Strona Główna Ogród Poidełka dla ptaków

Poidełka dla ptaków

Autor: Maciej
Poidełka dla ptaków

Im więcej życia w ogrodzie, tym lepiej – świadczy to o tym, że tworzysz miejsce przyjazne żywym organizmom. Nawet najbardziej wypielęgnowany ogród nie byłby tak piękny, gdyby nie motyle przelatujące nad głową czy przysiadające na roślinach. Czym również byłby ogród bez śpiewu ptaków? Z pewnością niejeden raz rankiem obudził Cię jakiś ptaszek śpiewający na parapecie czy barierce balkonu. Lubisz ptaki i naturę? Pomyśl o tym, jak możesz im pomóc! Dokarmianie ptaszków zimą to bardzo ważna sprawa, jednak niemniej istotne jest wspieranie ich także latem. Poidełka dla ptaków to rozwiązanie, które nie tylko przyciągnie więcej skrzydlatych przyjaciół do ogrodu, ale również pomoże im… przeżyć!

Jak pomagać ptakom poza zimą? 

Większość gatunków ptaków to nieinwazyjni goście. Przylatują, porozglądają się, ukradną kilka owoców z drzewa lub krzaczka i ruszają dalej, załatwiać swoje ptasie sprawy. Wielką radością jest odkrycie, że ptaki wiją gniazda na drzewach w Twoim ogrodzie. Radość płynąca z tego, że to właśnie miejsce u Ciebie uznały za bezpieczne i odpowiednie do tego, by wydać na świat potomstwo, jest przeważnie spora. Obserwowanie nowego życia, od złożenia jaj do wylotu z gniazda to niesamowita przyjemność. 

Lubisz ptaszki i chcesz stworzyć im komfortowe warunki bytowania? Dokarmianie ich zimą, gdy nie mają dostępu do pokarmu, to szlachetny gest, niezbędny do tego, by przeżyły. Możesz pomóc im także latem, pozostawiając dziki zakątek w ogrodzie, w którym być może założą gniazdo, wieszając budki lęgowe i… poidełka. 

Ptaki latem mają pokarmu pod dostatkiem, jednak woda, zwłaszcza w czasie długotrwałych upałów przy braku opadów, to deficyt. Dlatego, jeśli chcesz pomóc skrzydlatym przyjaciołom, stwórz dla nich źródła wody. Wystarczy, że wystawisz kilka pojemników lub miseczek z wodą. Z pewnością skorzystają z nich także zwierzęta. To rodzi jednak pewne spore niebezpieczeństwo. Ptaki zlatujące na trawę, by napić się wody, stają się łatwym łupem dla drapieżników. Dlatego miseczki na trawie czy pod ławką zostaw kotom, jeżom i gryzoniom, a ptakom zapewnij źródło wody na wysokości, na której prawdopodobieństwo zaatakowania przez drapieżnika będzie znikome.

Koniecznie przeczytaj  Jeż w ogrodzie – pożyteczny lokator, czy szkodnik?

Poidełka dla ptaków: DYI czy ze sklepu?

Sposobów na to, by zapewnić ptakom źródło wody, jest sporo. W sklepach ogrodniczych i zoologicznych dostępne są specjalne poidełka dla ptaków, które można powiesić. Nie musisz jednak kupować gotowego poidełka – na dziale ogrodniczym znajdziesz mnóstwo akcesoriów dekoracyjnych, które doskonale sprawdzą się w tej roli. Przy okazji będą pełnić jeszcze jedną funkcję: będą niebanalną ozdobą ogrodu. Płytkie donice na nóżce, misy czy skrzynie na kwiaty, które można powiesić lub zamontować na pewnej wysokości to świetne rozwiązanie!

Pamiętaj jednak przy tym, by zapewnić ptakom bezpieczeństwo:

  • unikaj metalowych naczyń – pod wpływem słońca mogą się bardzo nagrzać, a gdy ptak usiądzie na brzegu, może poparzyć nóżki. Również woda w takim naczyniu będzie bardzo ciepła, a jeśli jest jej mało, to może być nawet gorąca;
  • głębokie naczynia są niebezpieczne – szczególnie dla małych gatunków oraz podlotów. Jeśli ptak wpadnie do środka i zmoczy skrzydełka, nie będzie umiał się z niego wydostać i może niestety utonąć;
  • unikaj ekspozycji na słońce – naczynia z wodą dla ptaszków ustawiaj raczej w zacienionym miejscu lub w cieniu;
  • zapewnij dobrą lokalizację – a więc taką, w której ptaki będą czuć się bezpiecznie. Niech nie będzie to miejsce obok furtki, psiej budy czy grilla. Hałas, ruch i bliska obecność innych zwierząt oraz ludzi spowoduje, że ptaki będą się bały podlatywać, a już na pewno nie odpoczną!

Możesz pokusić się o stworzenie zacisznego kącika dla ptaków. Jeśli uda Ci się wygospodarować kawałek terenu, na którym będzie cicho, w pobliżu będą rosnąć drzewa i krzewy owocowe, a przy tym będzie miejsce na to, by zamontować/ustawić poidełko i zawiesić na drzewie lub ścianie budynku budkę lęgową, stworzysz prawdziwy ptasi raj!

Koniecznie przeczytaj  Kompost z liści – jak go zrobić?

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies