Strona Główna Ogród Ptaki w Twoim ogrodzie – sprawdź, dlaczego są Twoim sprzymierzeńcem i jak je tam zaprosić?

Ptaki w Twoim ogrodzie – sprawdź, dlaczego są Twoim sprzymierzeńcem i jak je tam zaprosić?

Autor: Maciej
Ptaki w Twoim ogrodzie – sprawdź, dlaczego są Twoim sprzymierzeńcem i jak je tam zaprosić?

Ptasie trele o poranku to przyjemność, na którą nie każdy może sobie pozwolić. Mieszkańcy bloków wiele by dali, aby zamiast ryku silników, czy dźwięku syreny o poranku, budził ich śpiew ptaków. Mieszkając na wsi, czy na obrzeżach miasta często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakimi szczęściarzami jesteśmy, mając na wyciągniecie ręki przyrodę, ze wszystkimi jej wspaniałościami. Ptaki w ogrodzie to jednak nie tylko codzienne koncerty, ale znacznie więcej zalet związanych ze specyfiką bytowania tych stworzeń. Jak więc ułatwić życie ptakom i zaprosić je na dłużej do swojego ogrodu?

Dlaczego warto zaprosić ptaki do ogrodu?

Ptaki w ogrodzie dają szansę na bezpośredni i bliski kontakt z naturą. Ożywiają one krajobraz, pozwalają podglądać z bliska przyrodę, ale tez uprzyjemniają nam czas w ogrodzie. Pożądane ptaki w naszych ogrodach to te, które żywią się owadami, bezkręgowcami takimi jak ślimaki, pająki czy dżdżownice, a nawet drobnymi gryzoniami. Ptaki te są naszymi sprzymierzeńcami. Co zatem zrobić, aby zachęcić je do zadomowienia się na naszej działce? Przede wszystkim sprawić, że poczują się tam bezpiecznie.

Rośliny, które zachęca ptaki do odwiedzenia Twojego ogrodu

Ptaki chronią się w gęstych roślinach. Krótko przystrzyżony trawnik, nie jest dla nich zbyt atrakcyjny. Zdecydowanie szukają one miejsc zacisznych, porośniętych kwiatami, drzewami oraz krzewami, w których mogą bezpiecznie się schronić i założyć gniazdo. Jednym z popularnych ogrodowych krzewów, szczególnie cenionych sobie przez ptaki jest berberys lub dzika róża. Kolczaste rośliny odstraszają drapieżniki, jednocześnie stając się przytulnym i bezpiecznym schronieniem dla ptaków. Jeżeli masz więc taką możliwość, wygospodaruj w swoim ogrodzie miejsce, gdzie zasadzisz kilka krzewów. Najlepiej, aby zlokalizowane były one w najmniej uczęszczanej części ogrodu. Z pewnością skrzydlaci przyjaciele szybko się tam zadomowią. Warto wybierać krzewy, które oprócz schronienia, zapewnią ptakom pożywienie. Świdośliwa, ligustr, czy rokitnik będą do tego doskonałe.

Koniecznie przeczytaj  Opryski drzew owocowych – kalendarz

Jak dokarmiać ptaki w ogrodzie?

Część naszych rodzimych ptaków nie odlatuje na zimę do ciepłych krajów. Zimując w Polsce, muszę jakość przetrwać ciężkie i mroźne dni. Jeżeli zależy Ci, aby ptaki mieszkające w Twoim ogrodzie przetrwały zimę i czuły się u Ciebie naprawdę dobrze, zadbaj o nie zimą. Pamiętaj jednak, że dokarmianie ptaków to obowiązek. Jeśli się tego podejmiesz, musisz to robić regularnie. Karmnik dla ptaków najlepiej zlokalizować w spokojnej części ogrodu, blisko zagajnika krzewów. Do karmienia ptaków możesz użyć mieszanki gotowych nasion. Możesz też zacząć od tych, które masz w domu – nadadzą się do tego np. nasiona słonecznika lub siemienia lnianego. Dobrze, abyś ustanowił stałe pory, w których będziesz uzupełniał karmę.

Życiodajna woda

Ptaki podobnie jak ludzie potrzebują do życia wody. Jeśli zamierzasz zapewnić im pożywienie, pamiętaj również o wodzie. Ptaki potrzebują wody nie tylko do gaszenia pragnienia, ale też do pielęgnacji upierzenia. Nie ważne czy będzie to niewielkie poidełko, czy też oczko wodne lub fontanna. Ptaki docenią każdy zbiornik wodny, który pozwoli im zaspokoić zapotrzebowanie na wodę. Jeżeli planujesz wykonać specjalne poidełko, zadbaj, aby podobnie jak karmnik zlokalizowane ono było w spokojnym, bezpiecznym miejscu, w miarę blisko krzewów i drew. Poidełko może stać się elementem ozdobnym Twojego ogrodu. Pamiętaj, aby poidełko nie było zbyt głębokie. Najlepiej sprawdzi się szerokie a płytkie naczynie z wodą. Ptaki swobodnie się z niego napiją, a także w razie potrzeby wezmą odżywczą kąpiel.

Budki lęgowe dla ptaków w ogrodzie

Kolejnym elementem zapraszającym ptaki do ogrodu są budki lęgowe. Bezpieczne schronienie, w którym będą one mogły złożyć jaja i wychować potomstwo. To bardzo ważny element opieki nad przydomowymi ptakami, zwłaszcza gdy w pobliżu nie ma zbyt wielu krzewów, czy drzew z dziuplami. Budka lęgowa ma za zadanie imitować dziuplę, a tym samym chronić ptak i ich młode przed drapieżnikami, a także deszczem, wiatrem czy chłodem. Aby budka lęgowa została zasiedlona, musisz zadbać o jej odpowiednią budowę. W sklepach ogrodniczych możesz kupić gotowe budki, które najlepiej powiesić na wyższym drzewie, w spokojnym osłoniętym miejscu.

Koniecznie przeczytaj  Jesion wyniosły – w jakim ogrodzie sprawdzi się najlepiej, jak go pielęgnować?

Możesz też samodzielnie zbudować budkę. Musisz jednak pamiętać, aby zachować odpowiednie wymiary i rozmieszczenie poszczególnych elementów. Ważna jest wysokość otworu wlotowego oraz jego średnica. Otwór powinien być zlokalizowany dość wysoko, aby zabezpieczyć jaja i ptaki przed drapieżnikami. Jego rozmiar powinien być dopasowany do gatunku ptaków. Konstrukcja budki powinna pozwalać na jej swobodne czyszczenie. Ważny jest też daszek ze spadem, który ochroni mieszkańców przed deszczem.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies