Strona Główna Ogród Planujesz wycinkę drew w ogrodzie – sprawdź, co mówią o tym przepisy!

Planujesz wycinkę drew w ogrodzie – sprawdź, co mówią o tym przepisy!

Autor: Maciej
Wycinka drzew w ogrodzie, powalone drzewa i piła mechaniczna

Planujesz wyciąć drzewo na działce? Chciałbyś usunąć chore nasadzenia? A może po prostu sądzisz, że wysoka sosna rosnąca w rogu działki zagraża bezpieczeństwu? Bez względu na to, z jakich pobudek planujesz wykonać wycinkę drzew, musisz być świadomy, że nie możesz tego zrobić tak po prostu. Przepisy określające zasady wycinania drzew na działkach i prywatnych posesjach są bardzo restrykcyjne. Zmieniały się one już kilkukrotnie w przeciągu ostatnich kilku lat. Dowiedz się więc, co musisz zrobić, kiedy chcesz wyciąć drzewa czy też krzewy w ogrodzie, lub na działce wypoczynkowej.

Prawo regulujące wycinkę oraz pielęgnację drzew i krzewów ozdobnych

Przepisy prawne, określające zasady usuwania oraz pielęgnacji krzewów i drzew znajdują się w ustawie o ochronie przyrody. Najnowsze zmiany pochodzą z 2019 roku. Znajdziemy w nich między innymi ogólną zasadę, mówiącą, że usunięcie krzewu lub drzewa z terenu nieruchomości, lub jej fragmentu może nastąpić dopiero po uzyskaniu zezwolenia. Zezwolenie to wydawane jest na wniosek właściciela nieruchomości, a także za zgodą właściciela nieruchomości. Jeśli sami jesteśmy właścicielami gruntu, na którym rosną krzewy lub drzewa przeznaczone do wycinki, ta dodatkowa zgoda nie jest potrzebna.

Wycinka drzew w ogrodzie – co mówią przepisy?

Przytoczony wyżej przepis to bardzo ogólne wytyczne, od którego istnieje wiele wyjątków. Mają one zastosowanie w przypadku większości przydomowych ogrodów. We wspominanej ustawie o ochronie przyrody, znajdziemy na przykład zapis art. 83f ust. Pkt 3a. Stwierdza on, że przytoczonych wcześniej przepisów z art. 83 ust. 1 nie stosuje się w stosunku do krzewów i drzew rosnących na terenie nieruchomości będących własnością osób fizycznych, a ich usuwanie nie ma związku z prowadzeniem działalności gospodarczej. Mówiąc prostym językiem — planując wycinkę drzew, które nie będą później sprzedane, nie musimy mieć zgody na ich wycinkę. Jednakże to jeszcze nie oznacza, że możemy chwytać za piłę i ciąć jak leci. Ustawa bowiem jeszcze bardziej szczegółowo określa zasady zgłaszania drzew i krzewów przeznaczonych do wycinki.

Koniecznie przeczytaj  Top 10 najlepszych roślin i krzewów na żywopłot

Kiedy potrzebujesz zgody, a kiedy wystarczy zgłoszenie o planowanej wycince drzew?

Zgoda czy zgłoszenie zamiaru wycinki? Oba te pojęcia różnią się od siebie znacząco pod względem proceduralnym. Czym zatem się różnią i kiedy potrzebujesz zgody, a kiedy wystarczy zgłoszenie o planowanej wycince? Kiedy zamierzasz wyciąć drzewo lub krzew o znacznej grubości pnia (dokładna grubość określona jest w przepisach), musisz dokonać zgłoszenia o planowanej wycince. Zgłoszenie to należy kierować do urzędu prawidłowego dla miejsca zamieszkania czy też lokalizacji działki, na której dokonywana będzie wycinka. Z kolei, jeżeli planujesz usuwać drzewa znajdujące się w szczególnych warunkach takich jak pas drogowy przy drodze publicznej, krzewy lub drzewa na obszarze chronionym, w rezerwacie lub parku narodowym, wówczas konieczne jest uzyskanie zgody.

Wyjątki od reguły – kiedy musisz zgłaszać zamiar usunięcia drzewa?

Nawet jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości i nie planujesz sprzedawać drzew przeznaczonych do wycinki, są sytuacje, kiedy mimo wszystko musisz zgłosić zamiar ich usunięcia. Zgłoszenia musisz dokonać, jeśli obwód pnia drzewa na wysokości 5 cm przekracza:

  • 80 cm – dla klonu srebrzystego, wierzby, topoli i klonu jesionolistnego;
  • 65 cm – dla kasztanowca zwyczajnego, platanu klonolistnego i robinii akacjowej;
  • 50 cm dla pozostałych gatunków drzew szlachetnych i ozdobnych.

Wycinka drzew i krzewów owocowych

W przypadku drzew ozdobnych, musisz ściśle trzymać się określonych zasad co do zgłaszania drzew do wycinki. Natomiast w przypadku wycinki drzew i krzewów owocowych, nie potrzebujesz żadnej zgody, ani zgłoszenia o planowanej wycince. Jedynym wyjątkiem od tej reguł są okazy drzew zastrzeżone przepisami lub pomniki przyrody.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies