Strona Główna Roboty koszące Robot koszący – czym jest i jak wybrać właściwy?

Robot koszący – czym jest i jak wybrać właściwy?

Autor: Maciej
Robot koszący trawę marki Wiper Premium

Koszenie trawy zdecydowanie nie należy do ulubionych zajęć. Jest męczące i czasochłonne, a przy tym trzeba je wykonywać regularnie: co 7-10 dni, przez cały sezon (od marca/kwietnia, aż do października). Z pomocą przychodzą roboty koszące. To bezobsługowe urządzenia działające podobnie do robotów sprzątających. Ustawiasz program, kładziesz i… obserwujesz, jak trawa znika. Czym jest robot koszący, jak działa i gdzie go kupić? Zebraliśmy najważniejsze informacje!

Czym jest i jak działa robot koszący?

Robot koszący to samobieżne urządzenie, przypominające małą kosiarkę i poruszające się jak robot sprzątający. Jeździ po trawniku i ścina źdźbła na pożądaną wysokość, dzięki ostrzom zamontowanym od spodu. To po prostu bezobsługowa kosiarka. 

Kosiarka-robot do trawy sprawdzi się zarówno w pielęgnacji małego, przydomowego trawnika, jak i dużych obszarów zieleni, także na nierównym (pagórkowatym lub pochyłym) terenie.

Czy robot koszący jest bezobsługowy?

Na rynku dostępne są różne modele – te najbardziej podstawowe (wybierane najczęściej do sporadycznego użytku i do koszenia niewielkich powierzchni) jak i te bardzo zaawansowane (np. sterowane za pomocą aplikacji z poziomu smartfona). W zależności od tego możesz albo zaprogramować urządzenie i pozostawić je bez nadzoru, albo na bieżąco sterować nim za pomocą smartfona, siedząc wygodnie w fotelu.

Robot-kosiarka jest więc urządzeniem bezobsługowym w tym sensie, że do jego pracy niepotrzebna jest ludzka siła. Przed “wypuszczeniem” urządzenia ze stacji dokującej na trawnik wystarczy ustawić pożądane parametry z poziomu samego robota lub za pomocą aplikacji w smartfonie – to wszystko.  

Jak robot koszący porusza się po ogrodzie?

Robot koszący jest wyposażony w czujniki przeszkód, dzięki czemu nie musisz w ogóle nadzorować jego pracy. Zbliżając się do krawężnika, krzewu, kamienia i innych elementów, zmieni tor jazdy. Dzięki temu trawnik zawsze będzie idealnie skoszony, bez wysiłku. 

Aby jednak mieć całkowitą pewność, że robot nie wyjedzie poza teren, na którym ma pracować, trzeba wytyczyć granice. W tym celu wystarczy na obrzeżach trawnika rozciągnąć przewód elektryczny podłączony do stacji dokującej. Kiedy robot dotknie przewodu pod napięciem (bardzo niskim i bezpiecznym dla ludzi i zwierząt, ale odnotowywanym przez robota), również automatycznie zmieni kierunek jazdy. 

Koniecznie przeczytaj  Jak wybrać najlepszą kosiarkę elektryczną? Podpowiadamy!

Zalety robota koszącego

Jeśli podczas koszenia trawnika marzysz o tym, by następnym razem skrócił się sam, z pomocą przychodzi właśnie robot-kosiarka do trawy. W zależności od wybranego modelu takie urządzenie wymaga minimalnego udziału człowieka w pracy (ustawienie parametrów, włączenie) lub jest całkowicie bezobsługowa. 

Utrzymanie murawy w idealnym stanie bez wysiłku fizycznego jest więc zdecydowanie jedną z najważniejszych zalet używania robota koszącego. Druga bardzo istotna kwestia to ta, że nie musisz grabić ściętej trawy. Urządzenie działa bowiem na zasadzie mulczenia, czyli ścinania niewielkich fragmentów trawy, rozdrabniając je przy tym na maleńkie kawałki. Natychmiast trafiają one na drań, stanowiąc doskonały, naturalny nawóz. 

Jeszcze inna kwestia to ta, że nie musisz pamiętać o tym, kiedy ostatni raz kosiłeś trawnik. W niektórych modelach możesz bowiem zaprogramować następne koszenie i… urządzenie samoczynnie wyruszy do pracy w wybranym momencie. To niezwykle przydatna opcja wówczas, gdy wyjeżdżasz na przykład na dłuższy urlop. Wypoczywaj spokojnie: po powrocie na pewno nie będzie czekać na Ciebie kosiarka i grabie! 

Czy robot skosi cały mój trawnik?

Tak. Zasada działania robota koszącego jest taka sama, jak w przypadku kosiarki – to urządzenie przeznaczone do równomiernego skracania murawy. Robot jest zaprojektowany w taki sposób, by precyzyjnie przycinać źdźbła na określonej wysokości, z tą różnicą, że nie trzeba go prowadzić tak, jak kosiarki. 

Przed wyborem konkretnego modelu robota koszącego trzeba jednak dokładnie określić, jaka jest powierzchnia trawnika i uwarunkowanie terenu. Inne parametry będą potrzebne w przypadku niewielkiego trawnika o różnej, płaskiej powierzchni, inne wówczas, gdy jest to teren spadzisty lub pagórkowaty. 

Jeśli trawa rośnie w trudno dostępnych miejscach, np. przy ścianach budynków, wokół drzew czy rabatek, prawdopodobnie konieczne będzie docięcie jej ręczną podkaszarką. Ze względu na obudowę i ograniczoną przez to powierzchnię koszenia, robot, podobnie jak kosiarka, nie zawsze dotrze do wszystkich zakamarków. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze robota koszącego?

Wybór robota koszącego to niełatwe zadanie. Aby jego praca była jak najbardziej wydajna, a efekty satysfakcjonujące, urządzenie trzeba dostosować pod kątem parametrów jak najlepiej względem trawnika. 

Koniecznie przeczytaj  Koszenie trawy - sprawdź, czy robisz to prawidłowo!

Co należy uwzględnić decydując się na wybór robota koszącego? To przede wszystkim:

  • powierzchnia trawnika;
  • ukształtowanie terenu – grządki, krawężniki, oczka wodne, skalniaki, pagórki;
  • pojemność akumulatora – za tym idzie czas pracy i ładowania robota koszącego;
  • poziom generowanego hałasu;
  • zaawansowanie pod względem funkcji – w tym możliwość sterowania smartfonem;
  • czujnik deszczu – w przypadku wystąpienia opadów robot automatycznie wyłączy się i zjedzie do stacji dokującej;
  • poziom bezpieczeństwa – np. zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem przez dzieci, przed kradzieżą lub przegrzaniem. 

Im większa powierzchnia trawnika do koszenia, tym większa powinna być pojemność akumulatora. Mała pojemność może okazać się niewystarczająca do skoszenia całego terenu i robot przerwie pracę np. w połowie cyklu. 

Wybierając robota-kosiarkę trzeba również wziąć pod uwagę uwarunkowania terenu. Jeżeli trawnik znajduje się np. na pochyłej powierzchni, trzeba poszukać takiego modelu, który ma dobrą przyczepność nawet pod dużym kątem nachylenia. Trawnik z dużą ilością przeszkód w postaci grządek, rabatek, krawężników i innych elementów, wymaga robota koszącego o dużej czujności na przeszkody. 

Pamiętaj również o tym, że duże znaczenie dla komfortu Twojego i otoczenia ma poziom generowanego przez to urządzenie hałasu. Im głośniej pracuje, tym większą irytację będzie powodował – zwłaszcza, jeśli powierzchnia jest spora i koszenie jest czasochłonne. Warto wybrać model o optymalnej mocy silnika i jednocześnie dość cichy (maksymalnie 60-70 dB).

Bezpieczeństwo robota koszącego w ogrodzie

Co prawda praktycznie wszystkie modele są wyposażone w mniej lub bardziej zaawansowane systemy bezpieczeństwa, jednak zawsze warto przyjrzeć się im dokładnie. \

Podstawowe zabezpieczenia to zazwyczaj wyłączenie zapłonu i zatrzymanie nożyków tnących w przypadku podniesienia urządzenia oraz automatyczna zmiana kierunku jazdy w sytuacji napotkania przeszkody. Jeśli jednak mieszkają z Tobą rozbiegane, pełne energii dzieci lub zwierzęta, warto pomyśleć również o dodatkowych zabezpieczeniach przed przypadkowym załączeniem, jak np. uruchamianie urządzenia za pomocą kodu PIN lub specjalny kluczyk. 

