Strona Główna Kwiaty Przycinanie róż – jak, kiedy i po co przycinać?

Przycinanie róż – jak, kiedy i po co przycinać?

Autor: Maciej
Przycinanie róż – jak, kiedy i po co przycinać?

Róże to jedne z najpopularniejszych kwitnących roślin ogrodowych. Nie bez powodu róża nazywana jest królową kwiatów. Występują w przeróżnych odmianach, kolorach i formach, dzięki czemu idealnie odnajduje się w każdym ogrodzie. Róże pnące, wspaniale zdobią altany czy też łuki w ogrodowych alejkach, róże wielkokwiatowe, o dużych, pełnych kwiatach na pojedynczych łodygach, doskonale nadają się do wazonu, a w ogrodzie dostojnie zdobią najbliższe sobie otoczenie. Róże miniaturowe bez trudu możemy uprawiać w donicach na balkonach, tarasach, a nawet w domu, natomiast róże okrywowe ze swoją skłonnością do płożenia i silnym kwitnięciem, pięknie prezentują się na różnego rodzaju rabatach, skalniakach oraz skarpach. Uprawiając róże w swoim ogrodzie, musimy jednak pamiętać o tym, że wymagają one odpowiedniej pielęgnacji, która zapewni obfite kwitnienie i intensywny wzrost. Kluczem w pielęgnacji róż w ogrodzie jest ich przycinanie. Poniżej prezentujemy przydatny poradnik po co, jak i w jakich okresach przycinać róże?

Po co przycinać róże?

Jak już wspomniano, przycinanie róż to podstawowy zabieg pielęgnacyjny tychże roślin. Mimo że sam sobie nie jest on trudny czy skomplikowany, to jednak warto znać podstawowe zasady przycinanie poszczególnych gatunków róż. Bo to właśnie to kryterium będzie kluczowe, jeżeli chodzi o termin oraz sposób przycinania tych roślin. Odpowiednie przyciąganie róż nie tylko wpłynie pozytywnie na ich kwitnienie, ale też pomoże utrzymać odpowiednią strukturę i kształt rośliny, co zagwarantuje pożądane efekty estetyczne. Dzięki regularnemu przycinaniu róże pobudzane są do wzrostu i kwitnienia, ale nie tylko. Jest to też niezbędne, aby do wnętrza krzewów trafiała odpowiednia ilość powietrza oraz światła, niezbędnego dla utrzymania ich w dobrej kondycji, a przede wszystkim zniwelowania ryzyka chorób.

Koniecznie przeczytaj  Pelargonie - kolorowe królowe balkonów i parapetów. Uprawa i pielęgnacja

Podcinanie róż – co musisz o nim wiedzieć?

Jest kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać podczas podcinania róż. Przede wszystkim musimy dbać o to, aby powierzchnia rany była możliwie jak najmniejsza, a także maksymalnie gładka i równa. Musimy też pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od najniższego pąka. Ze względu na to, że róże to rośliny bardzo delikatne i podatne na choroby grzybowe, musimy zadbać, aby cięcie wykonywać dobrze naostrzonym sekatorem, uważając na to, żeby nie miażdżyć i nie ranić pędów.

Jak przycinać róże?

Cięcie róż należy wykonywać w odległości od 0,5 do 0,8 cm od ostatniego zdrowego pąka. Cięcie powinno być wykonane płasko lub delikatnie skośnie. W przypadku, gdy zauważymy, że na pędzie występują brunatne przebarwienia, zrakowacenia lub pęknięcia, wówczas cięcie należy przeprowadzić niżej, w odpowiedniej odległości ponad ostatnim zdrowym pąkiem. Musimy też zwrócić uwagę na kierunek, w którym wyrasta pąk, nad którym planujemy wykonać cięcie. Powinien on wyrastać na zewnątrz krzewu, tak aby nowe pędy poszerzały pokrój rośliny. Pędy rosnące do wewnątrz powodują jego zbytnie zagęszczenie, co więcej, ocierając się o siebie nawzajem, powodują rany, które z kolei narażają roślinę na ataki chorób, a także sprawiają, że krzew słabiej kwitnie. Zwróćmy też uwagę na to, czy poniżej miejsca szczepienia nie pojawiły się silne, długie pędy nienależące do szlachetnej odmiany danego gatunku, lecz wyrastające z podkładki. Jeśli takie się pojawiają, wówczas należy je przyciąć, w przeciwnym razie w przyszłości mogą zdominować całą roślinę.

Przycinanie róż – ja zabezpieczyć rany?

Musimy pamiętać o tym, aby po cięciu róż odpowiednio zabezpieczyć rany. Należy je zasmarować maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną z dodatkiem fungicydu. Zabieg te wykonuje się w celu zabezpieczenia rośliny przed wniknięciem do wnętrza pędów, chorobotwórczych mikroorganizmów. W przypadku, gdy w naszym ogrodzie kwitnie wiele krzewów róż, lub gdy cięcie danej rośliny było bardzo intensywne, a mimo to jest ona nadal okazała, wówczas możemy spróbować nieco szybszego sposób zabezpieczenia przed grzybami. Oprysk jednym z ogólnodostępnych środków grzybobójczych powinien skutecznie ochronić przycinaną roślinę przed atakiem chorób grzybowych.

Koniecznie przeczytaj  Kwiaty pod ochroną w Polsce – sprawdź, czy znasz je wszystkie?

Kiedy przycinać róże?

Kolejną istotną kwestią, jeżeli chodzi o przycinanie róż, jest termin cięcia. Przyjmuje się, że pierwsze cięcie nowo posadzonej róży należy wykonać wiosną, około poły kwietnia, gdy paki są już nabrzmiałe. W tym okresie nie ma już raczej ryzyka wystąpienia silnych przymrozków, które mogłyby stanowić ryzyko dla szczytowych pąków, leżących w pobliżu miejsca cięcia. Młode, świeżo posadzone krzewy róż należy przyciąć dość intensywnie, zmniejszając znacznie liczbę pędów i liści. Dzięki temu roślina lepiej się ukorzeni, a także sprzyja to zmniejszeniu transpiracji. Zmniejszając nadziemne części rośliny, wspomagamy jej szansę na przyjęcie się w nowym miejscu. W kolejnych latach po posadzeniu sposób oraz termin cięcia zależny jest od odmiany róży.

Przycinanie róży wielkokwiatowej

Róże wielkokwiatowe możemy przycinać na dwa sposoby. Pierwszy zakłada silne cięcie na 3-4 oczka wiosną, co sprawi, że zakwitnie ona później o jakieś 2 tygodnie, ale jej kwiaty będą duże, efektowne, osadzone na pojedynczych pędach – świetnie wiec sprawdzi się np. jako kwiaty cięte do falkonu. Drugi sposób cięcia tej odmiany róży to cięcie słabsze, zakładające pozostawienie ponad 7 oczek na pędzie. Pozwoli to róży zakwitnąć wcześniej, jednak jej kwiaty będą mniejsze i osadzone po kilka na pędzie. Korzystając z obu rodzajów cięcia na jednym krzewie, zagwarantujemy długie i obfite kwitnięcie.

Cięcie róży piennej

Różane krzewy szczepione na pniu – czyli inaczej róże pienne należy ciąć bardzo ostrożnie, pamiętając zachowaniu odpowiedniego kształtu korony. W przypadku, gdy szlachetna odmiana róży piennej należy do róż wielkokwiatowych, wówczas tniemy każdego roku silnie, pozostawiając od 3 do 4 paków na każdym pędzie. Z kolei w przypadku, gdy jest to odmiana z grupy róży pnących, przed podjęciem cięcia trzeba sprawdzić, czy kwitnienie odbywa się na pędach tegorocznych, czy ubiegłorocznych. Jest to istotne, ponieważ jeśli róża kwitnie na pędach starszych, silne przycięcie sprawi, że kwitnienie będzie bardzo skąpe lub w ogóle nie wystąpi.

Koniecznie przeczytaj  Konwalia – uprawa i pielęgnacja

Podcinanie róż rabatowych i pnących.

Jeżeli chodzi o róże rabatowe, to ich cięcie przeprowadzamy analogicznie do cięcia róż wielkokwiatowych z tą różnicą, że lepiej zostawić na każdym pędzie co najmniej 6 do 7 paków. Cięcie róży pnących z kolei będzie zależne od tego, czy dana odmiana kwitnie tylko raz w roku, czy powtarza kwitnienie. Róże kwitnące tylko raz możemy silnie przyciąć każdego roku, usuwając przekwitnięte kwiaty, a także cienkie, długie gałązki, które wyrastają u jej podstawy. Jeśli chcemy, aby roślina mocniej się rozkrzewiła, wówczas pędy dwuletnie możemy skrócić o połowę. Róże pnące powtarzające kwitnienie nie potrzebują aż tak mocnego cięcia. Spokojnie możemy wykonywać je co 2-3 lata, usuwając wtedy najstarsze oraz zbyt cynkiem i zagęszczone pędy. Jeżeli jednak zauważymy, w roślinie występują przemarznięte lub dotknięte chorobą pędy, wówczas warto wyciąć je każdej wiosny.

Przycinanie róż parkowych

Przycinanie róż parkowych musimy wykonywać odpowiednio do pochodzenia poszczególnych odmian. Stare odmiany róż parkowych, które powtarzają kwitnienie i pochodzą od róż burbońskich czy piżmowych skracamy wiosną o 1/3 lub 2/3 długości. Wpłynie to korzystnie na ich rozkrzewianie i kwitnienie. Z kolei róże angielskie oraz nowoczesne odmiany róż, które powtarzają kwitnienie należy skracać tylko o 1/3 długości, usuwając przy tym również chore i przemarznięte pędy. Jeżeli zaś chodzi o odmiany róż parkowych, które kwitną raz w roku, to należy przycinać je po przekwitnięciu, wykonując jedynie cięcie formujące. Natomiast raz na 2-3 lata wykonujemy tak zwane cięcie odmładzające, które pobudzi krzew do wypuszczenia młodych i silnych pędów.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies