Strona Główna Zwierzęta w ogrodzie Ptaki w ogrodzie – jak o nie dbać i jak zachęcać do odwiedzania?

Ptaki w ogrodzie – jak o nie dbać i jak zachęcać do odwiedzania?

Autor: Maciej
Ptaki w ogrodzie – jak o nie dbać i jak zachęcać do odwiedzania?

Poranna kawa na tarasie. Ciepłe promienie słońca odbijające się w kropelkach rosy na trawie. Przyjemny letni wiaterek, smagający nie do końca rozbudzone oczy, a to wszystko w akompaniamencie wesołych ptasich treli. Czyż to nie opis idealnego, niemal rajskiego poranka? Własny ogród i dostęp do cudów natury to prawdziwe szczęście. Jedyne co musimy zrobić, aby na długo cieszyć się tymi wspaniałościami, to o nie dbać? Jak zatem dbać o to, aby ptaki każdego dnia budziły nas swoim śpiewem? Dlaczego ptaki powinny być mile widziane w ogrodzie? I co zrobić, aby czuły się w nim dobrze?

Ptaki w ogrodzie – dlaczego warto je zaprosić?

Ptaki w ogrodzie oprócz walorów słuchowo-wizualnych, odgrywają też inną, równie ważną, a może nawet ważniejszą rolę. Skrzydlaci przyjaciele są bowiem naszymi wielkimi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami, które dają się we znaki wszystkim ogrodnikom. Ptaki żywią się owadami, na przykładam takimi, które żerują na liściach naszych roślin. Najbardziej skuteczne w walce z owadami są one wiosną, w okresie lęgowym. Młode wyklute z jaj potrzebują dużo pokarmu, a owady stanowią niezwykle bogate źródło białka. Większe ptaki mogą nam nawet pomóc w zwalczaniu gryzoni, takich jak myszy czy turkucie podjadki. Gatunki ptaków, które szczególnie pomogą nam w walce ze szkodnikami to: czubatka, modraszka, bogatka, sikora uboga, muchołówka, wróbel, mazurek, dzięciołek, a nawet szpaki.
Ogród przyjazny ptakom

Aby móc cieszyć się pomocą ptaków w walce ze szkodnikami, musimy zapewnić im jednak przyjazne środowisko do życia. Pierwszym krokiem jest budowa budki lęgowej. Mały domek dla ptaków, w którym będą one mogły założyć gniazda i znieść jaja, zachęci je do osiedlenia się na naszej działce. Budując budkę lęgową, musimy jednak pamiętać o tym, żeby miała odpowiednią wielkość i proporcje. Ważne, aby otwór do budki był umieszczony przy górnej jej krawędzi, bliżej dachu, tak aby gniazdo z pisklętami było chronione przed ewentualnym atakiem drapieżników.

Koniecznie przeczytaj  Poidełka dla ptaków

Dobrze, aby budka miała zdejmowane dno, tak aby po okresie lęgowym można było ją wyczyścić z ptasich odchodów i zanieczyszczeń. Możemy kupić gotową budkę lęgową lub samodzielnie zrobić ją z naturalnego drewna. Rozmiar budki powinien być dopasowany do wielkości ptaków, jakie występują na naszym terenie.

Oczywiście nie wszystkie gatunki dadzą się zaprosić do naszego ogrodu. Do ptaków tolerujących sąsiedztwo ludzi zaliczamy między innymi: sikory, modraszki, mazurki, wróble, bogatki, muchołówki żałobne, pleszki, pliszki siwe oraz szpaki. Właściciele dużych, mocno zalesionych ogrodów, lub działek w pobliżu lasu mogą liczyć też na towarzystwo kowalików, lub czubatek.

Ptak na konewce w ogrodzie

Ptaki w ogrodzie – jak zapewnić im dobre warunki?

Jeśli planujemy zawieszenie budek lęgowych, musimy pamiętać, aby zapewnić ptakom odpowiednią przestrzeń, a także bezpieczną lokalizację. Większość gatunków potrzebuje rewiru o wielkości około 30 m, dlatego wieszając kilka budek lęgowych koło siebie, możemy liczyć najwyżej na wróble, które gnieżdżą się w koloniach. Budki wieszajmy na wysokości co najmniej 3 metrów, co zapewni im bezpieczeństwo i ochronę przed drapieżnikami.

Ptaki w ogrodzie – pożywienie

Ptaki, które możemy spotkać, w przydomowych ogrodach najczęściej żywią się owadami oraz letnimi owocami takimi jak owoce bzu, kaliny, morwy czy winobluszczu pięciolistkowego. Sadząc takie krzewy i drzew w ogrodzie, zapewnimy naszym skrzydlatym lokatorom łatwy dostęp do pożywienia. Warto też posadzić krzewy oraz drzewa, które zapewnią ptakom pokarm aż do zimy. Mowa tutaj o mahonii, ostrokrzewie, głogu, berberysach, jarzębinie czy świdośliwie. Rośliny te pięknie kwitną i zdobią nasze ogrody wiosną oraz, latem, jesienią z kolei staną się naturalną stołówką dla ptaków.

Zima w ogrodzie — jak zadbać o ptaki zimą?

Nie wszystkie ptaki opuszczają nasz kraj na zimę. Niektóre gatunki zostają i muszą sobie radzić, aby przetrwać ten trudny czas. Jeżeli chcemy im pomóc i zapewnić zimowe wsparcie przede wszystkim musimy zadbać o ich pożywienie. Karmnik dla ptaków to podstawa w ogrodzie, w którym mieszka dużo ptaków. Musimy jednak pamiętać o tym, że jeśli raz zaczniemy karmić ptaki, w określonym miejscu, musimy robić to przez całą zimę. Ptaki są niezwykle mądre i przyzwyczajają się do tego, że znajdują pokarm w danym miejscu o określonej porze. Ponadto zadbajmy o podaż wody, która w ziemie jest im również bardzo potrzebna. Kolejna kwestia to pokarm dla ptaków. Unikajmy jedzenia domowego, resztek z obiadu, czy skórek chleba. Mogą być one dla małych stworzeń wręcz zabójcze. Najlepszym pokarmem do karmnika są ziarna. Gotową mieszankę ziaren dla ptaków kupimy niemal w każdym zoologicznym sklepie.

Koniecznie przeczytaj  Jak pozbyć się kreta? – Sposoby na odstraszenie kretów

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies