Strona Główna Ogród Przekopywanie warzywnika – jak to zrobić skutecznie?

Przekopywanie warzywnika – jak to zrobić skutecznie?

Autor: Maciej
Przekopywanie warzywnika – jak to zrobić skutecznie?

Warzywa wyhodowane we własnym ogródku to prawdziwe skarby natury. Niepowtarzalny smak, aromat oraz bogactwo witamin, to wystarczające argumenty przemawiające za uprawą warzyw oraz owoców. Te, które na co dzień możemy kupić w sklepie, markecie, a nawet na straganie, niewiele mają wspólnego z tymi z własnej działki. Związane jest to przede wszystkim ze sposobem uprawy. Warzywa oraz owoce uprawiane na sprzedaż muszą być zabezpieczone przed szkodnikami, a także muszą gwarantować obfite plony. Aby było to możliwe, konieczne jest używanie różnego rodzaju oprysków, a także nawozów, które nie zawsze są organiczne.

Dlaczego warto założyć własny warzywnik?

Nigdy nie mamy pewności, jak uprawiane były warzyw, które kupujemy w sklepie. Z tego też powodu, nie możemy mieć pewności, że rzeczywiście zapewnią nam te wszystkie naturalne witaminy, na które liczymy. Pewność tę daje nam tylko samodzielna uprawa, podczas której to my decydujemy czy nawozimy, czym nawozimy i jak pielęgnujemy rośliny. Założenie warzywnika wcale nie jest trudne. Nie musisz mieć od razu hektara pola uprawnego, aby uprawiać marchewkę. Wystarczy kilka metrów kwadratowych działki, a nawet jedna drewniana skrzynia, trochę żyznej gleby i nasiona. Wielkość warzywnika oraz to, co w nim zasadzisz, zależy od Twoich możliwości oraz potrzeb. Zanim jednak zaczniesz, powinieneś poznać praktyki, które pomogą Ci o niego dbać i utrzymywać podłoże w dobrej kondycji. Dzięki temu będziesz mógł każdego sezonu liczyć na obfite plony pysznych i zdrowych warzyw.

Przekopywanie warzywnika – dlaczego jest takie ważne?

Przekopywanie ogródka warzywnego to jedna z najważniejszych prac przygotowawczych i pielęgnacyjnych. Dlaczego to takie istotne? Przede wszystkim chodzi o zapewnienie warzywom lekkiego oraz żyznego podłoża. Ziemia w ciągu całego okresu wegetacyjnego narażona jest na działanie czynników atmosferycznych. Wiatr, deszcz, silne słońce, suche powietrze. Wszystko to doprowadza do tego, że struktura gleby staje się zbita. Zbita ziemia nie oferuje optymalnych warunków do wzrostu roślin, ponieważ słabo przepuszcza powietrze oraz wodę, a także ciepło. Przekopanie gleby jest prostą czynnością, która rozbija zbite struktury, a tym samym napowietrza ziemię i poprawia jej przepuszczalność. Ponadto przekopywanie aktywuje mikroorganizmy glebowe, które są bardzo pożyteczne, ponieważ rozkładają resztki organiczne w glebie.

Koniecznie przeczytaj  Najpiękniejsze drzewa do ogrodu - TOP 15

Jak poprawnie przekopać warzywnik?

Podczas przekopywania warzywnika trzeba zadbać o to, aby usunąć z ziemi chwasty, resztki roślin z poprzedniego sezonu, a także kamienie. Czysta gleba stworzy znacznie lepsze warunki do wzrostu oraz rozwoju roślin. Podczas przekopywania warto również od razu nawieźć podłoże. Możesz do tego użyć domowego kompostu lub dobrze rozłożonego obornika. Podczas przekopywania wymieszaj nawóz z ziemią, a ten zaopatrzy ją w doskonałą warstwę materii organicznej. Na etapie przekopywania możesz też wpłynąć na odczyn gleby. Przykładowo zbyt kwaśną ziemię, można nawieźć wapnem ogrodniczym. Dostarczy ono do gleby dobroczynne składniki mineralne, a do tego odkwasi glebę, podwyższając jej zbyt niskie pH. Zbyt kwaśny odczyn gleby często jest przyczyną pogorszenia jakości i ilości plonów.

Kiedy i dlaczego trzeba przekopywać warzywnik?

Ogródek warzywny najlepiej przekopać na jesień – im później, tym lepiej. Podczas tego zabiegu struktura mikroorganizmów glebowych zostaje naruszona, jednak robiąc to jesienią, spokojnie zdążą się one odbudować przed kolejnym sezonem wegetacyjnym. Ponadto, w przypadku łączenia przekopywania z nawożeniem np. obornikiem, jesień jest znacznie lepszym terminem. Świeży obornik wiosną mógłby być dla roślin szkodliwy. Po wymieszaniu obornika z ziemią na jesień spokojnie zdąży się on rozłożyć, i na wiosnę zapewnić doskonałe warunki do siewu. Oczywiście warto wiedzieć, że niektóre gatunki roślin – np. rośliny korzeniowe można siać dopiero około 2-3 lata po zastosowaniu obornika. Warto więc uwzględnić tę informację podczas planowania nawożenia oraz kolejnego sezonu uprawy. Jesienne przekopywanie warzywnika nie jest wskazane w przypadku gleby piaszczystej, lekkiej i mocno przepuszczalnej. Ponadto, nie powinno się przekopywać warzywnika po deszczu, kiedy podłoże jest ciężkie i wilgotne. Może to mieć skutek odwrotny do zamierzonego i zamiast polepszyć, pogorszy kondycję podłoża.

Zalety jesiennego przekopywania warzywnika

Oprócz poprawy struktury i przepuszczalności gleby oraz możliwości dodatkowego nawiezienia podłoże jest jeszcze kilka zalet przekopywania warzywnika. Szkodniki to odwieczny wróg ogrodników. Zarówno tych uprawiających rośliny ozdobne, jak i te jadalne. Owady wpływają niekorzystnie na plony, powodują często duże spustoszenie i niweczą całą naszą pracę. Przekopując warzywnik na jesień, mamy szansę pozbyć się ich w sposób naturalny. Wiele gatunków owadów jesienią chowa się w ziemi lub ściółce, gdzie planują przeczekać zimę. Niektóre zimują w formie larwalnej inne w formie dorosłej. Dokładnie przekopując grządkę, mamy szansę w dużej mierze ograniczyć populację owadów, bez użycia środków chemicznych. Ponadto w ten sposób możemy skutecznie pozbyć się typowych szkodników glebowych takich jak drutowce czy pędraki. Kolejną zaletą przekopywania ogródka warzywnego jest ograniczenie jego zachwaszczenia. Poskutkuje to zwłaszcza na chwasty wieloletnie. Ponadto, możemy też zwalczyć choroby gleby takie jak zaskorupienie czy zbrylenie. Pod wpływem mrozu grudki ziemi rozbiją się na mniejsze, poprawiając gruzełkowatą strukturę gleby.

Koniecznie przeczytaj  Borówka - uprawa i pielęgnacja. Jak wyhodować borówkę w swoim ogrodzie?

Jak przekopać warzywnik?

Wiemy już, że przekopywanie warzywnika jest bardzo ważne i potrzebne. Pora więc dowiedzieć się jak to zrobić, aby proces przyniósł zamierzone i oczekiwane efekty. Pierwszym krokiem jest oczyszczenie grządki z chwastów oraz resztek po zbiorowych. Na początku musimy tylko wzruszyć ziemię motyką lub widłami. To bardzo ważny etap, ponieważ pozostawione w glebie chwasty mogą odrosnąć nawet z niewielkich fragmentów. Z kolei resztki warzyw mogą zawierać przetrwalnikowe formy chorobotwórczych patogenów. Patogeny te mogą zaatakować świeżo zasadzone rośliny wiosną. Kolejny krok to dokładne i jak najgłębsze przekopanie podłoża. Najlepiej, aby robić to na całą głębokość szpadla. Bryły odwracamy o 180 stopni i pozostawiamy je w tak zwanej ostrej skipie. W ten sposób gleba zostanie przemrożona głębiej, a tym samym poprawi się jej struktura gruzełkowata.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies