Strona Główna Ogród Przesadzanie roślin liściastych – jak i kiedy najlepiej to robić?

Przesadzanie roślin liściastych – jak i kiedy najlepiej to robić?

Autor: Maciej
Przesadzanie roślin liściastych – jak i kiedy najlepiej to robić?

Przesadzanie roślin w ogrodzie to dla Wielu amatorów pracy w ogrodzie twardy orzech do zgryzienia. Wątpliwości, które pojawiają się w tej kwestii, dotyczą tego, kiedy jest najlepsza pora na presadzanie. Jakie roślin można bezpiecznie przesadzać? Czy wszystkie rośliny nadają się do przesadzania? A także, kiedy bezwzględnie nie można przesadzać drzew czy krzewów? Potrzeba przesadzania roślin pojawia się z różnych przyczyn. Często związane jest to ze zbyt dużym rozrostem danej rośliny, która na swoim stanowisku zaczyna przysłaniać inne, lub zwyczajnie jest dla niej zbyt ciasno. Czasami okazuje się, że do zaaranżowania jakiegoś elementu architektury ogrodowej, konieczne jest przesadzenie roślin, które mogą z tym kolidować. Zwyczajnie też może się okazać, że stwierdzimy, że dany okaz będzie lepiej prezentował się w innym miejscu. Bez względu na przyczynę i pobudki, jakie nami kierują, podczas przesadzania roślin liściastych trzeba pamiętać o kilku istotnych zasadach.

Kiedy przesadzać rośliny liściaste?

Przede wszystkim, planując przesadzanie roślin w ogrodzie, musisz wybrać odpowiednią do tego porę. Najlepiej jest to wykonać, gdy rośliny są jeszcze w spoczynku. Może to być wczesna wiosna, przed rozpoczęciem wegetacji, lub późna jesień, po jej zakończeniu. W tym okresie nie ma ryzyka, że roślina uschnie z powodu zbyt dużego parowania wody z liści. Podczas przesadzania system korzeniowy może ulec znacznemu uszkodzeniu, dlatego roślina będzie bardziej narażona na uschnięcie. Podczas fazy spoczynku, transpiracja wody jest wstrzymywana, dzięki czemu roślina ma szansę zregenerować system korzeniowy przed wypuszczeniem liści.

Przesadzanie krzewów liściastych

Przesadzanie właściwie zawsze niesie pewne ryzyko i nie pozostaje bez wpływu na dalszy wzrost i ogólną kondycję rośliny. Niektóre gatunku roślin szczególnie źle znoszą przesadzanie, dlatego przed ich posadzeniem warto dobrze przemyśleć miejsce docelowe. Większość roślin jednak całkiem nieźle radzi sobie z adaptacją do nowych miejsc. Dużą rolę w tym, jak roślina poradzi sobie po przesadzeniu, odgrywa cały proces przenoszenia. Począwszy od wybrania odpowiedniej pory, poprzez przygotowanie miejsca docelowego, przygotowanie rośliny do przekopania. Aż do samego punktu kulminacyjnego, którym jest wykopanie rośliny i przeniesienie jej na nowe miejsce. Bardzo ważna jest również pielęgnacja po przesadzeniu, która pomoże roślinie przetrwać ten trudny czas.

Koniecznie przeczytaj  Zawilce ogrodowe - pielęgnacja i uprawa

Zasady przesadzania roślin liściastych

Aby proces przesadzania przebiegł pomyślnie, a rośliny dobrze i szybko zaadaptowały się w nowym miejscu, musisz przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim termin przesadzania. Wcześniej wspominaliśmy, aby przesadzać wczesną wiosną lub późną jesienią. Warto jednak dodać, że o ile w przypadku młodych osobników, oba te terminy będą odpowiednie, o tyle starsze krzewy i drzewa, lepiej przesadzać jesienią. Trzeba wówczas poczekać do opadnięcia liści – będzie to sygnał, że już możesz planować przenosiny.

Jak przesadzać rośliny?

Pierwszym krokiem do przesadzenia danej rośliny jest przygotowanie nowego miejsca, w którym chcesz ją zasadzić. Musisz wykopać dołek mniej więcej dwa razy większy niż przewidywana bryła korzeniowa rośliny. Ziemię wydobytą z dołka wymieszaj dokładnie z dobrej jakości kompostem lub podłożem bogatym w próchnicę. Tak przygotowaną mieszanką wyłóż dno oraz boki wykopanego dołka. Kolejny krok to wykopanie rośliny. Krzew czy też drzewo przeznaczone do przesadzenia obkop dokładnie poza obrysem korony. Dzięki temu przytniesz stare i zdrewniałe korzenie, a także ochronisz młode. Jeżeli planujesz przesadzać rozłożysty krzew, łatwiej będzie CI przy nim pracować, jeśli koronę obwiążesz sznurkiem. Za pomocą wideł usuń delikatnie darń oraz część ziemi wokół rośliny. Przy użyciu szpadla podetnij korzenie rosnące głęboko. Pod bryłę podłóż płótno, które następnie obwiąż wokół korzenie. W ten sposób roślina jest gotowa do transportu.

Jak zasadzić wykopany krzew liściasty?

Po dotransportowaniu rośliny w miejsce docelowe wróć do przygotowanego wcześniej dołka. Wysyp na jego dno warstwę żyznej gleby, a następnie umieść w nim roślinę z bryłą korzeniową. Delikatnie zdejmij płótno, którym owinięty był korzeń. Dół zasyp resztą dobrej jakości gleby, a następnie dokładnie udepcz. Pamiętaj, aby stworzyć wokół szyjki korzeniowej rośliny tak zwaną miskę, czyli wgłębienie, które zatrzyma wodę przed odpłynięciem. Obsadzony w ziemi i obsypany krzew czy drzewo podlej obficie wodą. Pamiętaj, aby przez pierwszy sezon wegetacyjny po przesadzeniu regularnie nawadniać roślinę. Nie będzie ona miała jeszcze zbyt wydajnego systemu korzeniowego i może sama nie poradzić sobie z zaopatrzeniem się w wodę.

Koniecznie przeczytaj  Begonia bulwiasta – charakterystyka, uprawa i pielęgnacja

Jakie rośliny nie lubią przesadzania?

Jak już wspominaliśmy, niektóre gatunki roślin szczególnie źle znoszą przeprowadzki, dlatego w miarę możliwość, lepiej ich na nie nie narażać. Do roślin, które nie lubią przesadzania, zaliczamy:

  • magnolie
  • budleje
  • lilaki
  • irgi
  • oczary

Rośliny te mają bardzo delikatne korzenie, a także są wrażliwe na przesuszanie, dlatego mogą one bardzo źle znieść przeprowadzkę. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu musisz przesadzić jedną z tych delikatnych roślin, odpowiednie ją do tego przygotuj. Pomocne będzie przycięcie wszystkich pędów tejże rośliny o 2/3 długości, po posadzeniu w nowym miejscu. Ważne jest także regularne nawadnianie.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies