Strona Główna Ogród Pielęgnacja tui bez tajemnic. Jak przycinać tuje, aby rosły zdrowo i pięknie się formowały

Pielęgnacja tui bez tajemnic. Jak przycinać tuje, aby rosły zdrowo i pięknie się formowały

Autor: Maciej
Przycinanie tui

Przycinanie roślin, to jedna z podstawowych czynności pielęgnacyjnych, jakie regularnie należy wykonywać, w celu poprawy kondycji, kształtu, a także lepszego rozkrzewiania się drzew i krzewów. W przypadku tui przycinanie to niezwykle ważny element hodowli, a sposób oraz częstotliwość tego procesu, w dużej mierze zależy od tego, jakich efektów oczekujemy. W niniejszym artykule przedstawimy najważniejsze informacje, dotyczące przycinania żywotników podpowiemy, kiedy można przycinać tuje, a kiedy lepiej się z tym wytrzymać, a także jak sposób przycinania może wpłynąć na rozrost tych drzew.

W jakim celu przycinamy żywotniki?

Przycinanie tui ma dwa podstawowe cele. Po pierwsze, aby nadać im odpowiedni kształt, a po drugie, po to, aby rośliny lepiej rosły i się zagęszczały. Oczywiście przycinanie jest też potrzebne, aby zapanować nad rozmiarem danego drzewa. W zależności od funkcji, jaką spełnia poszczególne roślina lub grupa roślin, sposób oraz częstotliwość przycinania będzie nieco inna. W przypadku żywotników pełniących funkcję zielonego ogrodzenia należy przycinać 2 do 3 razy w sezonie, podobnie jak tuje będące ogrodowymi rzeźbami – o ich kształt również musimy zadbać kilka razy. W kolei osobniki wolnorosnące nie potrzebują aż tak częstego przycinania, możemy przyjąć, że tego typu drzewa przycinamy wtedy, kiedy przychodzi taka potrzeba – czyli kiedy ocenimy, że ich rozmiar jest zbyt duży.

Które gatunki żywotników wymagają przycinania?

Wśród wielu gatunków żywotników wyróżniamy te o pokroju stożka, kolumny, jajka oraz kuli. Większość z występujących gatunków tui ogrodowych wymagają regularnego przycinania, różni je jednak częstotliwość oraz sposób wykonywania tego zabiegu. Gatunki takie jak Tuja Teddy oraz tuja Danica same z siebie rosną, tworząc kolumnowy lub kulisty pokrój, dzięki czemu nie wymagają tak częstego przycinania i formowania. Gatunki takie jak tuje Szmaragd oraz tuja Columna często stosowane są jako żywopłoty nieformowane i również nie wymagają przycinania. Z kolei tuje Brabant, Aurescens czy Aureospicata, które stosuje się do tworzenia żywopłotów strzyżonych, muszą być regularnie przycinanie i formowane nawet kilka razy w sezonie.

Koniecznie przeczytaj  Trawy ozdobne – rodzaje, charakterystyka i sposób uprawy

Kiedy najlepiej przycinać tuje?

Aby przycinanie roślin przyniosło zaplanowane przez nas korzyści, a nie niechciane szkody, powinno ono odbywać się w odpowiednim czasie. Jeżeli planujemy po raz pierwszy przyciąć nasze młode żywotniki, musimy pamiętać, aby odczekać przynajmniej 1 rok od posadzenia, a cięcie zostało przeprowadzone na wiosnę. Przyjmuje się, że przycinanie zaczynamy od roślin, których wielkość przekroczyła już 1,5 metra. Żywotniki można przycinać od końca marca aż do sierpnia, około 2-3 razy w ciągu całego sezonu. Pierwsze cięcie najlepiej wykonać wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji, kiedy młode pąki nabrzmiewają – będzie to prawdopodobnie około 2 połowy marca lub w pierwszej połowie kwietnia. Z kolei po raz drugi tuje będziemy przycinać latem, gdy młode przyrosty zaczną ciemnieć – będzie to prawdopodobnie w czerwcu. Po raz ostatni żywotniki możemy przyciąć w sierpniu, jednak nie powinno to być zbyt późno, aby młode odrosty zdążyły zdrewnieć przed nadejściem zimy.

W jaki sposób przycinać tuje?

Odpowiednie przycięcie żywotników zagwarantuje, że rośliny będą zdrowo się rozwijać i rozkrzewiać. Podczas pierwszego — wiosennego i drugiego — letniego cięcia, należy skrócić pędy o około 1/2 — 1/3 długości. Z kolei ostatnie, sierpniowe cięcie to skrócenie pędów o maksymalnie 2 centymetry, dzięki czemu tuje zostaną pobudzone do intensywnego krzewienia się. Do przycinania tui najlepiej przycinać ręcznym sekatorem lub nożycami do gałęzi. Jeżeli tuje, które planujemy przycinać, mają tworzyć żywopłot, jego kształt powinien u podstawy być szerszy, a następnie delikatnie zwężać się ku górze. Dzięki takiemu kształtowi, cała roślina ma dostęp do światła – także dolne jej partie, co więcej dzięki niemu zimą śnieg nie gromadzi się na górnej powierzchni żywopłotu. Wielu domowych ogrodników zastanawia się jak to zrobić, aby tuje były przycięte równo. Najprostszym sposobem jest, rozciągniecie sznurków wzdłuż żywopłotu, przymocowanego z dwóch stron na specjalnych palikach. Sznurek górny wyznaczy poziomą linię cięcia, z kolei sznurek dolny pełni funkcję pomocniczą.

Koniecznie przeczytaj  Begonia bulwiasta – charakterystyka, uprawa i pielęgnacja

Po odpowiednim przycięciu, tuje z sezonu na sezon będą coraz gęstsze, będą prezentować się zdrowo i okazale. Nie ma potrzeby obawiać się przycinania roślin. Dzięki temu zabiegowi, mamy bowiem realną kontrolę nad kształtem drzew i krzewów, możemy prowadzić je w taki sposób, aby tworzyły zaplanowane kompozycje, zielone ogrodzenia lub majestatyczne, żywe rzeźby ogrodowe.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies