Strona Główna Kwiaty Piwonia – królowa polskich ogrodów. Uprawa i pielęgnacja

Piwonia – królowa polskich ogrodów. Uprawa i pielęgnacja

Autor: Maciej
Piwonia – królowa polskich ogrodów. Uprawa i pielęgnacja

Piwonie to najpopularniejsze i najczęściej spotykane od lat byliny w polskich ogrodach. Są piękne, wieloletnie, a przy tym są dość łatwe w uprawie. Jak dbać o piwonie, by zachwycały rozmiarami i kolorami? Sprawdź, czy wiesz o nich wszystko!

Piwonia – podstawowe informacje

Piwonie to rośliny znane każdemu ogrodnikowi – nawet temu początkującemu. To jeden z najpopularniejszych kwiatów ogrodowych w Polsce. Piwonie zachwycają kolorystyką i kształtami. Bywają nazywane również różami bez kolców – wzięło się to stąd, że mają szlachetny, elegancki wygląd. Dobrze prowadzone mogą kwitnąć w jednym miejscu nawet przez kilkanaście lat. 

Nic dziwnego więc, że są chętnie i powszechnie sadzone w polskich ogrodach. Niestraszne im nawet trudne warunki, nie mają dużych wymagań, a przy tym rosną w zasadzie bez opieki.

Osiągają wysokość około 80 cm, czasem nawet do 1 metra (w zależności od odmiany). W polskich ogrodach najczęściej można spotkać odmiany piwonii chińskiej. 

Piwonie zachwycają już samymi liśćmi: intensywnie wybarwionymi i pierzastymi. Roślina ta kwitnie w maju i czerwcu, wydając piękne kwiaty, również o intensywnej barwie.

Piwonia – sadzenie

Sadzenie piwonii nie wymaga wielu przygotowań. Na nowe sadzonki wybierz miejsce, w którym piwonie jeszcze nie rosły. Piwonie sadzi się w sierpniu. Ponieważ te byliny rozrastają się dość intensywnie, pamiętaj o tym, by między poszczególnymi egzemplarzami zostawić co najmniej kilkadziesiąt centymetrów odstępu. 

W jednym miejscu piwonie mogą rosnąć przez wiele sezonów. Jeśli jednak zauważysz, że po jakimś czasie rosną gorzej niż zwykle, bez obaw możesz przesadzić je na inne stanowisko. Przyjmą się szybko i bezproblemowo, ciesząc oko przez kolejne lata. 

Koniecznie przeczytaj  Begonia bulwiasta – charakterystyka, uprawa i pielęgnacja

Piwonia – podłoże i stanowisko

Piwonie preferują słoneczne stanowiska, jednak w ostateczności mogą rosnąć również w półcieniu. Postaraj się jednak wybrać takie miejsce, w którym roślina będzie mieć dostęp do słońca przez co najmniej kilka godzin w ciągu dnia. Piwonie lubią również przestrzeń – posadzone przy płocie czy ścianie budynku mogą nie kwitnąć tak bujnie. Jednak pomimo tego, że piwonie dobrze czują się na otwartej przestrzeni, nie lubią silnego wiatru. 

Jakie powinno być podłoże idealne do piwonii? W tej kwestii roślina również nie jest wymagająca. Piwonie z powodzeniem będą rosnąć na każdej glebie. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że wyrosną silne i bujne, zapewnij im glebę żyzną, próchniczą, o pH 5-6. Doskonała będzie również ziemia o umiarkowanej twardości: ani zbyt luźna, ani zbita i gliniasta. Jeśli jednak w ogrodzie masz tylko takie podłoże, potrzebny będzie drenaż. 

Piwonie nie powinny być sadzone na glebach mokrych i zbitych – w przypadku nadmiernej, zalegającej wilgoci może dochodzić do gnicia korzeni. 

Piwonia – podlewanie

Piwonie preferują stale wilgotne podłoże. Wilgotne, ale nie mokre – stojąca woda będzie doprowadzać do gnicia korzeni. Bardzo ważna kwestia w pielęgnacji piwonii to ta, by nie moczyć liści. Wystarczy zwilżenie podłoża raz na jakiś czas – piwonie nie wymagają wiele wody. 

Szczególnej troski pod tym względem wymagają podczas długotrwałych upałów i suszy. Wówczas trzeba nawadniać je dość solidnie. 

Piwonia – nawożenie

Piwonie nie mają wielkich wymagań co do składników pokarmowych. W tym samym miejscu z powodzeniem rosną nawet kilkanaście lat. Gdy zauważysz, że ich kwitnienie jest słabsze, możesz przesadzić je w inne miejsce. Dla lepszego kwitnienia możesz je również nawozić – wystarczy to jednak robić raz, na początku sezonu. Najlepiej sprawdzą się nawozy mineralne, o dużej zawartości fosforu. 

Koniecznie przeczytaj  Oryginalne, stylowe i funkcjonalne murki ogrodowe – z czego możesz je zrobić?

Piwonia – zimowanie

Piwonie są odporne na mróz, dlatego nie ma potrzeby zabezpieczania ich przed zimą. Okrywa śnieżna zapewnia doskonałą ochronę dolnych pędów piwonii przed niskimi temperaturami. Jeśli zdarzy się tak, że górna część piwonii zmarznie – nic się nie stanie. Wówczas na początku wiosny wystarczy wykonać cięcie sanitarne, by roślina na nowo zakwitła. 

Jeśli masz młode piwonie i boisz się, że jednak nie poradzą sobie z mrozami, możesz podsypać je grubszą warstwą ziemii, kory, ściółki, a nawet suchego obornika. 

Piwonia – pielęgnacja 

Piwonie nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Wystarczy tak naprawdę przycięcie ich dwa razy w sezonie: na samym początku wiosny (wówczas wycina się suche pędy), a następnie w maju – wówczas wystarczy pozbycie się uschniętych, przekwitłych kwiatów. 

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies