Strona Główna Nawadnianie Podlewanie kwiatów – co warto wiedzieć?

Podlewanie kwiatów – co warto wiedzieć?

Autor: Maciej
Podlewanie kwiatów

Kwiaty i inne rośliny doniczkowe to niekwestionowana ozdoba naszych domów i mieszkań. Dodają nie tylko uroku całemu wystrojowi, ale także mają dobroczynne działanie na jakość powietrza, a ich kolory działają na nas kojąco. Warto dać szansę roślinom doniczkowym, nawet jeśli wydaje nam się, że zupełnie nie znamy się na ich pielęgnacji, nie mamy czasu na podlewanie, a każda poprzednia próba utrzymania ich przy życiu kończyła się fiaskiem. W niniejszym artykule zawarliśmy podstawową wiedzę, na temat podlewania kwiatów doniczkowych, dzięki której utrzymanie domowych roślin stanie się dziecinnie proste.

Kiedy podlewać kwiaty doniczkowe ?

Rośliny doniczkowe najlepiej jest podlewać rano, dzięki temu w okresie największego parowania, czyli w południe i wczesnym popołudniem, będą one wystarczająco zaopatrzone w wodzie, dzięki czemu nie będzie zagrażać im zbytnia jej utrata. Częstotliwość oraz sposób podlewania kwiatów doniczkowych zależy przede wszystkim od gatunku rośliny, jej zapotrzebowania na wodę, a także fazy wzrostu, pory roku i temperatury otoczenia. Na częstotliwość podlewania ma wpływ również wilgotność powietrza w pomieszczeniu, a także wielkość doniczki, w jakiej ona rośnie. Kiedy kwiaty są w fazie kwitnienia lub silnego wzrostu, a także, kiedy ich korzenie niemal całkowicie wypełniają donicę, wówczas wymagają częstszego podlewania, z kolei podczas fazy spoczynku (jesienią i zimą), a także, gdy niedawno były przesadzane lub posiadają woskowane liście, czy też magazynują wodę w liściach, wtedy nie ma potrzeby tak częstego polewania. Rośliny hodowane w dużych donicach mają możliwość zmagazynowania większej ilości wody, dzięki czemu podlewanie będzie konieczne nieco rzadziej, niż w przypadku roślin uprawianych w małych donicach na piaszczystym podłożu. Znaczenie ma również rodzaj donicy – plastikowe znacznie dłużej zatrzymują wodę, niż donice ceramiczne, przez które woda szybciej wyparowuje. Kwiaty doniczkowe potrzebujące bardzo wilgotnego podłoża, musimy podlewać tak, aby jego ziemia cały czas była wilgotna, jednak nieprzesiąknięta wodą, ważne, aby nawet na górnej warstwie podłoża, nie dochodziło do przesuszenia. Z kolei przypadku kwiatów, wymagających podłoża wilgotnego, musimy dbać o to, żeby dostarczać im wody wtedy, kiedy wierzchnia warstwa podłoża jest już sucha na głębokości do 2 cm, jednak głębiej wciąż utrzymuje się wilgoć. Kwiaty doniczkowe potrzebujące podłoża tylko lekko wilgotnego, nawadniamy wtedy, gdy jest ono przeschnięte mniej więcej do połowy wysokości donicy.

Koniecznie przeczytaj  Automatyczne podlewanie trawnika – montaż i cena

Jak podlewać kwiaty doniczkowe?

W nawadnianiu roślin doniczkowych ważna jest nie tylko częstotliwość, ale również sposób ich podlewania, który również może być odmienny, dla różnych gatunków roślin. Najczęściej podlewamy je bezpośrednio do doniczki, kierując strumień wody na podłoże – to ważne, aby podczas sadzenia, zachować około 2 centymetrów między górną krawędzią donicy a podłożem, pozwoli to uniknąć wylewania nadmiaru wody. Napełniamy doniczkę wodą po brzeg i czekamy, aż woda pojawi się na podstawce. Jeżeli pojawi się bardzo szybko, wówczas, może być to skutkiem zbyt suchego podłoża, lub zbyt małej jego ilości. Kiedy powodem jest przesuszona ziemia w doniczce, należy poczekać, aż roślina wpije wodę z podstawki, a następnie jeszcze raz ją uzupełnić, powtarzając tę czynność, tak długo aż zauważymy, że roślina przestała pobierać wodę. Niektóre gatunki roślin, wymagają jednak innego sposobu podlewania, na przykład bezpośrednio do podstawki, aby nie narazić liści na kontakt z wodą – tak jest w przypadku roślin z włochatymi liśćmi, takimi, jakie spotkamy na przykład we fiołkach afrykańskich. Zupełnie odwrotnie jest w przypadku roślin pobierających wodę przez liście, takich jak echmea czy też romelia, wtedy dobrze jest wlać również trochę wody do środka rozety.

Jaką wodą podlewać kwiaty?

Woda, jaką podlewamy nasze kwiaty doniczkowe, nie jest bez znaczenia dla ich kondycji. W większości przypadków do nawadniania roślin domowych stosujemy wodę wodociągową — nie jest to błędem i dla większości gatunków kwiatów, nie powinno stanowić problemu, pod warunkiem, że nasza woda z kranu ma odpowiednią twardość. Jest to istotne zwłaszcza dla posiadaczy roślin, które potrzebują podłoża o wysokiej kwasowości. Tego typu rośliny powinniśmy polewać przegotowaną, ostudzoną wodą. Bardzo ważną kwestią jest też to, aby stosując wodę kranową, była ona odstana, co pozwoli na odparowanie zawartego w niej chloru, a także na nabranie optymalnej dla roślin temperatury. Niektóre kwiaty doniczkowe takie jak storczyki można podlewać wodą destylowaną. Nie powinno się jednak do podlewania roślin domowych używać wody zmiękczanej chemicznie.

Koniecznie przeczytaj  Nawadnianie ogrodu – kompleksowy poradnik

Automatyczne podlewanie kwiatów

Dla zapracowanych lub zapominalskich, a także dla tych, którzy często wyjeżdżają, idealnym rozwiązaniem jest system automatycznego podlewania kwiatów doniczkowych. Możemy w tym celu użyć na przykład takie urządzenia jak automatyczna konewka, która dzięki systemowi rozprowadzenia specjalnych wężyków, jest w stanie równocześnie zapewnić regularne nawadnianie od kilku do nawet kilkudziesięciu roślinom. Jak działa system automatycznego podlewania kwiatów. Specjalny transformator z włącznikiem czasowym odpowiada za uruchomienie nawadniania w określonych przez nas porach. Z kolei pompa oraz przewody i rozdzielniki wody, a także uchwyty mocujące, tworzą system nawadniania, dopasowany do potrzeb konkretnych roślin. Po uruchomieniu pompy znajdującej się w pojemniku z wodą zasila ona wodą przewody, doprowadzające ją do pojedynczych doniczek. W systemie możemy zastosować różne rodzaje rozdzielników, gwarantujących różny wydatek wody, dzięki czemu dopasujemy ilość dostarczanej wody, do zapotrzebowania danej rośliny. Automatyczne polewanie kwiatów doniczkowych jest doskonałym rozwiązaniem podczas urlopu i dłuższej nieobecności w domu. Dzięki niemu możemy bez wyrzutów sumienia zostawić nasze rośliny nawet na kilkanaście dni, bez obaw, że zabraknie im życiodajnej wody.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies