Strona Główna Ogród Przycinanie drzew i krzewów – kiedy to robić?

Przycinanie drzew i krzewów – kiedy to robić?

Autor: Maciej
Przycinanie drzew i krzewów

Przycinanie gałęzi drzew i krzewów owocowych to jeden z podstawowych zabiegów, dzięki którym kwitną lepiej. Aby jednak przycinanie przyniosło oczekiwane efekty, trzeba wiedzieć, kiedy i w jaki sposób to robić. Dzięki temu rośliny będą zdrowe, będą wyglądać estetyczniej, a także będą po prostu lepiej kwitnąć. Kiedy przycinać drzewa i krzewy i w jaki sposób to robić? Podpowiadamy! 

Rodzaje cięć drzew i krzewów

Drzewa i krzewy można przycinać na dwa sposoby: odcinając chore lub uschnięte części, a także nadając im kształt. Ten pierwszy rodzaj to tzw. cięcia sanitarne, które mają za zadanie pomóc zachować zdrowie krzewów i drzew. Cięcia formujące, jak sama nazwa wskazuje, służą nadaniu krzewom i drzewom odpowiedniego kształtu. To zabieg estetyczny. 

Cięcia mogą być mocniejsze lub słabsze. W przypadku cięć mocnych zostawia się tylko 2-3 pąki, w przypadku słabych – nawet 6-7. Mocniej przycięte rośliny wydadzą silniejsze liście i kwiaty, niż te słabiej przycięte. Co prawda będzie więcej liści i kwiatów, ale będą słabsze i mniej okazałe. 

Cięcia sanitarne

Cięcia sanitarne to zabieg wykonywany w celu poprawienia kondycji i zdrowia danej rośliny. W tym przypadku odcina się nie tylko zeschnięte i chore liście, a także uszkodzone pędy. Istotne jest to, że cięcia sanitarne przeprowadza się wiosną, przed rozpoczęciem okresu wegetacji. 

Cięcia formujące

Cięcia formujące nadają roślinom pożądanego kształtu. Zasada wykonywania tych cięć jest prosta:

  • rośliny kwitnące wiosną przycinamy latem;
  • rośliny kwitnące latem przycinamy wczesną wiosną.

Jeśli rośliny przycinasz wiosną, pamiętaj, by poczekać na cieplejsze dni, tj. takie, kiedy temperatury nocą nie spadają już poniżej kilku stopni na minusie. 

Przycinanie drzew owocowych

Drzewa owocowe można przycinać praktycznie przez cały rok. Najczęściej jednak robi się to zimą lub wczesną wiosną. Doświadczeni ogrodnicy rekomendują przycinanie w okresie przedwiośnia. Taki zabieg pobudza roślinę do wzrostu wraz z nadejściem wiosny, dzięki czemu rośnie bujniej i zdrowiej. 

Koniecznie przeczytaj  Naturalny nawóz na wyciągnięcie ręki — kompostownik w Twoim ogrodzie. Czy możesz wrzucać do niego fusy z kawy?

Nic nie stoi na przeszkodzie do tego, by przycinać je również wiosną i latem. Jedynym wyjątkiem jest jesień – drzewa i krzewy przycinane przed nadejściem zimy są mniej odporne na mróz, co może skutkować przemarznięciem i ich zniszczeniem. 

Jeśli zdecydujesz się na przycinanie drzew i krzewów zimą, weź pod uwagę ich gatunki. Jedne są bowiem bardziej, inne mniej odporne na mróz. Przycinanie bardziej wrażliwych roślin lepiej odłożyć na wiosnę, niż ryzykować ich zniszczeniem przez przemarznięcie. 

Pracownik ścinający gałąź drzewa

Przycinanie iglaków i krzewów zimnozielonych

Przycinanie roślin to zabieg obejmujący nie tylko drzewa i krzewy liściaste, ale również iglaki. W przypadku iglaków z cięciem warto wstrzymać się do czasu ustania przymrozków. Przycina się je również dopiero wówczas, gdy wznowią wegetację. Poznasz to po nowych przyrostach na gałązkach. Ta sama zasada dotyczy zimozielonych krzewów liściastych. 

Warto jednak mieć na uwadze to, że iglaki i krzewy liściaste zimozielone nie wymagają w zasadzie cięć sanitarnych, a ingerencja w postaci przycinania ogranicza się raczej do niewielkich korekt estetycznych. 

W przypadku iglaków warto także mieć na uwadze to, że niektóre gatunki dobrze znoszące cięcie można przycinać w miarę potrzeb nawet dwa razy w roku: wiosną, przed okresem aktywności, a także latem. Do tych gatunków zaliczają się między innymi tuje, bukszpan i cis. 

Narzędzia niezbędne do przycinania

Przycinanie, zarówno sanitarne, jak i formujące, to zabieg, który powtarza się co najmniej raz w roku. Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt, istotna jest nie tylko technika cięcia, ale również narzędzia, jakich do tego używasz. Tępy sekator czy piła nie będą ciąć równo, a szarpać gałęzie i pędy, uszkadzając tym samym roślinę i mając negatywny wpływ na jej estetykę. 

Poza tym praca tępymi narzędziami będzie o wiele bardziej męcząca i czasochłonna. Zamiast odciąć sprawnie jednym ruchem zbędny fragment rośliny, będziesz się męczyć i ją kaleczyć. 

Koniecznie przeczytaj  Krzewuszka - charakterystyka i pielęgnacja

Wybór narzędzi zależy przede wszystkim od tego, jaki typ roślinności dominuje w Twoim ogrodzie. Do odcinania niewielkich, cienkich pędów wystarczy zwykły sekator. Do tych większych, grubszych – przyda się sekator oburęczny. Aby z łatwością pozbyć się pędów na wysokości, przyda się sekator teleskopowy. Do przycinania i formowania żywopłotu niezbędne będą nożyce: ręczne lub elektryczne. 

Pamiętaj o tym, że nieprawidłowe przycinanie (za wysoko, za nisko, o nieodpowiedniej porze roku czy używając tępych narzędzi, które będą po prostu kaleczyć roślinę) może nawet zniszczyć krzew czy drzewo. Dlatego do wyboru narzędzi podejdź rozsądnie i nie kieruj się tylko ceną, ale także wygodą użycia i jakością wykonania. Połączenie wiedzy z dobrymi narzędziami przyniesie oczekiwane rezultaty, a wykonanie prac będzie o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze. 

Mężczyzna przycinający krzewy sekatorem

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies