Strona Główna Dom Rośliny do sypialni, które zdecydowanie warto mieć!

Rośliny do sypialni, które zdecydowanie warto mieć!

Autor: Maciej
Rośliny do sypialni, które zdecydowanie warto mieć!

Oczyszczają i nawilżają powietrze, produkują tlen, a nawet mogą zwalczać drobnoustroje. Przy tym są piękną ozdobą pomieszczenia. Nie wszystkie rośliny nadają się do sypialni (niektóre produkują dużo dwutlenku węgla lub wydzielają intensywny, drażniący zapach), jednak są i takie, które zdecydowanie warto mieć w tym pomieszczeniu. Poznaj kilka roślin, które warto postawić na parapecie lub na szafce w sypialni!

Co warto wiedzieć o roślinach w sypialni?

Z reguły im więcej roślin w pomieszczeniach, tym lepiej. Robi się przytulniej, powietrze również jest świeższe. Warto jednak wiedzieć, że o ile w sypialni warto mieć rośliny, o tyle nie powinno ich tam być zbyt dużo. Dlaczego? Chodzi o fotosyntezę, w której trakcie wytwarza się dwutlenek węgla. Jeśli więc w pomieszczeniu, w którym śpisz, będzie dużo kwiatów, naturalnie będzie również więcej dwutlenku węgla, który wpływa niekorzystnie na jakość snu. Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie sypialni bez kwiatów, postaw na te, które mają odwrotną fotosyntezę, tj. nocą produkują tlen. 

Posiadanie kilku roślin w sypialni to więc doskonały pomysł. Oprócz poprawy jakości powietrza mają jeszcze kilka zalet. To przede wszystkim dodanie pomieszczeniu przytulności. To również piękna, naturalna dekoracja, która ożywi każdy pokój. 

Zielistka Sternberga

Jedną z najpopularniejszych roślin wybieranych do sypialni jest Zielistka Sternberga. Wygląda niesamowicie ciekawie – ma postać długich, trawiastych liści, dzięki czemu bywa nazywana po prostu “trawką”. To roślina o wielu zaletach. Jest nie tylko wspaniałą, oryginalną ozdobą pomieszczeń, ale ma także świetne właściwości zdrowotne. Do tego nie jest bardzo wymagająca w uprawie – nic dziwnego więc, że cieszy się ogromną popularnością. 

Jakie właściwości ma Zielistka Sternberga? Można o niej śmiało powiedzieć, że to roślina – filtr. Doskonale oczyszcza powietrze w pomieszczeniach, a przy tym zwiększa ilość tlenu. Ma także właściwości nawilżające powietrze, dlatego to doskonały wybór do sypialni alergików lub dziecka. 

Koniecznie przeczytaj  Wrzosy w doniczkach - jak dbać o wrzosy w domu?

Lista szkodliwych substancji, jakie wyłapuje Zielistka Sternberga, jest imponująca. To między innymi: 

  • amoniak;
  • aceton;
  • formaldehyd;
  • ksylen;
  • tlenek węgla.

Oprócz tego roślina zmniejsza promieniowanie elektromagnetyczne – to świetny wybór także do biura czy salonu. 

Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity to roślina bardzo popularna w wielu domach, przede wszystkim ze względu na niewielkie wymagania i atrakcyjny wygląd. Zwisające, zielone i soczyste liście uatrakcyjnią każde pomieszczenie. Warto jednak wiedzieć, że bluszcz pospolity ma również właściwości poprawiające jakość powietrza w pomieszczeniach. 

Bluszcz pospolity wykazuje wspaniałe zdolności oczyszczające powietrze – wchłania i neutralizuje formaldehyd. Oprócz tego doskonale nawilża powietrze.

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat to również bardzo popularna roślina nie tylko do domu, ale także do biura, gabinetu i innych miejsc. Prezentuje się bardzo dostojnie, stanowiąc piękną ozdobę pomieszczenia, a oprócz tego jest łatwa w uprawie i odporna na zaniedbania. 

Skrzydłokwiat jest bardzo praktyczną ozdobą: wytwarza subtelny, przyjemny zapach, który nie jest jednak drażniący ani dominujący. Delikatnie aromatyzuje powietrze wokół rośliny. Skrzydłokwiat działa dodatkowo jak filtr – wyłapuje z powietrza szkodliwe substancje, jak formaldehyd czy aceton. Wszystko to sprawia, że to jeden z doskonałych wyborów także do sypialni.

Aloes zwyczajny

Aloes to roślina o wielu zastosowaniach. Jest popularna przede wszystkim ze względu na właściwości lecznicze, jakie ma sok pozyskiwany z niego. Warto jednak wiedzieć, że aloes warto mieć także w sypialni. Będzie nie tylko piękną ozdobą, ale również bardzo praktycznym dodatkiem. Aloes działa bowiem jak filtr, wyłapując różne zanieczyszczenia powietrza. Filtruje między innymi dwutlenek węgla, a do tego to jedna z roślin z odwrotną fotosyntezą, a więc nocą wytwarza tlen. 

Dracena wonna

Dracena wonna to także jedna z tych roślin, które warto postawić na parapecie, w tym także w sypialni. Wyróżnia ją oryginalny wygląd (wyprostowane pędy i ciemnozielone liście), ale także właściwości oczyszczające powietrze. Oprócz tego roślina nie ma dużych wymagań co do uprawy, co jest dodatkowym atutem. 

Koniecznie przeczytaj  Rośliny pnące na balkon – które warto wybrać?

Sansewieria gwinejska

Sansewieria to jedna z bardzo popularnych roślin ozdobnych. Pasuje do każdego wnętrza: zarówno nowoczesnego i minimalistycznego, jak i klasycznego. Jest bardzo łatwa w uprawie, rośnie szybko i efektownie, a oprócz tego ma świetne właściwości oczyszczające powietrze. Doskonale radzi sobie w warunkach niedostatku światła, niestraszne jej również okresy suszy.  Sansewieria produkuje tlen właśnie nocą, a przy tym ma właściwości pochłaniające dwutlenek węgla z powietrza. Dlatego warto pomyśleć o tym, by postawić ją w sypialni. 

Grudnik

Grudnik zwany również zygokaktusem to kolejny doskonały wybór do sypialni. Jest łatwy w uprawie, a oprócz tego jest nieszablonową ozdobą, dzięki kwiatom, jakie wypuszcza. Ta roślina również nocą produkuje tlen, a przy tym pochłania dwutlenek węgla. To bardzo praktyczna, a przy tym niewymagająca ozdoba, którą warto mieć w sypialni, ale także w biurze, na stanowisku pracy czy w salonie.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies