Strona Główna Ogród Podwyższone grządki: co warto o nich wiedzieć?

Podwyższone grządki: co warto o nich wiedzieć?

Autor: Maciej
Podwyższone grządki: co warto o nich wiedzieć?

Podwyższone grządki z palet lub gotowe konstrukcje, które można kupić w sklepie, to coraz częściej spotykany trend nie tylko w przydomowych ogródkach, ale również w przestrzeni publicznej. Podwyższone grządki to nowoczesny, estetyczny i bardzo ciekawy element dekoracyjny, dzięki któremu aranżacja przestrzeni zyskuje zupełnie nowy charakter. Świetnie pasują do nowoczesnych i minimalistycznych ogrodów, ale sprawdzą się równie świetnie także w tych o klasycznym charakterze. 

Dlaczego warto mieć podwyższone grządki?

Zastosowanie podwyższonych grządek ma wiele zalet, przede wszystkim dekoracyjnych. To jednak nie jedyna korzyść: podwyższone grządki mają także praktyczne zastosowanie. Jakie najważniejsze atuty mają podwyższone grządki? To przede wszystkim:

  • estetyczny wygląd – proste, schludne i najczęściej drewniane formy sprawiają, że aranżacja zielonego zakątka zyskuje oryginalny charakter. Takie rozwiązanie sprawia również, że w miejscu aranżacji panuje porządek;
  • oryginalna ozdoba – każda, nawet najprostsza i najbardziej pospolita roślina będzie prezentować się zupełnie inaczej w takiej oprawie! Podwyższone grządki można formować na różne sposoby: pojedynczo lub w grupach, symetrycznie lub nie. Taka kompozycja jest ozdobą samą w sobie;
  • ułatwienie pielęgnacji roślin – dzięki temu, że podwyższone grządki mają ograniczoną przestrzeń, zapanowanie nad chwastami, szkodnikami czy chorobami atakującymi rośliny jest o wiele łatwiejsze. Dostęp do poszczególnych części roślin również jest ułatwiony, co jest nieocenione szczególnie w przypadku zaatakowania ich przez jakąś chorobę.

Oprócz tego to rozwiązanie rewelacyjne wszędzie tam, gdzie gleba jest mało wartościowa/zbyt wilgotna/zbyt sucha na uprawę niektórych gatunków roślin. Dzięki posadzeniu ich w takiej podwyższonej grządce wypełnionej wybranym gatunkiem gleby, niemożliwe stanie się realne!

Podwyższone grządki to także rewelacyjne rozwiązanie w przypadku, gdy chcesz hodować rośliny ekspansywne, jak skrzyp polny. Dzięki ograniczeniu możliwości ich rozprzestrzeniania się, nie wyrządzą żadnych szkód w ogrodzie. 

Koniecznie przeczytaj  Domek narzędziowy: jaki wybrać? Jak samodzielnie zbudować domek narzędziowy?

Jakie rodzaje podwyższonych grządek są do wyboru?

Pomysłów na aranżację podwyższonej grządki jest sporo. Największą popularnością cieszą się proste, drewniane konstrukcje. Taki design najłatwiej dopasować do różnych aranżacji ogródka, dlatego to najbardziej uniwersalne rozwiązanie. 

Drewniane, podwyższone grządki są również najłatwiej dostępne i są najtańsze. Możesz wykonać je samodzielnie lub kupić gotowe konstrukcje w sklepie ogrodniczym. Do wyboru są różne wysokości: od kilkunastu centymetrów do nawet ponad metra wysokości. 

Podwyższone grządki mogą być również wykonane z innych materiałów, np. z kamienia. Jednak taka aranżacja jest naturalnie droższa i bardziej skomplikowana do stworzenia. 

Bardzo popularnym rozwiązaniem jest również tworzenie podwyższonych grządek z palet. Wystarczy połączyć ze sobą cztery palety i uszczelnić ich wnętrze: oryginalna, nowoczesna i budżetowa konstrukcja gotowa!

Potencjalne wady podwyższonych grządek

Uprawiając rośliny na ograniczonej przestrzeni, musisz liczyć się z tym, że będą szybko zużywać składniki pokarmowe z podłoża. Dlatego będą one wymagały częstszego i starannego nawożenia. Rośliny uprawiane w podwyższonych grządkach będą także potrzebowały częstszego podlewania niż te rosnące bezpośrednio w gruncie. Wydaje się jednak, że takie potencjalne wady wobec zalet, jakie daje takie rozwiązanie, są mało istotne!

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies