Strona Główna Dom Rośliny pnące na balkon – które warto wybrać?

Rośliny pnące na balkon – które warto wybrać?

Autor: Maciej
Rośliny pnące na balkon – które warto wybrać?

Masz duży balkon i chcesz uprawiać na nim rośliny pnące? To wybór świetny pod wieloma względami. Pnące rośliny są przepiękną ozdobą każdego balkonu, a przy tym mogą pełnić również bardzo praktyczną funkcję. Mogą pokrywać jedną ze ścian, albo rosnąć na bocznych barierkach, chroniąc przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Którym roślinom pnącym na balkon szczególnie warto się przyjrzeć? Podpowiadamy!

Co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na pnącza balkonowe?

Rośliny pnące na balkon mają wiele zalet. Są niewątpliwą ozdobą, wprowadzają niesamowity klimat na balkon, a przy tym zapewniają odrobinę prywatności w bloku. Dodatkowo chronią przed słońcem, wiatrem i kurzem, a także tworzą korzystny mikroklimat. 

Zanim jednak zdecydujesz się na posadzenie pnączy, musisz wiedzieć, że wiążą się z tym dodatkowe obowiązki, potrzebne będą także różne akcesoria. Nawet jeśli rośliny na początku będą niewielkie, to większość gatunków szybko się rozrasta, nierzadko osiągając imponujące wręcz rozmiary. Przez to z reguły wymagają podpór, a nawet haków i lin. Ich rodzaj jest uzależniony od konkretnego gatunku rośliny, przede wszystkim grubości łodyg, a także docelowej wielkości i ciężaru rośliny. 

Niektóre pnącza nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych, inne wręcz przeciwnie. Dlatego przed wyborem konkretnej rośliny warto znać jej wymagania!

Równie istotne jest to, czy wybrana przez Ciebie roślina będzie jednoroczna, czy wieloletnia. Od tego w dużej mierze zależy wybór donicy, w jakiej ją posadzisz. Jednoroczne rośliny mogą mieć mniejsze doniczki, ale te wieloletnie będą wymagać większych i solidniejszych donic czy skrzynek. 

Jakie pnącza warto wziąć pod uwagę do uprawy na balkonie?

Róża pnąca

Róże pnące to jeden z najczęstszych wyborów. Klasyczne piękno kwiatów róży i ich soczyście zielonych liści jest doceniane przez wiele osób. Pamiętaj jednak, że gatunków i odmian róży jest sporo i nie każda z nich nadaje się do uprawy na balkonie, nie każda też będzie rosnąć w postaci pnącza. 

Koniecznie przeczytaj  Rośliny odstraszające komary i muchy

Decydując się na uprawę pnącej róży na balkonie, musisz zapewnić wystarczającą ilość miejsca na donicę i pamiętać o tym, by roślinę na zimę zasypać solidną warstwą ziemi. 

Jedną z czynności, o których koniecznie trzeba pamiętać przy uprawie tych roślin, jest cięcie róż pnących. Trzeba to robić w odpowiedni sposób, by róże cieszyły pięknym wyglądem i kształtem. Cięcia wystarczy dokonać raz w roku, najlepiej wiosną, zanim roślina wypuści nowe pędy. W trakcie sezonu warto regularnie usuwać przekwitnięte kwiaty. 

Glicynia kwiecista

Glicynia kwiecista na balkon to równie atrakcyjna roślina pnąca. Glicynia preferuje balkony słoneczne i ciepłe. Jak większość pnączy, nie przepada za silnym wiatrem, dlatego powinna być od niego osłonięta. Aby glicynia zachwycała swoim wyglądem, potrzebuje dużej donicy i żyznej, przepuszczalnej gleby. Dzięki temu wytworzy solidny, rozbudowany system korzeniowy. Roślina charakteryzuje się intensywnym wzrostem i osiąga spore rozmiary, dlatego planując jej uprawę na balkonie, musisz zapewnić jej solidne podpory.

Wilec

Wilec to dość popularna roślina pnąca jednoroczna. Dlatego nie wymaga szczególnych przygotowań stanowiska na balkonie ani solidnych podpór czy lin. Wilec jest łatwy w uprawie i można go z powodzeniem wyhodować z nasion. Najlepiej nadaje się na balkony nasłonecznione. Dla wilca najlepsze będzie podłoże żyzne, przepuszczalne. Choć to roślina jednoroczna, warto przywiązać uwagę do jej pielęgnacji w tym czasie. Wilec wymaga nawożenia i regularnego nawadniania, by cieszył pięknym wyglądem. 

Męczennica (passiflora)

Męczennica to świetny wybór wszędzie tam, gdzie zależy Ci na efekcie gęstego, maskującego pnącza. Z tego względu to doskonały wybór na boczną barierkę balkonu, by odgrodzić się od sąsiadów. Decydując się na posadzenie męczennicy na balkonie, musisz mieć na uwadze to, że ta roślina dorasta nawet do 5 metrów wysokości. Dlatego musisz zapewnić jej odpowiednie podpory. 

Koniecznie przeczytaj  Pigwa a pigwowiec – czym się różnią, jakie mają właściwości i jak je uprawiać?

Passiflora to roślina wieloletnia, jednak aby tak było, przed zimą należy ściągnąć ją z balkonu do pomieszczenia. Odpowiednia temperatura do zimowania tej rośliny to około 10 stopni Celsjusza. 

Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity to roślina wybierana dość często zarówno do pomieszczeń, jak i na balkony i tarasy. Nie wymaga dużo światła, dlatego doskonale nadaje się do uprawy w zacienionych miejscach. Bluszcz to wdzięczna roślina wieloletnia, ale na początku trzeba poświęcić jej sporo uwagi i wykazać się cierpliwością. Chwilę może potrwać przyjęcie się sadzonek i ich wzrost. Jednak kiedy to się już uda, bluszcz będzie cieszył soczystymi, ozdobnymi pnączami. 

Powojnik

Powojniki to wdzięczne rośliny wieloletnie. Rozrastają się dość wolno, jednak jeśli dasz im czas, będą cieszyć zmysły pięknym wyglądem. Jeśli tę roślinę chcesz uprawiać przez wiele lat, wybierz jedną z odmian odpornych na mróz. Dla pewności lepiej jednak przed nadejściem zimy zdjąć roślinę z balkonu i przechowywać ją w chłodnym pomieszczeniu, najlepiej o temperaturze do 5 stopni Celsjusza.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies