Strona Główna Ogród Podwyższone grządki – co to jest, jak je zrobić i kiedy takie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej?

Podwyższone grządki – co to jest, jak je zrobić i kiedy takie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej?

Autor: Maciej
Podwyższone grządki

Samodzielnie wyhodowane wszywa i owoce mają niepowtarzalny smak, zapach, ale też mnóstwo wartości odżywczych, których niestety w większości sklepowych produktów nie znajdziemy. Uprawiając rośliny w swoim ogródku, masz pełną kontrolę na tym, jak je pielęgnujesz, jaką ziemie używasz, a także jak je nawozisz. Dla uzyskania zdrowych, obfitych, a przy tym odżywczych plonów musisz zastosować odpowiednie procedury pielęgnacyjne. W zależności od tego, jaką powierzchnię masz do zagospodarowania na grządki, masz do wyboru kilka ich rodzajów. Tradycyjne grządki na przygotowanej do tego, zaoranej działce to rozwiązanie dla właścicieli przestronnych działek. Jednak nawet mając niewielki ogródek przy domu, czy też balkon w mieszkaniu w bloku, możesz spokojnie uprawiać rośliny. Coraz bardziej popularnym sposobem uprawy warzyw i owoców są tak zwane podwyższone grządki. Co to takiego? Na czym polegają i jak je stworzyć? Dowiesz się tego z niniejszego artykułu.

Podwyższone grządki – co to takiego?

Podwyższone grządki to nic innego jak grządki w drewnianych skrzyniach. W zależności od dostępnej przestrzeni skrzynie mogą być mniejsze lub większe. Z łatwością więc stworzysz grządkę dopasowaną do Twoich możliwości. Podwyższone grządki mają wiele zalet. Przede wszystkim są znacznie łatwiejsze i wygodniejsze w uprawie. Osoby z bólem pleców czy kolan, w końcu bez bólu i nadwyrężania mogą pracować przy swoich roślinach. Pielęgnacja podwyższonej grządki może bowiem odbywać się bez konieczności niskiego schylania się. Co więcej, podwyższone grządki są skutecznie chronione przed niszczycielskim działaniem ślimaków, nornic czy kretów, a także przed ingerencją zwierzaków domowych.

Zalety posiadania podwyższonej grządki

Podwyższone grządki to jak wspominano wygodna i bezpieczna forma uprawy roślin.

Koniecznie przeczytaj  Zimowe zabezpieczenia roślin – kiedy możesz je bezpiecznie zdjąć?

Mają one jednak wiele innych zalet. Jedną z nich są lepsze warunki do wzrostu warzyw i owoców. Na wiosnę, podłoże w podwyższonej grządce nagrzewa się znacznie szybciej, dzięki czemu możesz wysiewać nasiona dużo wcześniej. Co za tym idzie, na plony również możesz liczyć wcześniej. Aby jeszcze je przyspieszyć, możesz zainwestować w niewielki tunel, którym okryjesz wysiane nasiona. W takich warunkach bardzo szybko będziesz ciszyć się pierwszymi nowalijkami. Uprawa podwyższonej grządki to też dobra zabawa dla dzieci. Zachęcone łatwym dostępem do uprawy, chętnie będą one obserwować wzrost warzyw. Taka domowa lekcja przyrody, to skuteczna zachęta dla dzieci do jedzenia samodzielnie wyhodowanych warzyw. Kolejną zaletą podwyższonej grządki jest łatwe nawadnianie. Bez problemu możesz robić to konewką lub założyć mały system automatycznego nawadniania. Oczywiście niewątpliwą zaletą posiadania podwyższonej grządki są jej walory estetyczne. Będzie ona ciekawym urozmaiceniem aranżacji ogrodu. Równocześnie zagwarantuje własne, zdrowe i pożywne plony.

Czego potrzebujesz do założenia podwyższonej grządki?

Podwyższone grządki z reguły zakłada się samodzielnie, dlatego warto wiedzieć, jak to zrobić i co Ci będzie potrzebne. Przede wszystkim przygotuj dobre podłoże do uprawy roślin. Wysokiej jakości podłoża z reguły nie zawierają nasion chwastów. Ponadto wybierając odpowiedni rodzaj gleby do roślin, które zamierzasz uprawiać, pozytywnie wpłynie ona na jakość plonów. Kolejną kwestią do założenia podwyższonych grządek jest przygotowanie odpowiednich skrzyni. Możesz użyć gotowych skrzyni po owocach, kupić gotowe skrzynie w sklepie ogrodniczym, lub samodzielnie wykonać skrzynie z zakupionych materiałów.

Jak wykonać samodzielnie podwyższone grządki?

Podwyższone grządki możesz wykonać na kilka sposobów. Jak wcześniej wspomniano, grządki zwykle zakłada się w drewnianych skrzyniach, jednak nie jest to konieczność. Nie ma problemu, abyś uprawiał je w pojemniku wymurowanym z cegieł czy elementów betonowych. Wszystko zależy od tego, jaki efekt wizualny chcesz uzyskać, a także jakie masz możliwości przestrzenne i finansowe. Pierwszym krokiem do założenia podwyższonej grządki jest wybór odpowiedniego miejsca w ogrodzie. Warto wybrać miejsce dobrze nasłonecznione, w miarę możliwości osłonięte od wiatru.

Koniecznie przeczytaj  Rośliny pnące na balkon – które warto wybrać?

Jak wypełniać grządki w skrzyni?

Zasada jest taka, aby skrzynia na grządki warzywne wypełniona była warstwowo. Na dnie skrzyni wyłóż agrowłokninę, która zatrzyma Twoje podłoże. Kolejny krok to warstwa drenażu, która pozwoli nadmiarowi wody swobodnie odpłynąć, a także zapewni dobrą cyrkulację powietrza. Jako drenaż mogą posłużyć drobne gałązki, które będą sięgały do około połowy skrzyni. Na tę warstwę wysyp ziemię. Zadbają tylko o to, żeby dokładnie wypełniła ona przestrzeń między gałązkami. Pomoże Ci w tym polanie ziemi wodą. Kiedy gałązki zostaną dokładnie zasypane glebą, możesz układać następną warstwę. Powinna nią być warstwa z masy organicznej, takiej jako skoszona trawa, słoma lub obornik. Ostatnią warstwą powinna być wysokiej jakości, żyzna gleba przeznaczona do uprawy warzyw. Tak przygotowane podłoże w podwyższonych grządkach będzie służyło Ci przez około 4-5 lat.

Jakie warzywa możesz uprawiać w podwyższonych grządkach?

Podwyższone grządki nadają się do uprawy niemal każdego gatunku warzyw, a także niektórych owoców. Wybierając poszczególne gatunki, warto jednak dobierać je do wielkości Twojego warzywnika. Pierwszy i drugi rok uprawy będzie idealny dla roślin o dużych wymaganiach pokarmowych. Gleba wtedy będzie najbardziej wartościowa i możesz liczyć na obfite plony. W kolejnych latach postaw raczej na gatunki mniej wymagające, ponieważ podłoże będzie już nieco wyjałowione. W skrzyniach doskonale będą rosnąć różne gatunki ziół, pomidory koktajlowe, ogórki, a także warzywa na nowalijki takie jak sałata, cybuszki czy rzodkiewka. Z owoców spokojnie możesz posadzić truskawki, poziomki, a nawet małe krzaki jeżyn. Późniejsze warzywa, które również można hodować w podwyższonych grządkach to groch, fasolka szparagowa, fasola pnącą.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies