Strona Główna Ogród Pompy do oczek wodnych – co trzeba wiedzieć na ten temat i jakie wybrać?

Pompy do oczek wodnych – co trzeba wiedzieć na ten temat i jakie wybrać?

Autor: Maciej
Pompy do oczek wodnych – co trzeba wiedzieć na ten temat i jakie wybrać?

Oczko wodne w ogródku to jedna z najpiękniejszych dekoracji, dzięki której to miejsce zyskuje absolutnie wyjątkowy charakter. Jednak zaprojektowanie i zbudowanie oczka wodnego to nie wszystko. W trakcie użytkowania niezbędne jest dbanie o czystość wody. W odróżnieniu od naturalnych zbiorników wodnych, w których woda jest cały czas w ruchu i przez to sama się oczyszcza i napowietrza, w oczkach wodnych woda stoi w obiegu zamkniętym. Przez to namnażają się w niej bakterie i inne niepożądane mikroorganizmy, może także brakować tlenu. Utrzymanie równowagi zbliżonej do tej, jaka panuje w naturze, to kluczowa kwestia do tego, by woda była czysta i stwarzała dogodne warunki do życia roślin i ryb. Niezbędne są do tego pompy do oczek wodnych. Jaką dokładnie pełnią funkcję i na co zwracać uwagę przy wyborze? 

Pompy do oczek wodnych: najważniejsze funkcje

Oczko wodne to obieg zamknięty, przez co równowaga biologiczna w takim zbiorniku zostanie szybko zaburzona, ze szkodą dla roślin wodnych, ryb i innych organizmów, które w nim żyją. Stojąca woda, która nie jest wprawiana w ruch tak, jak w przypadku dzikich zbiorników, to raj dla niepożądanych mikroorganizmów. Dlatego jeśli nawet regularnie czyścisz zbiornik mechanicznie, np. wyławiając liście, gałązki i inne zanieczyszczenia, w ten sposób nie poprawisz bezpośrednio jakości wody. 

Tę funkcję pełnią pompy do oczek wodnych. Ich głównym zadaniem jest poruszanie, przepychanie wody, co imituje naturę. Dzięki takiemu poruszaniu wody pompa przede wszystkim:

  • oczyszcza ją;
  • dotlenia ją;
  • pozwala na wyrównanie temperatury w zbiorniku. 

Oprócz pompy potrzebny jest również filtr do wody, który pozwala uniknąć tworzenia się glonów i pomaga zachować klarowność wody. Pompa do oczka wodnego i filtr to nieodłączny duet, który musi ze sobą współpracować. Pompa wodna przepycha również wodę właśnie do filtra. 

Koniecznie przeczytaj  Pestycydy – środki ochrony stosowane w rolnictwie. Czym są?

Jak wybrać odpowiednią pompę?

Wybór pomp do oczek wodnych jest ogromny, dlatego decyzja nie jest najłatwiejsza do podjęcia. Na rynku istnieją dwa rodzaje pomp: wewnętrzne i zewnętrzne. 

Pompy zewnętrzne instaluje się poza zbiornikiem, a ich głównym zadaniem jest wprawianie wody w ruch i tym samym dotlenianie jej. Pompy wewnętrzne instaluje się z kolei w całości pod wodą. Oprócz funkcji napowietrzania wody współpracują ściśle z filtrem, dzięki czemu można ją oczyścić. 

To jednak oczywiście nie wszystko. Oprócz tego każda pompa, wewnętrzna i zewnętrzna, mają określone parametry. Ich wybór zależy przede wszystkim od wielkości i głębokości oczka wodnego, a także dodatkowych efektów, jakie chcemy uzyskać. Niektóre pompy mogą mieć podwójne zadanie i dodatkowo, dzięki rozgałęziaczowi, dostarczać wodę do fontanny (jeśli znajduje się ona w oczku wodnym). Na jakie parametry należy zwrócić uwagę, wybierając pompę do oczka wodnego? To przede wszystkim:

  • wydajność – to nic innego niż zdolność pompy do przefiltrowania określonej ilości wody w określonym czasie. Im mniejsze oczko, tym mniejsza wydajność wystarczy. Ten parametr jest określany w postaci litrów na godzinę;
  • zużycie energii – pompy do oczek wodnych są zasilane energią elektryczną. Biorąc pod uwagę to, że w sezonie pracują codziennie, to pobór mocy jest bardzo istotną kwestią, jeśli nie chcesz otrzymać rachunku za prąd o kosmicznej wartości. Pewną alternatywą w tej kwestii może być solarna pompa wodna, zasilania promieniami słonecznymi. Wówczas nie pobiera energii elektrycznej, jednak długość i wydajność jej działania jest uzależniona od warunków atmosferycznych;
  • długość przewodu zasilającego – to parametr, na który nie zawsze zwraca się uwagę, bo może wydawać się, że jest mało istotny. Jednak szkoda, by na etapie instalacji okazało się, że kabel jest za krótki i nie sięga do gniazdka, albo wręcz przeciwnie – jest zbyt długi i po podłączeniu go okaże się, że kilka metrów leży zwiniętych na ziemi i nie wiadomo, co z nim zrobić;
  • zdolność podnoszenia wody – to parametr istotny dla tych, którzy planują w oczku wodnym zrobić fontannę. 
Koniecznie przeczytaj  Hotel dla owadów – jak go zrobić i po co jest potrzebny?

Nie zawsze potrzebna będzie praca na tych samych obrotach. Dlatego warto wybrać taką pompę, która będzie miała możliwość regulacji mocy pracy. Niemniej ważna jest głośność pracy takiej pompy. Im ciszej, tym lepiej. Nikt nie chce przecież słyszeć przez całą dobę buczenia.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze pompy?

Nie warto również oszczędzać – z założenia pompa ma posłużyć przez wiele lat, będzie także użytkowana codziennie przez cały sezon. Jeśli więc wybierzesz sprzęt tani i na komponentach kiepskiej jakości, rozczarowanie może przyjść bardzo szybko. Głośna praca, mała wydajność, częste awarie czy wręcz uszkodzenia mechaniczne poszczególnych części to sytuacje, których zdecydowanie lepiej unikać. 

Niedopasowanie pompy pod względem mocy czy wydajności, w jedną lub drugą stronę, także ma kluczowe znaczenie dla zadowolenia z użytkowania. Jeśli masz małe oczko wodne, to pompa o mocy od kilku do około 30 W będzie w zupełności wystarczająca. Do dużego oczka trzeba naturalnie wybrać większą moc. Optymalna to pomiędzy 100W a 350 W.

Dobrze również od razu zaopatrzyć się w zestaw: pompa + filtr. Łatwiej będzie wszystko skonfigurować, będziesz mieć także pewność, że obydwa sprzęty będą ze sobą dobrze współgrać.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies