Zakup mebli ogrodowych nie jest prostym zadaniem. Nie tylko wybór rozmiaru i kształtu budzi problemy, ale również podjęcie decyzji rattan, czy technorattan. Czym się różnią te materiały? Jakie posiadają właściwości? W naszym artykule znajdziesz zestawienie tych dwóch surowców!
Spis treści
Meble rattanowe – co to jest? Zastosowania i właściwości
Rattan jest to materiał naturalny. Pozyskuje się go z palmy rotangowej rosnącej w Indiach, a także na Cejlonie, on głównie występuje na terenie Azji Południowo-Wschodniej. Roślina w formie żywej wyróżnia się długimi, silnymi pnączami oraz pędami, poza tym pierzastymi liśćmi. Po obróbce, a dokładnie po działaniu pary wodnej materiał jest dużo plastyczniejszy, dlatego bez trudu można z niego zrobić wiele kształtów.
Meble rattanowe są bardzo popularne, bo nie tylko pięknie wyglądają, ale również to wytrzymała propozycja, która przetrwa nawet kilka lat, choć oczywiście przy odpowiedniej pielęgnacji. Jakie mają właściwości? Kiedy mowa o naturalnych materiałach na meble to rattan jest w czołówce, ponieważ:
- jest niezwykle plastyczny
- łatwo go pielęgnować
- jest bardzo lekki
- jest solidny
- wygląda bardzo stylowo
- można go malować
- wyróżnia się opływowymi kształtami.
Zdecydowanie lepiej wykorzystać rattan na balkonie lub na tarasie, bowiem pod wpływem promieni słonecznych może blaknąć. Niskie temperatury również mu nie sprzyjają, dlatego że to materiał mało odporny na mróz – wtedy pęka lub się kruszy. Niestety, ale wymaga specjalnej konserwacji i sezonowania pod zadaszeniem.
Czym jest technorattan?
Technorattan jest często mylony z klasycznym rattanem, a to tak naprawdę odmienne propozycje. Powstaje on bowiem z syntetycznej żywicy, która jest wzmocniona włóknem polietynowym bądź poliuretanu. Właśnie, dlatego często mówi się o tym tworzywie – polirattan, ekorattan, albo rattan syntetyczny. Posiada dość podobne cechy, co naturalny wariant i do złudzenia go przypomina. Jednak jest zdecydowanie trwalszy, do tego lepiej znosi niekorzystne warunki pogodowe.
Technorattan jest inspirowany naturalnym rattanem jednak nowoczesna technologia pozwala na stworzenie „sztucznej” wersji o zdecydowanie lepszych właściwościach. Jest bardzo odporny na zabrudzenia, a do pielęgnacji wystarczy woda. Mimo iż technorattan jest produkowany syntetycznie to przyjazny dla środowiska surowiec. Co kluczowe polietylen można poddać recyklingowi lub ponownie wykorzystać w produkcji, więc jest ekologicznym rozwiązaniem. Trwałość mebli z tego tworzywa wynosi nawet 10-15 lat.
W przypadku technorattanu mamy do wyboru aż kilka wersji plecionki, między innymi:
- płaskie, które są bardzo odporne na obciążenie, a ich odcień mocno przypomina ten naturalnego rattanu
- półokrągłe są prawie identyczne, jak rattan, dlatego że łączy je ubarwienie oraz powierzchnia, jednak mamy tu wyraźniejsze grubsze sploty, mimo to jest to najpopularniejszy typ, gdy chodzi o meble
- okrągłe imitują rattan, jak i wiklinę, ale mają wyższą cenę.
Czym się różni rattan od technorattanu?
Rattan, a technorattan są sobie bardzo bliskie, przede wszystkim, gdy mowa o designie, bo mają podobną fakturę i poprzez to wyglądają prawie bliźniaczo. Z obu materiałów tworzy się efektowne meble do ogrodu, jak i do mieszkania, poza tym liczne dodatki. Spokojnie te dwa typy uda się połączyć z innymi tworzywami, od skóry, po drewno, czy rozmaite tkaniny. Włókna ratanowe mocno przypominają te syntetycznie wytworzone, a więc technorattanowe jednak one są wyplatane zawsze na metalowym stelażu (może być z wielu materiałów). Głównymi różnicami będzie tu to, że:
- technorattan lepiej znosi opady atmosferyczne, a więc deszcz oraz śnieg, poza tym niskie temperatury i promienie słoneczne
- rattan przy nieodpowiedniej pielęgnacji oraz kiepskiej pogodzie szybko traci ładny połysk, ponadto niszczy się mocniej niż technorattan
- mamy zupełnie odmienny sposób przechowywania mebli, który zdecydowanie je odróżnia
- syntetyczny rattan nie wymaga konserwacji w przeciwieństwie do rodzaju naturalnego, więc spokojnie można go użytkować przez cały rok bez zabezpieczenia
- rattan w przeciwieństwie do technorattanu nie można malować farbami, a więc zmieniać jego koloru, a poprzez to wyglądu.
Proces produkcji obydwu materiałów jest inny, ale to nie koniec rozbieżności. Nie można zapominać, że technorattan jest plastyczny w przeciwieństwie do rattanu, dlatego tak ważne jest uzupełnienie siedziska poduszkami i innymi podobnymi dodatkami, aby podnieść komfort użytkowania.
Rattan czy technorattan – co wybrać?
Rattan, czy technorattan? Wszystko zależy od Ciebie, a także od tego gdzie chcesz ustawić meble oraz jakie zadanie mają one pełnić. Naturalna odmiana lepiej sprawdza się do wnętrz, albo na tarasach z zadaszeniem lub na balkonach. Koniecznie meble ustawione na zewnątrz trzeba schować w okresie jesienno-zimowym, aby nie zostały uszkodzone. Za to typ syntetyczny dobrze znosi zmienną aurę pogodą, więc doskonale radzi sobie także w plenerze.
Rattan, a technorattan one są dość podobne. Jedna meble zrobione z syntetycznej odmiany nie mają aż tylu wad, dlatego też ustawione na otwartej powierzchni zawsze wyglądają dobrze. To zdecydowanie odporniejsza wersja, więc jeśli szukasz czegoś na kilka lat to technorattan będzie strzałem w 10. Natomiast, gdy lubisz naturalne materiały rattan okaże się numerem jeden, choć ekologiczna syntetyczna wersja wcale nie jest gorsza.
Technorattan jest dość drogi, choć duży wpływ na cenę ma tu aspekt rodzaju plecionki, kolor, materiał, a także sam stelaż. Metal jest tani, za to aluminium lepiej radzi sobie z trudnymi warunkami pogodowymi, ale podnosi bardziej koszty. Zabezpieczenie bazy również rzutuje na cennik, ale co ważne również na wagę mebli, więc trzeba brać to pod uwagę. Zawsze tańsze są modele z płaską plecionką, bo ich produkcja jest mniej czasochłonna niż na przykład okrągła, która jest najdroższa ze wszystkich. Rattan, a więc naturalne tworzywo również nie należy do najtańszych, za to wygląda pięknie.