Robot koszący jest również atrakcyjnym łupem dla złodziei, dlatego warto pomyśleć również o zabezpieczeniu go przed kradzieżą. 

Dlaczego robot koszący, a nie kosiarka?

Robot koszący ma sporą przewagę nad kosiarką. Najważniejsze zalety to:

  • pełna automatyzacja – trawa koszona jest w zasadzie bezobsługowo. Możesz więc zapomnieć o długich godzinach spędzonych z kosiarką w upale!
  • możliwość ustawienia harmonogramu pracy – w modelach zintegrowanych z aplikacją w smartfonie bez problemu utworzysz harmonogram pracy na poszczególne dni i godziny. Dzięki temu robot wyjedzie ze stacji dokującej o określonej porze i wykona swoją pracę. To świetna opcja dla zapominalskich i zapracowanych;
  • brak konieczności grabienia skoszonej trawy – dzięki temu, że robot koszący tnie ją małymi partiami i na maleńkie kawałeczki, trawa może pozostać na drani, zapewniając w ten sposób naturalne nawożenie trawnika;
  • oszczędność czasu – w czasie, gdy robot pielęgnuje trawnik, Ty możesz zająć się czymś zupełnie innym. Używanie robota koszącego to również bardzo czysta praca – zapomnij o poplamionej na zielono odzieży roboczej;
  • precyzyjne koszenie wybranych fragmentów – jeżeli model robota jest wyposażony w czujnik wysokości trawy, przytnie ją tylko w tych miejscach, gdzie tego wymaga.
Koniecznie przeczytaj  Jaką kosiarkę automatyczną wybrać? 3 propozycje robotów Wiper - opinie

Koszt zakupu robota i kosiarki jest podobny, podobnie jak koszty eksploatacji. Robot daje jednak znacznie więcej swobody. Może przystrzyc trawnik również wtedy, gdy jesteś na urlopie – wystarczy go wcześniej zaprogramować na odpowiednią datę i godzinę. Co jednak jeśli w dniu planowanych prac będzie padał deszcz? Jeżeli urządzenie jest wyposażone w czujnik deszczu, to po wykryciu opadów automatycznie się wyłączy i powróci do stacji dokującej. 

Konserwacja robota koszącego

Robot koszący, podobnie, jak kosiarka, wymaga systematycznej konserwacji. Jest ona jednak bardzo prosta. Co jakiś czas należy wymienić nożyki tnące (gdy zauważasz, że stają się tępe i bardziej miażdżą źdźbła trawy, niż je ścinają).

Po każdym koszeniu zaleca się również usunięcie zabrudzeń z podwozia urządzenia – trawy, błota, części innych roślin. W tym celu wystarczy użyć szczoteczki lub ścierki. 

Również plastikowe elementy robota koszącego wymagają konserwacji. Należy czyścić je specjalnym preparatem do plastikowych elementów. Regularnie warto również przeczyścić łączenia elementów elektrycznych. 

Systematyczna, prosta konserwacja usprawni działanie robota koszącego, a jednocześnie wydłuży jego żywotność. 

Dlaczego warto zlecić instalację robota koszącego specjaliście?

Instalacja robota (wraz ze stacją dokującą) nie jest zadaniem bardzo skomplikowanym, jeśli masz podstawową wiedzę z zakresu elektryki. Decydując się jednak na taki nietani zakup, instalację warto pozostawić w rękach specjalisty. Daje to gwarancję poprawnego montażu i konfiguracji stacji dokującej oraz urządzenia, dzięki czemu będziesz mógł używać go od razu i bezproblemowo. 

Gdzie kupić robota koszącego?

Roboty koszące kupisz w niemal każdym dużym markecie budowlanym, na dziale ogrodniczym. Stacjonarny wybór marek i modeli jest jednak zwykle dość ograniczony. Dlatego warto zrobić najpierw rozeznanie w ofercie poszczególnych producentów, a następnie szukać wybranego modelu w sklepach online lub zamówić go bezpośrednio u producenta. 

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies