Strona Główna Ogród Pojemniki na rozsadę – jakie wybrać?

Pojemniki na rozsadę – jakie wybrać?

Autor: Maciej
Pojemniki na rozsadę

Uprawa roślin wymaga pracy i planowania niemal przez wszystkie miesiące w roku. Jedynie zimą, mamy chwilę przerwy w okresie spoczynku roślin, jednak już z nadejściem lutego, musimy zacząć przygotowania do nowego sezonu uprawnego. Jeżeli uprawiamy warzywa, koniec zimy to czas na przygotowania do siewu nasion oraz produkcji rozsady. Oczywiście możemy też pójść łatwiejszą drogą i kupić gotowe sadzonki w sklepie ogrodniczym. Jeżeli jednak chcemy spróbować samodzielnie wyprodukować rozsadę, to wcale nie musi być trudne. Trzeba tylko się do tego odpowiednio przygotować.

Produkcja rozsady – od czego zacząć?

Uprawa roślin jednorocznych oraz warzyw najczęściej wymaga przygotowania rozsady. Rozsada pod osłoną daje znacznie większe szanse powodzenia uprawy, gdyż wczesną wiosną w gruncie panują trudne warunki, które mogłyby uniemożliwić wzrost rośliny z nasion. Do przygotowania rozsady będziemy potrzebować przede wszystkim odpowiednich, dobrej jakości nasion wybranych roślin, a także specjalnych pojemników. W sklepach ogrodniczych aż roi się od różnych pojemników do rozsady. Problem w tym, które wybrać, jakie sprawdzą się najlepiej?

Jakie pojemniki można używać do rozsady?

Rozsadę możemy przygotowywać w:

• Plastikowych donicach produkcyjnych

• Skrzyniach lub tacach do wysiewu nasion

• Doniczkach z biodegradowalnych materiałów

• Wielodoniczkach

Tace i skrzynie do siewu nasion

Najpopularniejszymi pojemnikami do rozsady są specjalne tace oraz skrzynki do siewu nasion. Mają one swoje wady i zalety. Niewątpliwą zaletą jest oszczędność miejsca oraz łatwiejsza pielęgnacja siewek. Minusy pojawiają się nieco później, kiedy siewki zaczynają rosnąć, mają coraz większą konkurencję i coraz mniej miejsca. Może to powodować nierównomierny rozwój, a nawet zamieranie i choroby. Siewki, które przetrwają, koniecznie trzeba przepikować do osobnych doniczek, co z kolei może uszkodzić ich delikatny jeszcze system korzeniowy. Z siewu nasion w zbiorczych pojemnikach powinniśmy też zrezygnować w przypadku wysiewu roślin nietolerujących przesadzania lub z palowym systemem korzeniowym.

Koniecznie przeczytaj  Ziemia do kwiatów – dlaczego jest tak ważna, dla powodzenia uprawy roślin?

Wielodoniczki do produkcji rozsady

Dużo lepszym rozwiązaniem o podobnych walorach, jeżeli chodzi o wygodę i pielęgnację, jest produkcja rozsady w wielodoniczkach, czy też tacach wielokomórkowych. W tym przypadku wysiewamy rośliny do pojedynczych pojemniczków, każda z nich ma więc własną, indywidualną przestrzeń do wzrostu. Rozsad produkuje się znacznie krócej, siewki są mniej narażone na uszkodzenie korzeni. Minusem tej metody jest dość mała ilość podłoża w poszczególnych okienkach wielodoniczki. Z tego powodu trzeba bardzo skrupulatnie dbać o odpowiednie nawodnienie siewek, ponieważ są one narażone na przesuszenie. Niewielka ilość podłoża to również mało składników odżywczych, z tego powodu może być koniecznie nawożenie dolistne. Wielodoniczki nie zdadzą również egzaminu w przypadku roślin o bardzo małych nasionach, które ciężko wysiać pojedynczo.

Jakie wielodoniczki wybrać na rozsadę?

Po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw i wyborze wielodoniczek jako tych, w których posiejemy rozsadę, przychodzi pora na wybór odpowiedniego modelu. Wielodoniczki mogą być wykonane z plastiku lub z materiałów biodegradowalnych. W przypadku gdy często produkujemy rośliny i używamy wielodoniczek, warto postawić na plastikowe, które po zdezynfekowaniu użyjemy ponownie do nowej rozsady. Jeżeli jednak rozsady produkujemy sporadycznie, a do tego nie mamy gdzie ich przechowywać, lepiej wybrać donice biodegradowalne, które wsadzimy do ziemi razem z sadzonką.

Pojemniki na rozsadę domowej produkcji

Amatorska produkcja rozsady pozwala nam znacznie ograniczyć jej koszty, wykorzystując plastikowe pojemniczki po produktach mlecznych, do wysiewu nasion. Przed wysiewem musimy oczywiście dokładnie umyć pojemniki i zrobić w nich otwory odpływowe. Możemy też być eko i do produkcji rozsady wykorzystać papierowe rolki po papierze toaletowym. Trzeba jednak pamiętać, że nie są one dość trwałe i mogą zostać zaatakowane przez pleśnie.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies