Strona Główna Ogród Przycinanie jabłoni – pielęgnacja i formowanie jabłoni

Przycinanie jabłoni – pielęgnacja i formowanie jabłoni

Autor: Maciej
Przycinanie jabłoni – pielęgnacja i formowanie jabłoni

Przycinanie drzewek owocowych to jedna z podstawowych czynności pielęgnacyjnych, niezbędnych do ich zdrowego wzrostu i obfitego owocowania. Aby jednak przycinanie dawało pożądane rezultaty i pomogło, zamiast zaszkodzić roślinie, trzeba wykonywać je w odpowiednim czasie oraz w odpowiedni sposób. Różne gatunki roślin, drzew czy krzewów mają nieco inne wymagania co do zabiegów pielęgnacyjnych, w tym również cięcia. Jabłonie to bardzo popularne drzewa owocowe, które mogą zagwarantować nam dostęp do smacznych i zdrowych owoców, pod warunkiem, że odpowiednio o nie zadbamy. Dowiedz się jak przycinać i formować jabłonie, aby rosły bujnie, obficie owocowały, a do tego atrakcyjnie się prezentowały.

Dlaczego przycinanie jabłoni jest tak ważne

W przypadku większości roślin, zarówno ozdobnych, jak i uprawnych przycinanie jest bardzo ważnym elementem pielęgnacyjnym, mającym wpływ na kondycję danej rośliny. Tak również jest w przypadku drzew jabłoni. Przede wszystkim jabłonie przycinamy po to, aby zachować jego odpowiedni kształt, jednak nie tylko z tego powodu. Oczywiście forowanie drzewa jest istotne ze względów estetycznych, ale też praktycznych – zbyt duży rozrost może powodować zdominowanie ogrodu, a to z pewnością nie jest pożądane. Jednak kluczową kwestią jest obfitość plonów. Jabłoń regularnie przycinana w odpowiedni sposób będzie owocowała obficie. Aby owoce były duże i słodkie potrzebują dostępu do światła i to właśnie w dużej mierze podstawowy cel przycinania jabłoni. Prześwietlanie korony drzew, usuwanie starych czy uszkodzonych gałęzi, ma zagwarantować dobry dostęp do światła, a co za tym idzie poprawić efektywność i jakość zbiorów. Jabłonie trzeba więc przycinać od samego początku, od momentu posadzenia, z zachowaniem regularności – najlepiej robić to dwa razy w roku.

Jak przycinać jabłonie?

Przycinanie jabłoni wykonuje się z kilku powodów. Przede wszystkim po to, aby nadać drzewkom odpowiednią formę oraz pokrój, ale również po to, aby pobudzić je do wzrostu, odświeżyć, prześwietlić korony i stworzyć optymalne warunki do owocowania. W sadach towarowych najczęściej uprawiane są jabłonie karłowe lub półkarłowe, o koronach wrzecionowych, w kształcie przypominającym stożek. Taki pokój gwarantuje dobre doświetlenie, a co za tym idzie obfite plony. Przycinając więc jabłonie w sadach towarowych, dążmy do uzyskania właśnie takiej formy drzewa. Jabłonie rosnące w sadach i na działkach możemy przycinać i formować nieco inaczej. Sposób, częstotliwości i termin przycinania będą w dużej mierze zależny od jakości gleby, na której rosną drzewa, a także rozstawu drzew. Im gęściej rosną drzewa, tym mocniejsze musi być cięcie i odwrotnie, rzadziej rozstawione sadzonki, oznaczają rzadsze i delikatniejsze przycinanie. Pojedyncze drzewa rosnące na dużych przestrzeniach wystarczy przycinać co kilka lat, wykonując tak zwane cięcie prześwietlające.

Koniecznie przeczytaj  Domek ogrodowy nie tylko dla dzieci, czyli jak udekorować działkę w praktyczny sposób

Zasady przycinania jabłoni

O ile jak już wspomniano wcześniej, sposób cięcia, jego siła i częstotliwość zależna jest od rodzaju uprawy i ciężko jednoznacznie określić jak to robić, o tyle można wyszczególnić kilka kluczowych zasad przycinania jabłoni, Sprawdzą się one w każdym przypadku i stosując je, możemy być niemal pewni, że przycinanie jabłoni wykonamy prawidłowo. Przycinając jabłonie, musimy więc pamiętać o tym, aby:

  • Usuwać pędy konkurujące z przewodnikiem, przewodnik natomiast przycinać dopiero wtedy, gdy przerasta podporę
  • Usuwać pędy rosnące pod zbyt ostrym kątem
  • Cięcie wykonywać w suche dni o niskiej wilgotności powietrza
  • Używać ostrych i zdezynfekowanych narzędzi do przycinania jabłoni
  • Usuwać pędy porażone przez choroby i szkodniki
  • Rany po usunięciu grubych konarów odpowiednio zabezpieczyć przed wysychaniem i atakiem patogenów

Sposoby przycinania jabłoni

Istnieje kilka metod przycinania jabłoni, jedną z nich jest tak zwane cięcia na klik. Metoda ta uważana jest za najlepszą metodę przycinania jabłoni i można z niej korzystać nawet w przypadku młodych sadzonek. Metoda cięcia jabłoni na klik polega na tym, że cięcie wykonywane jest w jednorocznym przyroście. Najczęściej są to gałęzie dolnego piętra. Po praz pierwszy gałąź skracamy o 1/3 długości, w kolejnych latach natomiast zostawiamy jedynie 3-4 pąki jednorocznego przyrostu, a resztę wycinamy. Ten sposób przycinania powoduje wyrastanie wielu krótkopędów, które zakończone są pąkiem kwiatowym.

Wpływa on na bardzo dobre owocowanie drzewa. Musimy pamiętać podczas cięcia na klik, aby na końcu przyciętej gałęzi znajdował się pąk liściowy, a nie kwiatowy, aby nie doszło do zbytniego obciążenia, a co za tym idzie wyłamania gałęzi pietra dolnego. Drugą metodą przycinania jabłoni jest tak zwane cięcie na czop. Polega ona na tym, że podczas cięcia grubszych gałęzi jabłoni pozostawiamy dłuższy fragment gałęzi, tak zwany czop. Im grubsza gałąź, tym czop powinien być dłuższy. Pozostawianie czopów podczas przycinania ogranicza wnikanie chorób do przewodnika, pozwala na wybijanie nowych cennych pędów, a także zapobiega przemarzaniu przewodnika.

Przycinanie starych jabłoni

Jeżeli chodzi o przycinanie starych jabłoni, to musimy przede wszystkim skupić się na usunięciu wyłamanych, uszkodzonych gałęzi oraz tych z oznakami choroby, usuwamy także młode gałązki tak zwane wilki. Po pozbyciu się wilków i uszkodzonych pędów możemy przejść do przycinania właściwego. Polega ono w przypadku starych jabłoni na usunięciu tylko tych gałęzi, które zacieniają pędy poniżej. Aby odmłodzić starą jabłoń, musimy robić to stopniowo przez kilka lat. Nie zaleca się jednorazowego usuwania zbyt wielu starych konarów, ponieważ wpłynie to negatywnie na owocowanie. Jabłoń, zamiast owocować, skupi się na wzroście. Zostawiamy grube gałęzie na dole drzewa, dbając o to, aby nie były zacienione. Z kolei grubsze konary z wierzchołka przycinamy w taki sposób, aby nie pokładały się na gałęziach z niższych partii. Systematycznie przycinane w ten sposób stare jabłonie, po kilku latach zostaną skutecznie odmłodzone i pobudzone do owocowania.

Koniecznie przeczytaj  Ogród na dachu – wszystko, co trzeba wiedzieć, aby go zbudować

Cięcie młodych jabłoni

Cięcie młodych jabłoni polega na usunięciu wszystkich pędów, które rosną pod zbyt ostrym kątem, ponieważ będą one konkurować z przewodnikiem. Gałęzie z dolnego piętra przycinamy delikatnie, aby pobudzić drzewo do wzrostu i rozkrzewiania. Cięcie młodych jabłoni nie może być zbyt intensywne, ograniczamy je więc do minimum po to, aby jak najszybciej zaczęły owocować. W przypadku młodych sadzonek, przy których stosujemy podpory, przewodnik przycinamy dopiero wtedy, kiedy osiągnie on docelową wysokość. Jeśli natomiast drzewka rosną bez podpór, wówczas przewodnik przycinamy około 30-40 cm nad ostatnim pędem bocznym.

Kiedy przycinać jabłonie?

Termin przycinania jabłoni jest bardzo ważny, ponieważ od niego będzie zależało w dużej mierze zachowanie drzewa w sezonie. Istnieje kilka możliwych terminów ciecia jabłoni, a każdy z nich różni się nieco efektami, jakich możemy się po nim spodziewać. Termin cięcia jabłoni wybieramy więc, biorąc pod uwagę pożądany efekt i cel, który chcemy osiągnąć.

Przycinanie jabłoni jesienią

Jesienne cięcie jabłoni praktykowane jest dość rzadko, jednak niektórzy ogrodnicy właśnie ten termin przycinania preferują. Wykonuje się go niedługo po zbiorach jabłek, gdy liście są jeszcze aktywne. Ten rodzaj cięcia ma na celu ograniczenie wzrostu drzewa w kolejnym sezonie. Z tego powodu jesienne cięcie jest szczególnie preferowane i powszechnie stosowane w tak zwanych sadach towarowych, gdzie odpowiedni wzrost drzewek umożliwia wygodne zbiory, samo cięcie wykonywane jest maszynowo przez specjalne listwy tnące.

Cięcie jabłoni latem

Letnie cięcie jabłoni należy do drugiego najczęściej stosowanego terminu przycinania tych drzew owocowych. Wykonuje się go około 4 tygodnie przed planowanymi zbiorami, dlatego nie można wyznaczyć sztywnej granicy letniego cięcia. Wszystko zależy do uprawianej odmiany jabłek oraz terminu, w jakim przypada ich pełna dojrzałość, a także panujących warunków atmosferycznych, które przekładają się na tę dojrzałość oraz zbiory. Nie należy wykonywać letniego cięcia wcześniej niż 4 tygodnie przed zbiorami, ponieważ może to doprowadzić do ponownego wzrostu drzewa, a to z kolei może narazić je, na przemarzniecie zimą. Letnie cięcie jabłoni polega na pozbyciu się długich pędów jednorocznych, tak zwanych wilków. Dzięki temu korona jest lepiej prześwietlona, do owoców dostaje się więcej światła, a to z kolei wpływa na ich lepszy wzrost oraz smak. Dobre nasłonecznienie jabłoni skutkuje również poprawą kondycji pąków zakładanych na kolejny rok.

Koniecznie przeczytaj  Cytrusy a kompost. Czy można kompostować resztki owoców cytrusowych?

Zimowe cięcie jabłoni

Do najbardziej rozpowszechnionych terminów przycinania jabłoni należy zima. Cięcie wykonujemy mniej więcej w drugiej połowie lutego, kiedy mamy pewność, że temperatury nie powinny spaść już poniżej -20 stopni Celsjusza. W przypadku młodych jabłoni możemy odczekać nieco z cięcie na przykład do początku marca, jeśli końcem lutego mrozy wciąż są dokuczliwe. Stare drzewa są znacznie mniej wrażliwe na przemarznięcia, dlatego druga połowa lutego powinna być optymalnym terminem do wykonania cięcia. Doświadczeni hodowcy bez problemu odróżnią zimą pąki kwiatowe od pąków liściowych, dzięki czemu cięcie będzie znacznie łatwiejsze. W tym okresie warto również usunąć pędy, na których zauważymy choroby drewna, kory lub mączniaka, a także pędy, które zostały porażone przez szkodniki. Zimowe cięcie znacznie pobudza drzewo do wzrostu podczas okresu wegetacji, dlatego dobrze mieć to na uwadze, planując termin cięcia.

Cięcie jabłoni wiosną

Wiosenne przycinanie jabłoni należy wykonywać wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie rozróżnić pąków kwitowych o liściowych zimą. Kiedy drzewa rozpoczną wegetację, nie powinno być z tym już problemu. Wiosenne cięcie jabłoni w dużej mierze ogranicza wzrost drzewa w sezonie.

Cięcie i co jeszcze? Jak jeszcze pielęgnować jabłonie?

Cięcie jabłoni to bardzo ważna czynność pielęgnacyjna, bez której drzewa szybko zaczęłyby marnieć i słabiej owocować. Jednak to nie jedyne zabiegi, jakie warto wykonywać w celu poprawy kondycji jabłoni oraz pobudzenia owocowania. Co zatem jeszcze robimy, aby nasze jabłonie wydawały obfite i zdrowe plony? Bardzo ważne jest regularne nawożenie jabłoni, które zagwarantuje drzewom podaż składników odżywczych niezbędnych do zdrowego wzrostu.

Możemy zastosować nawóz organiczny lub mineralny. Najlepiej oczywiście stosować nawozy organiczne takie jak dojrzały obornik, kompost czy gnojówka. Jabłonie to łakomy kąsek dla różnych gatunków szkodników, dlatego, jeśli nie chcemy stracić zbiorów, musimy reagować szybko, gdy tylko zauważymy pierwsze sygnały pojawienia się choroby lub ataku szkodników. W sklepach ogrodniczych dostaniemy różne rodzaje oprysków, które pomogą skutecznie zwalczyć zarazę. Ważne, aby reagować szybko, zanim choroba porazi całe drzewo i zaatakuje owoce. Jeszcze jednym istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym, jaki warto zaplanować jesienią, jest bielenie pni drzew. Zabezpiecza to drzewka przed powstawaniem ran zgorzelowych. Bielenie wykonujemy za pomocą specjalnego wapna do bielenia drzew, w okresie między listopadem a styczniem.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies