaszcza tych w postaci granulek. Piasek sprawia, że gleba staje się luźniejsza i bardziej przepuszczalna, dlatego nawóz nie zalega na powierzchni murawy, a przenika o wiele szybciej w głąb.

Dodatkowo piasek wysypywany na powierzchnię trawnika świetnie wyrównuje nierówności na murawie, tuszując wgłębienia, dziury czy lekkie pofalowanie terenu.

Koniecznie przeczytaj  Próchnica gleby krok po kroku

Warto pamiętać również o tym, że piasek to mieszanka różnych ziaren mineralnych, dlatego ten zabieg wpływa korzystnie na glebę, nieco ją ubogacając. 

Piaskowanie trawnika jest szczególnie korzystne w przypadku twardych, ciężkich i zbitych gleb gliniastych. Jednak zabieg ten ma takie same zalety na każdym rodzaju podłoża. 

Czym piaskować trawnik? 

Piaskowanie trawnika jest wręcz niezbędne dla wzmocnienia i odbudowania systemu korzeniowego, pobudza także pędy do wzrostu. Dzięki wysokiej porowatości piasku, na murawie znacznie ograniczy się rozwój mchu czy chwastów, a te, które już są – będą osłabione. 

Czym i w jaki sposób piaskuje się trawnik? Do tego zabiegu potrzebować będziesz:

  • suchego piasku (najlepiej rzecznego);
  • materiału dodatkowego (w zależności od potrzeb podłoża).

Piasek miesza się przeważnie z:

  • gliną – kiedy potrzebne jest nieco spojenie zbyt luźnego, piaszczystego podłoża;
  • kredą – jeśli zachodzi potrzeba zwiększenia pH. Kredę do piaskowania stosuje się przeważnie na tych trawnikach, które wymagają wapnowania. Nie ma jednak potrzeby łączenia jednego i drugiego – stosuje się albo kredę, albo wapno;
  • kompostem – dodatek kompostu jest przydatny szczególnie na glebach ubogich, wymagających uzupełnienia składników pokarmowych-piaskowanie wraz z kompostem użyźnia glebę i wspiera wzrost trawy;
  • torfem – w tym przypadku sytuacja wygląda podobnie jak z kompostem: torfem ubogaca się glebę. 

Piasek można również mieszać z nawozem w formie proszku, albo dodawać go do mieszanki piasku i składnika dodatkowego. 

Piaskowanie trawnika – jak użyźniać glebę?

Sam zabieg piaskowania trawnika jest prosty i nie wymaga szczególnych przygotowań czy narzędzi. Mieszankę piasku i składnika dodatkowego najlepiej przesypać do dużego wiadra lub na taczkę. 

Jak piaskować trawnik? Do rozsypania i rozprowadzenia mieszanki wystarczy łopata i grabie. Piasek staraj się rozrzucać równomiernie, a następnie rozprowadzaj go dokładnie grabiami. 

Jeżeli jednak powierzchnia trawnika jest bardzo duża, to ręczne rozrzucanie piasku może być bardzo męczące i nieopłacalne. W tym celu można wypożyczyć (lub nawet zakupić) urządzenie zwane piaskarką. Jest ona wyposażona w specjalne wałki i otwory, dzięki którym rozprowadza materiał równomiernie i nie angażując ludzkiej siły. 

Koniecznie przeczytaj  Koszenie w czasie upałów – czy i jak to robić prawidłowo?

Kiedy wykonuje się piaskowanie trawnika?

Przed przystąpieniem do rozsypywania i rozprowadzania piasku na trawniku co prawda nie trzeba, ale warto go do tego przygotować. Rekomendowane zabiegi pielęgnacyjne poprzedzające piaskowanie to wertykulacja i aeracja. 

Wertykulacja, czyli nakłuwanie darni, pozwoli na rozluźnienie wierzchniej warstwy podłoża, usunie chwasty i kamienie oraz inne zanieczyszczenia. Tym samym odświeża trawnik i pobudza go do wzrostu. Aeracja, czyli napowietrzanie, to drugi z rekomendowanych zabiegów przed piaskowaniem. Również rozluźnia glebę, dzięki czemu powietrze, słońce i woda dostają się do gleby łatwiej i głębiej. Tym samym taka rozluźniona ziemia również lepiej wykorzysta składniki odżywcze zawarte w piaskowej mieszance. 

Chcesz przeprowadzić piaskowanie trawy i zastanawiasz się, kiedy (oraz jak często) należy to robić? Tę czynność wystarczy wykonać raz w roku. Rekomendowany czas na ten zabieg pielęgnacyjny to okres, gdy system korzeni jest najbardziej pobudzony do wzrostu. Ma to miejsce na przełomie sierpnia i września. 

W zależności od stanu trawnika i jakości gleby piaskowanie można przeprowadzać rzadziej niż raz w roku lub wręcz przeciwnie – nawet kilka razy w roku. To kwestia indywidualna. 

Na piaskowanie trawnika warto wybrać również słoneczny, suchy i bezwietrzny dzień. Jeśli będzie wiał silny wiatr, może wywiewać piasek i wówczas zabieg nie będzie tak skuteczny. Jeśli będzie padał deszcz lub gleba będzie mokra, piasek będzie się zbijał w grudki i nie przedostanie się swobodnie do korzeni. Trawnik warto nawodnić już po piaskowaniu – w tym przypadku woda dociśnie go w głąb podłoża i ułatwi drenaż. 

Piaskowanie trawnika – jaki piasek będzie najlepszy? 

Jaki piasek na trawnik sprawdzi się najlepiej? Zdecydowanie warto wybrać specjalny piasek rzeczny. Istotna jest grubość ziarenek: najlepiej, by było to 0,5 – 0,8 mm. Taki piasek do trawnika jest łatwo dostępny – bez problemu znajdziesz go w większych sklepach budowlanych, na dziale Ogród. 

Koniecznie przeczytaj  Wertykulacja trawnika - czym jest, kiedy i jak przeprowadzić ten zabieg?

Możesz kupić czysty piasek oraz dodatkowe składniki i wykonać z nich mieszankę. Jednak dostępne są również gotowe mieszanki, w których proporcje składników są dobrane idealnie do konkretnych rodzajów gleb i potrzeb trawnika. Zazwyczaj są do nich dodane również jeszcze inne preparaty, np. o działaniu grzybobójczym czy chwastobójczym. 

Piaskowanie trawnika – ile piasku potrzebujesz do tego zabiegu?

Oszacowanie ilości piasku potrzebnego do przeprowadzenia zabiegu nie jest łatwe. Wiemy, że optymalna będzie warstwa o grubości 0,5-0,8 mm, jednak nie sposób przeliczyć tak, ile piasku kupić lub jaką ilość mieszanki przygotować. 

Przyjmuje się więc, że na około 100 metrów trawnika optymalną ilością będzie około 300-500 kg piasku lub gotowej mieszanki. 

Przeliczenie, ile piasku będzie potrzebne, jest istotną kwestią. Jeżeli rozsypiesz go za mało, efekt naprawczy i odżywczy może nie zostać osiągnięty. Jeśli jednak piasku będzie za dużo, przygniecie on trawnik. Ciężka masa zalegająca na murawie wcale jej nie pomoże, a wręcz przeciwnie. Ziarenka nie dostaną się między korzenie, a będą zalegać w postaci zbitej masy na powierzchni trawnika. 

Piaskowanie trawnika – cena zabiegu

Piaskowanie trawnika to jeden z dość tanich zabiegów i to z dwóch względów. Po pierwsze – cena piasku i dodatków (a także gotowych mieszanek) jest stosunkowo niewielka. Po drugie – piaskowanie w większości przypadków wystarczy przeprowadzić raz w roku. 

Aby zmniejszyć koszty piaskowania, trzeba dobrze oszacować nie tylko ilość piasku potrzebną do pokrycia trawnika, ale także ilość i rodzaj składników pomocniczych. 

Podsumowanie: piaskowanie trawnika to jeden z najtańszych i najprostszych zabiegów kondycjonujących trawę i uzupełniających glebę w składniki odżywcze. Wystarczy przeprowadzić go raz w roku, najlepiej poprzedzając go aeracją i wertykulacją, które rozpulchnią i napowietrzą glebę, a także oczyszczą darń z zanieczyszczeń. Piaskowanie tak przygotowanego podłoża przyniesie lepsze efekty. Przy słabych jakościowo glebach w roli dodatku sprawdzi się torf i kompost, przy glebach piaszczystych i luźnych – glina, a przy zbyt kwaśnych – kreda. 

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies